Testujemy oczyszczacze powietrza. 5 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

146

Smog pojawia się w coraz większej liczbie polskich miast. Mieszanka mgły z dymem i spalinami tworzy niebezpieczne dla naszego zdrowia związki, których powinniśmy unikać. Gdy zanieczyszczenie powietrza zyskuje alarmujące wartości, najlepiej nie wychodzić z domu. Co jednak, gdy smog wdziera się do naszego mieszkania? Wtedy przydatne okazują się oczyszczacze powietrza. Czy taki sprzęt jest warty zakupu? Czy rzeczywiście pozytywnie wpływają na nasze zdrowie?

Czym są oczyszczacze powietrza?

Po co nam oczyszczacz powietrza? Jak się okazuje, powietrze w domu może być od 2 do nawet 5 razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Alergeny wlatują do mieszkania nie tylko przez otwarte okna i drzwi, ale też przez naturalną wentylację. W pomieszczeniach mogą gromadzić się więc niebezpieczne dla zdrowia alergeny, a także cząsteczki PM2,5, docierające do górnych dróg oddechowych.

Oczyszczacze powietrza są w stanie skutecznie wyeliminować szkodliwe pyłki z naszego otoczenia i złagodzić problemy z oddychaniem czy objawy alergii.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Co musi mieć dobry oczyszczacz powietrza? Oto 6 elementów, na które musisz zwrócić uwagę.

System filtrowania

Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza, jest zastosowany w nim system filtrowania. Sprawdź, czy wyłapuje sierść zwierząt i kurz, jakie cząsteczki pochłania, czy stosuje wielostopniową filtrację powietrza. Najwydajniejszymi filtrami są obecnie filtry HEPA, które filtrują cząsteczki mniejsze niż PM2,5. Istotny jest też filtr wstępny, wyłapujący włosy czy kurz, a także filtr z aktywnym węglem, rozprawiający się z nieprzyjemnymi zapachami.

Zasięg działania

Szukasz oczyszczacza, który sprawdzi się w dużym mieszkaniu lub domu? Koniecznie sprawdź, jaki zasięg działania ma dane urządzenie. Część modeli poradzi sobie z przefiltrowaniem powietrza tylko na niewielkim metrażu.

Generowany hałas

Oczyszczacze powietrza, jak wiele innych urządzeń, generują hałas. Zwróć uwagę na to, jak głośno pracuje urządzenie, zwłaszcza wtedy, gdy zechcesz ustawić je w sypialni. Jeżeli, aby zasnąć, potrzebujesz idealnej ciszy, postaw na model generujący hałas nie większy niż 20 dB.

Nawilżanie powietrza

Nawilżacz i oczyszczacz powietrza w jednym? To jak najbardziej możliwe. Jeśli miewasz problemy z oddychaniem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy powietrze jest suche, zastanów się nad zakupem oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania. Do wyboru masz tańsze nawilżacze ultradźwiękowe (nie nadają się dla właścicieli domowych zwierząt) lub droższe ewaporacyjne, które są zdecydowanie wydajniejsze, a ponadto nie przyczyniają się do osadzania wilgotnej mgiełki na meblach.

Jonizowanie powietrza

Oczyszczacze, oprócz nawilżania powietrza, mogą je też jonizować. Co to oznacza? Urządzenia te wytwarzają jony ujemne, które to neutralizują działanie dodatnich jonów, mogących powodować problemy z koncentracją czy obniżenie nastroju. Jonizator jest w stanie unieszkodliwiać wirusy i bakterie mnożące się w powietrzu, a dzięki temu pozytywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie.