Rynek pracy w Lubinie – szanse i zagrożenia dla pracowników w 2024 roku

144

Lubin to 72-tysięczne miasto w województwie śląskim, które słynie głównie z przemysłu wydobywczego i przetwórczego rud miedzi. Gmina odznacza się też atrakcyjnymi walorami przyrodniczymi, jak rezerwat przyrody Zimna Woda czy 18 parkami krajobrazowymi. Darmowa komunikacja miejska, brak korków i brak podatku od nieruchomości, dopłaty do przedszkoli i żłobków, a także bogata oferta kulturalno-rekreacyjna, mogą zachęcać do przeprowadzki w tej rejon Polski. A jak wygląda lubiński rynek pracy? Które zawody są deficytowe, gdzie brakuje pracowników w Lubinie?

Jak wygląda aktualnie rynek pracy w Lubinie?

Według informacji pozyskanych ze strony Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie stopa bezrobocia w marcu 2024 w powiecie lubińskim wynosiła 3,9%. Bezrobocie w Lubinie utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. W niektórych zawodach widoczna jest duża dysproporcja między popytem a podażą. Pracodawcy mają trudności w znalezieniu pracowników, którzy odznaczają się odpowiednimi kwalifikacjami, co może przekładać się na atrakcyjność ofert pracy. Dobre wynagrodzenie i benefity przyciągają specjalistów i zachęcają do rozwoju. Warto śledzić trendy i zdobywać umiejętności i wykształcenie w perspektywicznych obszarach.

Zawody deficytowe – gdzie brakuje pracowników?

Do zawodów deficytowych w Lubinie należą m.in. kierowcy, inżynierowie budownictwa, kucharze, mechanicy pojazdów samochodowych, opiekunki dziecięce i opiekunowie osób starszych, pracownicy służb mundurowych, pielęgniarki, położne, psycholodzy oraz psychoterapeuci, a także ślusarze, elektrycy, elektromonterzy i elektromechanicy.

Natomiast wśród zawodów nadwyżkowych można wymienić np. pracowników produkcji odzieży i krawców. Absolwenci studiów mają problem ze znalezieniem pracy w niektórych obszarach zawodowych, co może być spowodowane brakiem doświadczenia, lub niedostateczną liczbą wolnych etatów. W Lubinie taka sytuacja może dotyczyć np. osób, które skończyły socjologię, bibliotekoznawstwo, czy filozofię. Równowaga zatrudnienia obserwowana jest w zawodach m.in. kosmetyczek, sprzedawców i kasjerów, kurierów i listonoszów, czy pracowników ds. rachunkowości i księgowości.

Transformacja gospodarcza i zmiany zachodzące w sektorach wydobywczych również mogą wpływać na zapotrzebowanie na pracowników – większe bezrobocie wśród osób o niskich kwalifikacjach i popyt na specjalistów, którzy mają odpowiednie kompetencje, by móc odnaleźć się w świecie nowoczesnych technologii i zrównoważonego rozwoju.

Gdzie szukać zatrudnienia?

Chcąc znaleźć pierwszą pracę lub decydując się na przebranżowienie, warto śledzić trendy rynku pracy i podnosić swoje kwalifikacje. Rozszerzając swoje kompetencje i dopasowując je do aktualnych potrzeb zatrudnienia, można znaleźć zajęcie, które jest nie tylko zgodne z zainteresowaniami i predyspozycjami, ale też stwarza perspektywy rozwoju. Lubin, tak jak i inne miasta w Polsce, jest otwarty dla osób, które są gotowe zainwestować w siebie i dostosować się do dynamicznie zmieniających się wymagań rynku pracy.

Poszukując zatrudnienia, można sprawdzać oferty Powiatowego Urzędu Pracy, korzystać z rozmaitych wydarzeń branżowych, śledzić grupy tematyczne w social mediach, lub też wybrać wygodną formę przeglądania ogłoszeń z Lubina w portalu pracy GoWork.pl – https://www.gowork.pl/praca/lubin;l. W serwisie poza ofertami zatrudnienia dostępne są także opinie na temat pracodawców. Informacje pozostawione przez byłych i obecnych pracowników, mogą ułatwić decyzję na temat aplikowania do danej firmy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY