Przewodnik po butach trekkingowych dla początkujących podróżników

17

Trekking i piesza wędrówka są rodzajami aktywności dla każdego, dzięki dopasowaniu intensywności marszu do swoich możliwości. Jednym z niezbędnych akcesoriów, w który powinien wyposażyć się każdy miłośnik pieszych podróży, są dobre buty do trekkingu. Podczas marszu stopa spędza w nich dużo czasu, dlatego odpowiednie dopasowanie obuwia zwiększa komfort chodzenia, a także chroni przez urazami kostki. Jakimi parametrami kierować się podczas zakupu obuwia trekkingowego?

Dobre buty trekkingowe – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wielogodzinny marsz i długodystansowy trekking na szlaku o zróżnicowanym podłożu wymaga zakupu obuwia, które zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas wyprawy. Buty trekkingowe są akcesorium, które bezpośrednio przyczynia się do ochrony stopy przed urazami kostki i stopy, a dodatkowo wpływa na zwiększenie amortyzacji podczas poruszania się na podłożu o zróżnicowanej nawierzchni. Na jakie cechy butów do trekkingu warto zwrócić uwagę:

  • podeszwa butów – zwiększa amortyzację stopy oraz chroni przed nieprzewidzianym upadkiem lub poślizgnięciem,

  • materiał cholewki – wpływa na ochronę stopy przed czynnikami atmosferycznymi,

  • powłoka membrany – pozwala zachować wodoodporność obuwia,

  • rozmiar obuwia – chroni stopę przed otarciami i uciskiem podczas marszu.

Podeszwa obuwia trekkingowego – co warto wiedzieć?

Jak przygotować się na wycieczki outdoroowe? Pierwszym krokiem podczas kompletowania ekwipunku na pieszą wędrówkę jest zakup dobrej jakości obuwia. Podczas zakupu butów trekkingowych należy zwrócić szczególną uwagę na ich podeszwę. Od jej konstrukcji, surowców wykorzystanych do jej stworzenia oraz grubości będzie zależał komfort i bezpieczeństwo marszu.

Podeszwa butów trekkingowych powinna być wykonana z mieszanki twardych gum, które posiadają cechy zwiększające przyczepność stopy do podłoża, a także pozwalają zachować jej odpowiednią trwałość. Nowoczesne, dobre gatunkowo buty do trekkingu powinny również posiadać strefy antypoślizgowe na powierzchni podeszwy, co pozwoli na bezpieczne poruszanie się po mokrej, skalistej nawierzchni, a także wpłynie na komfort podchodzenia pod górę.

Jak dobrać rozmiar butów trekkingowych?

Rozmiar butów trekkingowych jest parametrem, który bezpośrednio przyczynia się do komfortu maszerowania. Nieprawidłowo dobrana długość wkładki doprowadzi do bólu palców i całej stopy, a także powstania otarć i odcisków, które często uniemożliwiają dalszą wędrówkę. Buty do trekkingu charakteryzują się nieco inną budową niż obuwie codzienne, dlatego nie warto sugerować się posiadanym numerem wkładki.

Do mierzenia butów trekkingowych konieczne jest założenie skarpet przeznaczonych do wędrówek, co znacznie ułatwia dobranie prawidłowego rozmiaru. Warto również pamiętać, że długotrwały marsz prowadzi do gromadzenia się wody w stopach, co skutkuje ich opuchlizną, dlatego rozmiar buta powinien uwzględniać minimalny zapas miejsca. 

Cholewka w butach trekkingowych – wysoka czy niska?

Buty trekkingowe wyróżniają się dwoma rodzajami cholewki – wysoką oraz niską. Buty z wysoką cholewką są polecane dla początkujących piechurów, ze względu na dodatkową amortyzację kostki i jej zabezpieczenie przed kontuzją podczas niekontrolowanego upadku. Wyższe buty dodatkowo wpływają na ochronę stopy przez czynnikami pogodowymi, jak śniegiem, deszczem czy błotem, które podczas marszu może przedostać się do ich wnętrza. 

Z kolei obuwie trekkingowe z niską cholewką wyróżniają się lekką konstrukcją, dlatego podczas marszu dają więcej swobody i pozwalają na szybsze pokonywanie kilometrów. To rodzaj obuwia, które szczególnie dobrze sprawdzi się latem i wiosną podczas trekkingu po płaskich, piaszczystych szlakach.

Odpowiednio dobrane i dopasowane buty trekkingowe z pewnością wpłyną na komfort marszu podczas trekkingu. Warto stawiać na wysokiej klasy modele, które będą wyróżniały się długą żywotnością oraz najlepszym zabezpieczeniem i amortyzacją stopy.