Kiedy dzieci zaczynają chodzić?

18

Od pierwszych chwil swojego życia dziecko wzmacnia mięśnie, powoli przygotowując się do stawiania pierwszych kroków. Zwykle między 6 a 13 miesiącem Twoja pociecha zacznie raczkować. Pomiędzy 9 a 12 miesiącem będzie się już podciągać, a średnio między 8 a 18 miesiącem postawi

Jak dzieci rozwijają umiejętności chodzenia?

Twoje dziecko rozwija wiele umiejętności w pierwszych miesiącach życia, w tym równowagę, koordynację, wstawanie i przenoszenie ciężaru ciała z jednej nogi na drugą. Każda nowa umiejętność będzie wiązać się ze wcześniej nabytymi, dzięki czemu dziecko etapowo przygotuje sie do rozpoczęcia chodzenia. Obserwowanie, jak Twoje dziecko stawia pierwsze kroki to przeżycie, którego nigdy nie zapomnisz. Kiedy Twoje dziecko zaczyna chodzić, dzieje się to etapami, które można przedstawić w następujący sposób:

  • 6 miesięcy. Niemowlęta zaczynają samodzielnie siadać.

  • 6-9 miesięcy. Niemowlęta zaczynają raczkować.

  • 9 miesięcy. Niemowlęta zaczynają podciągać się na meblach, takich jak kanapa lub stolik kawowy, aby mogły stać.

  • 9-12 miesięcy. Niemowlęta mogą zacząć wstawać, trzymać się mebli i odkrywać nowe miejsca.

  • 11-13 miesięcy. W tym czasie możesz spodziewać się, że Twoje dziecko zacznie samo chodzić.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i może zacząć chodzić wcześniej lub później, dlatego pojęcie “normalności” jest względne. Jeśli Twoje dziecko ma co najmniej 18 miesięcy i jeszcze nie zaczęło chodzić lub jeśli martwisz się o jego rozwój, skontaktuj się z pediatrą.

Jak zachęcić dziecko do chodzenia?

Gdy jesteś w pobliżu swojego dziecka, pomóż mu poczuć się bezpieczniej podczas zabawy. W ten sposób odkrywanie jest wygodniejsze i dziecko zyskuje większą pewność siebie. Zachęcaj do poruszania się, ponieważ ruch pomaga dziecku budować mięśnie, a tym samym wspiera stawianie pierwszych kroków. Możesz to zrobić, klękając przed dzieckiem, wyciągając ręce i zachęcając je do przyjścia do Ciebie. Kiedy małe dzieci zaczynają chodzić, normalne jest, że zaliczają niepowodzenia. Chociaż nie możesz uratować dziecka przed każdym upadkiem, możesz zmniejszyć ryzyko kontuzji. Zadbaj o zabezpieczenie swojego domu i stworzenie przestrzeni przyjaznej do nauki chodzenia. Załóż automatyczne zamki albo zatrzaski na drzwiach i szafkach, aby chronić dziecko przed niebezpiecznymi przedmiotami, takimi jak chemikalia. Zainstaluj bramkę zabezpieczającą przed dziećmi, aby uniemożliwić dziecku schodzenie po schodach, a także pamiętaj, aby trzymać przedmioty, takie jak garnki i patelnie, w bezpiecznym miejscu – när börjar barn gå.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić…

Pierwsze kroki Twojego dziecka to dopiero początek nowego, ekscytującego etapu w jego życiu. Oto, czego jeszcze możesz się spodziewać, gdy dziecko nauczy się poruszać na nogach:

14 miesięcy: w tym wieku maluch prawdopodobnie będzie w stanie samodzielnie stać, kucać, wstawać, a może nawet chodzić do tyłu.

15 miesięcy: Twoje dziecko będzie już całkiem swobodnie chodzić.

16 miesięcy: Twoje dziecko zacznie wykazywać zainteresowanie wchodzeniem i schodzeniem po schodach

18 miesięcy: Twoje dziecko prawdopodobnie będzie już chodzić i będzie cieszyć się samodzielnym poruszaniem się.