Elementy wyposażenia prysznica – na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy zakupie?

42

Jednym z najważniejszych i często najbardziej problematycznych momentów urządzania łazienki jest przygotowanie prysznica. Znalezienie kabiny lub ścianki w odpowiednim rozmiarze bądź zamówienie ich na wymiar to tak naprawdę dopiero początek przygody. Prawdopodobnie jeszcze więcej uwagi poświęcisz doborowi elementów wyposażenia. Sprawdź, jak urządzić strefę z prysznicem tak, żeby nie żałować.

 fot.materiały prasowe

Drzwi prysznicowe

To właśnie na ten element warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jeśli zdecydowało się na kabinę, ściankę lub jeszcze inne rozwiązanie. W każdym z tych przypadków należy upewnić się, że drzwi nie będą utrudniały swobodnego korzystania z łazienki. Otworzenie i wyczyszczenie ich nie powinno sprawiać problemów, co zapewni wysoki poziom komfortu i zadowolenie z zakupu. Znalezienie odpowiedniego modelu wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne.

W dużych, przestronnych łazienkach można śmiało pozwolić sobie nawet na dość duże, dwuskrzydłowe drzwi otwierane na zewnątrz. W niektórych pomieszczeniach lepszym pomysłem mogą okazać się modele jednoskrzydłowe. Z kolei w małych łazienkach najbardziej praktycznym rozwiązaniem są zazwyczaj drzwi przesuwne. Można także spotkać się z drzwiami otwieranymi do wewnątrz, jednak taki projekt sprawdzi się tylko w nielicznych łazienkach z dużym prysznicem.

Bateria prysznicowa

Choć może to być sporym zaskoczeniem, to od baterii natryskowej w dużej mierze zależy komfort korzystania ze strefy prysznicowej. Przede wszystkim sprzęt powinien być zamontowany na odpowiedniej wysokości, dzięki czemu nie będzie konieczne schylanie się w celu odkręcenia lub zakręcenia wody. Obecnie sporą popularnością cieszą się zwłaszcza baterie prysznicowe podtynkowe, których nie trzeba montować bezpośrednio w miejscu instalacji wodnej.

Następnie warto zastanowić się nad wyborem uchwytów lub pokręteł do regulacji temperatury i strumienia wody. W przypadku seniorów i dzieci modne pokrętła retro mogą być dość problematyczne. Nie zaszkodzi także pomyśleć o dodatkowych funkcjach. Coraz więcej osób zwraca uwagę na obecność termostatu. Nie brakuje ponadto fanów baterii prysznicowych z hydromasażem.

Słuchawka prysznicowa

Kolejnym dość istotnym elementem wyposażenia strefy prysznicowej jest słuchawka. W tym przypadku idealnie sprawdzi się powiedzenie mówiące, iż diabeł tkwi w szczegółach. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kształt słuchawki, który ma wpływ na wygodę korzystania z prysznica i pewność trzymania w dłoni. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia i dla jednego lepszym rozwiązaniem będzie okrągły model, a dla kogoś innego wersja o podłużnym kształcie.

Należy także przyjrzeć się liczbie i rodzajom dostępnych strumieni. W ofercie sklepu eŁazienki.pl można spotkać zarówno modele jednostrumieniowe, jak i słuchawki z kilkoma trybami pracy np. strumieniem deszczowym, hydromasażem i mgiełką wodną. Można również kupić słuchawkę z praktycznym systemem przeciw osadom wapiennym. Nie zaszkodzi także zwrócić uwagę na jakość wykonania i dopasowanie do stylu pomieszczenia.