Egzamin do Policji – jak wygląda?

95

Praca w Policji jest bardzo kuszące, szczególnie kiedy spojrzy się na relatywnie wysokie zarobki oraz szybką emeryturę. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę z obciążenia psychicznego związanego z tym zawodem. Chcesz dowiedzieć się więcej o rekrutacji do Policji? Zapraszamy do lektury!

Koniecznie przygotuj się do egzaminów!

Kandydaci muszą zdawać sobie sprawę, że zaliczenie testów do Policji to nie jest jakaś prosta sprawa. Zanim do nich przystąpicie to koniecznie przygotujcie się do nich! Powinniście zacząć już na pół roku przez rozpoczęciem testów aby być pewnym swojej formy, wiedzy oraz ogólnej przygotowania do rekrutacji.

Aby ułatwić sobie zaliczenie egzaminów do Policji, można postawić na gotowe arkusze z odpowiedziami na testy. Przykładowe arkusze znajdziecie na tej stronie –https://odpowiedzi.com.pl/home/10-testy-do-policji.html. To zdecydowanie rekomendowany sposób na skuteczną i szybką naukę do egzaminów.

Etapy testów do Policji – jak wyglądają?

Egzaminy do Policji wyglądają każdego roku bardzo podobnie. Dzielą się na cztery etapy i wszystkie są punktowane. Finalnie liczy się ilość punktów, która rozsądza o tym kto zostaje przyjęty a kto musi spróbować za rok. Tylko osoby z najwyższą ilością punktów mają szansę aby dostać się do szeregów Policji.

  1. Test Sprawności Fizycznej

Podczas testów sprawności fizycznej wszyscy kandydaci muszą zaliczyć tor przeszkód z ćwiczeniami. Czas na jego pokonanie to 101 sekund co daje zaliczenia na najniższą możliwą ocenę. Im szybciej uda się pokonać ten tor, tym wyższa ilość punktów zostanie przydzielona. Warto postarać się na testach fizycznych, które są stosunkowo łatwymi punktami do wyniku końcowego.

  1. Test Wiedzy Ogólnej

Test wiedzy ogólnej do Policji zawiera 40 pytań zamkniętych z czterema możliwymi odpowiedziami A, B, C lub D. Tylko jedna z odpowiedzi jest prawidłowa.

Zakres pytań na egzamin obejmuje podstawowe zagadnienia dotyczące ogólnego prawa, zasad funkcjonowania państwa polskiego, ustaw związanych z funkcjonowaniem Policji oraz aktów prawnych przydatnych w codziennej pracy w Policji. Szczególnie warto przyjrzeć się ustawie dotyczącej posiadania i użycia broni.

  1. Testy psychologiczny

Każdego roku wszyscy kandydaci jednogłośnie ogłaszają tą część egzaminów zdecydowanie najtrudniejszą. Testy psychologiczne dzielą się na trzy osobne etapy:

  • Test na inteligencję, podczas tego etapu trzeba rozwiązać zadania matematyczne oraz logiczne;

  • Testy psychologiczne, które pozwalają nakreślić profil psychologiczny kandydata;

  • Rozmowa z psychologiem, pozwala podsumować poprzednie części egzaminu i uzupełnić profil kandydata jeżeli istnieje taka potrzeba.

 

  1. Rozmowa kwalifikacyjna (kiedyś tzw. „wywiad zorganizowany”)

Rozmowa kwalifikacyjna polega głównie na odpieraniu prób wywołania stresu przez towarzyszących nam policjantów. Ich głównym zadaniem jest sprawdzeniem odporności psychicznej kandydatów. Pierwszą i najważniejszą zasadą podczas tego etapu jest zimna krew.