Czy warto kupić zabawki edukacyjne dla dzieci?

18

Każdy rodzic zapewne chce zapewnić swojemu dziecku mnóstwo zabawy, a przy tym zagwarantować mu odpowiedni rozwój. W tym z całą pewnością pomocne okażą ciś zabawki edukacyjne dla dzieci. Przede wszystkim, jeżeli się na nie decydujemy, to powinny być one przyjazne i w pełni bezpieczne. Jest to bardzo ważne zarówno jeżeli chodzi o niemowlęta, jak i o starsze dzieci. Warto zatem wiedzieć, jakie zalety mają tego typu zabawki i czym powinniśmy się kierować przy ich wyborze. 

Zabawka edukacyjna a wiek dziecka

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że zabawki edukacyjne dla dzieci zawsze powinny być odpowiednio dopasowane do wieku dziecka. Na przykład jeżeli poszukujemy czegoś dla niemowlaka, to tutaj doskonałym rozwiązaniem będą maty edukacyjne, czy też maskotki, które wydają ciekawe odgłosy. Jeżeli chcemy kupić zabawkę dla rocznego dziecka, to warto zwrócić uwagę na stolik edukacyjny, który na pewno doskonale się sprawdzi. Jest to mianowicie czas, kiedy dziecko jest w stanie bawić się różnymi układankami. Warto zakupić także książeczki, które przedstawiają zwierzęta, dzięki czemu dziecko jest w stanie poznawać otaczające nas stworzenia. Tymczasem dwulatkowi i trzylatkowi można już podarować zabawki interaktywne, jak i układanki, czy też klocki edukacyjne.

Zabawki edukacyjne dla dzieci ‒ dlaczego warto je kupić

Zauważyć można, że teraz coraz więcej rodziców decyduje się na to, aby dla swoich dzieci kupić zabawki edukacyjne, które stanowią doskonalą alternatywę dla plastikowych, świecących zabawek niskiej jakości. Kreatywne zabawki, są w stanie nie tylko umilić dziecku czas, ale przede wszystkim wyróżniają się walorami edukacyjnymi. Obecnie na rynku znajdziemy zabawki, które są dostosowane do dzieci w każdym wieku, w tym również dla niemowlaków. Warto również wspomnieć o tym, że zabawki edukacyjne są polecane przez pedagogów, ponieważ bardzo dobrze wpływają na ogólny rozwój dzieci. Producenci tego tym artykułów dbają o to, aby wspierały one rozwój emocjonalny, społeczny, poznawczy, oraz fizyczne. Dzięki takim zabawkom, dziecko będzie w stanie bardzo szybko zdobyć niezbędną wiedzę i ciekawe umiejętności.

Jak wybierać zabawki edukacyjne dla dzieci?

Jeżeli decydujemy się na zakup zabawek edukacyjnych dla dziecka, to przede wszystkim na samym początku powinniśmy sprawdzić, czy dany produkt ma wszelkie certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że na pewno maluszek będzie brał zabawkę do buzi, dlatego też wszystkie zabawki edukacyjne powinny być wykonane z doskonałej jakości materiałów, które nie zawierają żadnych toksycznych środków i tym samym nie będą wywoływały uczulenia o dziecka. Ponadto zabawka nie powinna mieć żadnych małych elementów, które mogłyby zostać połknięte przez dziecko. Do tego, taka zabawka powinna być wyzwaniem, powinna wzbudzać ciekawość, żeby maluch nie znudził się nią za szybko, ale jednocześnie nie powinna ona również zniechęcać do rozwoju. Jeżeli chodzi o ceny tego typu zabawek, to są one zależne od ich rodzaju i od producenta.