Co to jest waluta cyfrowa?

38

Waluta cyfrowa, a właściwie waluty cyfrowe, ponieważ jest ich więcej niż tylko jedna, to rodzaj pieniędzy. Pieniądze te jednak, w odróżnieniu od zwykłych banknotów, występują tylko i wyłącznie w formie cyfrowej. Innymi słowy – waluta cyfrowa jest niematerialna. Ten szczególny rodzaj pieniądza bardzo często funkcjonuje poza zasięgiem władz oraz banków. Sprawia to zatem, że jego wartość nie jest zależna od sytuacji ekonomicznej danego państwa, ponieważ do żadnego nie przynależy. Ciekawą rzeczą na temat pieniędzy cyfrowych jest to, iż płatności za ich pomocą następują natychmiastowo. Dzieje się tak, ponieważ wykonywane transakcje nie przechodzą przez żadnego rodzaju księgowości czy banki.

 

Kolejną ważną kwestią jest to, że waluty cyfrowe mogą mieć skończoną ilość tokenów, bądź nieskończoną. Dla przykładu – najbardziej rozpoznawalna waluta wirtualna, czyli Bitcoin – ma ograniczoną ilość tokenów. Z kolei Ethereum, stworzona przez człowieka, który pracował przy powstaniu Bitcoina – ma nieskończoną ilość tokenów. Jest to spowodowane tym, że tak zwane etery otrzymuje się w zamian za wykonaną pracę w danej społeczności internetowej. 

Do czego służy cyfrowa waluta?

Takie wirtualne waluty mogą być ogólnodostępne, bądź być przeznaczonym jedynie dla konkretnego kręgu w internecie Do takiego miejsca mogą należeć między innymi gry, w których za wirtualne pieniądze można ulepszyć postać w grze i przejść na wyższy poziom. 

Inwestowanie

Ponieważ płatności wykonywane za pomocą wirtualnych pieniędzy wykluczają uczestnictwo w transakcji pośredników, waluty cyfrowe cieszą się coraz większą popularnością wśród detalicznych osób. Sprawia to także, iż co raz więcej osób pragnie zainwestować określoną sumę pieniędzy w daną wirtualną walutę. Mowa tu oczywiści o giełdzie. Jednak, tak jak jeszcze do niedawna tego typu waluty uznawane były za dość ryzykowne miejsca do ulokowania swoich funduszy, tak stają się one jeszcze bardziej ryzykowane poprzez wzgląd na co raz bardziej wahające się ceny określające ich wartości. Powiedzieć można jednak, że gdyby kilka lat temu zainwestować niemałe pieniądze w kryptowaluty, procent zysku byłby naprawdę ogromny. 

Technologia blockchain 

Mówiąc w skrócie – technologia blockchain pozwala na to, by każdy mógł stworzyć swoją własną wirtualną monetę, tak zwany token. Dzięki niej właśnie powstały takie kryptowaluty jak Bitcoin czy Ethereum.

W dzisiejszych czasach tego cyfrowe waluty porównywane są przez wielu, w szczególności finansowych ekspertów do czegoś, co w niedługim czasie powinno zastąpić obecne systemy płatności. Uważają, iż stanie się tak głównie poprzez wyeliminowaniu dodatkowych pośredników z każdej wykonywanej transakcji. Wirtualny pieniądz jednak dopiero raczkuje pomimo tego, iż jest w ciągłym rozwoju. Zaczynają się nim interesować nie tylko media i prywatne osobistości, lecz także wielkie korporacje oraz banki i rządy państw świata. Wirtualny pieniądz, dzięki swoim zaletą jest najbardziej wartościową walutą.