ZUS rozwiewa wątpliwości dot. e-ZLA

25

I lekarze, i pacjenci chętnie zgłaszają się do doradców, aby rozwiać wątpliwości dotyczące zwolnień elektronicznych. Korzystanie z usług doradców jest bezpłatne. Lekarze chcą być nauczeni ich wystawiania. Pacjenci wciąż dziwią się, że z gabinetu lekarskiego wychodzą bez papierowego blankietu.

Tylko w ciągu pierwszych trzech dni roboczych maja, z doradcą spotkało się 682 dolnoślązaków. W Legnicy 128 osoby poprosiły o pomoc w wyjaśnieniu zawiłości odnośnie działania nowego programu wystawiania zwolnień online.

– Wprowadzenie każdego nowego rozwiązania rodzi wątpliwości, generuje pytania o sposób działania nowego systemu, dlatego od 2 maja nasi doradcy pomagają zarówno lekarzom, jak i pracodawcom wyjaśniając zasady wystawiania eZLA – mówi Jerzy Ulewski Dyrektor Oddziału ZUS w Legnicy. – To bardzo dobrzy specjaliści, którzy o elektronicznych zwolnieniach wiedzą wszystko i czekają na osoby, które potrzebują naszej pomocy zarówno w obsłudze samego programu jak i mają pytania dotyczące tego czy prawidłowo wystawiają zwolnienia – dodaje Dyrektor Ulewski

Doradcy eZLA przyjmują klientów w ZUS dopiero od 2 maja. Z ich usług mogą korzystać nie tylko lekarze i pacjenci, ale także pracodawcy. Konsultant ZUS wyjaśnia, w jaki sposób pracodawca dowie się o tym, że pracownik jest na „chorobowym” i pokaże zasady funkcjonowania zwolnień w sieci.

– Żeby możliwy był elektroniczny obieg zwolnień między ZUS lekarzem i pracodawcą zarówno lekarz jak i pracodawca muszą mieć założone swoje indywidualne konto na platformie elektronicznej ZUS – zastrzega Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Nasz doradca jest bardzo pomocny w założeniu takiego profilu – dopowiada Kowalska.

E-ZLA to koniec ery papierowych blankietów. Elektroniczne zwolnienia są dużym ułatwieniem dla chorego, który nie musi – tak jak to jest w przypadku papierowych zwolnień – dostarczać druku swojemu pracodawcy, gdyż e-ZLA jest elektroniczne przesyłane do zakładu pracy i równocześnie do systemu ZUS. Z tego powodu pracownik nie musi też pilnować terminu siedmiu dni, jaki jest przewidziany na dostarczenie tradycyjnego zwolnienia. W przypadku dostarczenia zwolnienia po terminie zasiłku chorobowy czy opiekuńczy zostaje obniżony o 25 proc.

Papierowe zwolnienia są jeszcze w obiegu do końca listopada 2018 roku, od 1 grudnia wszystkie zwolnienia będą musiały być wystawiane online.

Źródło: materiały prasowe ZUS


POWIĄZANE ARTYKUŁY