Złożyli kwiaty pod krzyżem Sybiru

201

Obchody Światowego Dnia Sybiraka rozpoczęły się jak zwykle uroczystą mszą świętą w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie. Stamtąd sybiracy, kombatanci, przedstawiciele samorządów, zaproszeni goście oraz mieszkańcy udali się na cmentarz komunalny, gdzie pod obeliskiem obok Krzyża Sybiru złożono kwiaty i zapalono znicze. Dziś też upamiętniono ofiary 79. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

W obchodach jak co roku wzięli udział kombatanci i sybiracy, którzy sami byli ofiarami II wojny światowej. Część z nich walczyła na froncie, a część w nieludzkich warunkach została wywieziona na Syberię. Dzisiaj wracają wspomnieniami do tych dni, kiedy największym marzeniem było przeżyć kolejny dzień i wrócić do swojej ojczyzny.

Podczas uroczystości młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubinie przedstawiła montaż słowno-muzyczny, podczas którego odczytano wiersze lubińskiego poety i jednocześnie sybiraka, Ryszarda Słomińskiego, który zmarł w czerwcu tego roku.

– To, co po sobie zostawił pan Słomiński, to nie tylko wspaniałe wiersze, ale również najprawdziwsza lekcja historii, bo opowiedziana przez człowieka, który przeżył wywózkę na Sybir. Dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce i powinniśmy się z tego cieszyć i dbać o tę wolność, jak również pamiętać o tych, którzy za tę wolność musieli poświęcić swoje zdrowie, a nawet życie. Jak mawiał marszałek Józef Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – mówi Adam Myrda, starosta lubiński.

Jak co roku przed obeliskiem zapłonęły również znicze, mające symbolizować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, a funkcjonariusze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu lubińskiego utworzyli szpaler, w którym złożono kwiaty i wieńce.

– W imieniu wszystkich członków Związku Sybiraków, dziękuję za tak piękną uroczystość. To wspaniałe, że młodzież angażuje się w te obchody i tak pięknie, wzruszająco mówi o tym, co działo się 79 lat temu. Dziękuję, że o nas pamiętacie i że wspólnie mogliśmy wysłuchać tych wspaniałych i niezwykle poruszających wierszy pana Słomińskiego – mówi Antonina Buchta, członkini lubińskiego koła Związku Sybiraków.


POWIĄZANE ARTYKUŁY