Źle się dzieje w KGHM?

15

Pod koniec ubiegłego tygodnia informowaliśmy, że 56,5 zł za akcję KGHM, to najniższy kurs od siedmiu lat. Tymczasem tendencja spadkowa nadal się utrzymuje. Dziś cena za jedną akcję to 53,5 zł. Szefowie związków zawodowych przestrzegają – możliwe jest wrogie przejęcie KGHM.

– Patrząc z punktu widzenia pracowników i regionu, ta sytuacja może powodować realne zagrożenie, że ktoś przejmie kontrolę nad KGHM – mówi Józef Czyczerski, przewodniczący NSZZ „Solidarność”. – Niskie ceny akcji mają wpływ na kondycję spółki, a co za tym idzie, na miejsca pracy i na cały region. Uważam, że to obnaża zdolności menedżerskie w KGHM.

Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego zauważa, że spadające ceny akcji, dotyczą nie tylko Polskiej Miedzi, ale większości spółek surowcowych. Ten trend utrzymuje się od wielu tygodni. Jego zdaniem jednak wpływ na zmniejszające się zaufanie inwestorów do KGHM mają przede wszystkim kosztowne inwestycje zagraniczne, zadłużenie spółki i podatek od wydobycia niektórych kopalin.

– Spółki, które kupiliśmy, notują straty, a miały być koniem pociągowym dla działalności KGHM w Polsce. Ten kierunek inwestowania i wielkość inwestycji nie były dobrymi decyzjami zarządu – stwierdza przewodniczący ZZPPM.

Zdanie Ryszarda Zbrzyznego potwierdza szef miedziowej „Solidarności”: – Pod niebiosa wychwalano, jaką jesteśmy globalną firmą, a teraz widać, że te zagraniczne inwestycje ciążą na kondycji spółki – mówi Józef Czyczerski.

Związkowcy zaniepokojeni są także rosnącym zadłużeniem KGHM i wpływem gigantycznego podatku od wydobycia niektórych kopalin.

– Pogarsza się wiarygodność spółki. – przekonuje Ryszard Zbrzyzny. – Koszty kredytów, które firma jest zmuszona zaciągać, rosną. Pętla kredytowa się zacieśnia. Może to zagrażać funkcjonowaniu KGHM. Podatek miedziowy jest dużym zagrożeniem dla utrzymania płynności finansowej, a pamiętajmy, że jest płacony co miesiąc.

Sytuacją KGHM zaniepokojone jest również Ministerstwo Skarbu Państwa. Szef resrotu zapowiedział, że nowa rada nadzorcza, która zostanie powołana już w najbliższy poniedziałek, będzie miała za zadanie doprowadzić do audytu działalności dotychczasowego zarządu Polskiej Miedzi.

Weryfikacji mają też zostać poddane zagraniczne inwestycje firmy. Budzą one wątpliwości nie tylko rządu i związkowców, lecz także osób wcześniej związanych z KGHM.

– Rozpoczęcie inwestycji w złoża międzynarodowe nastąpiło w nieodpowiednim momencie, gdy notowania cen miedzi były bardzo wysokie. Należało się spodziewać, że po okresie hossy przyjdzie trend spadkowy i w tym momencie szanse przetrwania będą mieć tylko te przedsięwzięcia, które mają najniższe koszty – mówi Krzysztof Skóra, były prezes Polskiej Miedzi. – To wszystko w bardzo dużym stopniu wpływa na obecną sytuację KGHM.

Więcej na ten temat:

/aktualnosci,40018,kghm_nadal_bedzie_placil_miedziowe.html

/aktualnosci,39973,kghm_kupowac_czy_sprzedawac_.html

/aktualnosci,39906,kghm_sprawdzi_wartosc_swoich_aktywow.html

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY