Zima nadchodzi, synoptycy ostrzegają!

Od świętego Marcina zima się zaczyna – w tym roku to stare polskie przysłowie zdaje się sprawdzać. Śnieg spadł już w wielu miejscach Polski. W nocy posypało też w naszym regionie. Dla kierowców to znak, że czas już najwyższy na zmianę opon na zimowe.

Synoptycy straszą niskimi temperaturami i opadami śniegu już w najbliższych dniach. Pierwsze opady białego puchu zanotowano minionej nocy w m.in. w powiecie złotoryjskim oraz jeleniogórskim, gdzie na wyżej położonych terenach w kierunku Karpacza wciąż utrzymuje się warstwa śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o możliwych opadach śniegu w rejonie Sudetów i Przedgórza Sudeckiego.

– Na obszarze powyżej 500 metrów n.p.m. prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej od czterech do sześciu cm, a lokalnie nawet do dziesięciu cm – informuje dyżurny synoptyk Barbara Wrona.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 85 procent. Służby ratunkowe w naszym regionie na szczęście nie odnotowały jeszcze żadnych interwencji związanych z nadejściem zimy. Dla bezpieczeństwa naszego i innych użytkowników ruchu warto jednak, żebyśmy pomyśleli już o zmianie opon z letnich na zimowe.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
wpDiscuz