Zielone ABC: Gdy zabraknie węgla, ropy, gazu

98

Zielona energia to energia pozyskiwana z odnawialnych źródeł, czyli takich, które nigdy się nie wyczerpią. Dodatkowo sposoby pozyskiwania zielonej energii często są dużo bardziej przyjazne dla naszych portfeli, bo czerpiemy ją z dostępnych dla wszystkich i bez limitu zasobów, takich jak słońce czy wiatr.

– Można powiedzieć, że zielona energia jest energią odnawialną, ekologiczną, przyjazną środowisku, przyjazną człowiekowi, zdrowiu, ale też przyjazną ekonomii – tłumaczy dr inż. Przemysław Bukowski, Zakład Niskoemisyjnych Źródeł Energii i Gospodarki Odpadami, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Czerpanie energii z odnawialnych źródeł, w przeciwieństwie np. do pozyskiwania energii ze spalania węgla czy innych paliw jest dużo bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowia. To właśnie dlatego w dobie smogu tak dużo mówi się o tym sposobie pozyskiwania energii, zarówno do obsługi domów i mieszkań, jak i napędzania silników samochodowych.

– Odnawialne źródła energii nigdy się nie wyczerpią. Korzystanie z nich sprawi, że nie będziemy mieli problemów zdrowotnych, związanych m.in. z oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem. Odnawialne źródła energii i zielona energia mogą sprawić, że sami będziemy producentami energii. Mówimy zatem o tzw. generacji rozproszonej – dodaje dr Bukowski.

Odnawialne źródła energii są też ratunkiem dla ludzkości w kontekście wyczerpywania się zasobów paliw konwencjonalnych, czyli węgla, ropy naftowej czy gazu.

– Kiedyś te wszystkie paliwa się skończą. Polska jest bardzo dobrze usytuowana pod względem położenia geologicznego, jeśli chodzi o wydobycie węgla. W naszym kraju tego węgla wg różnych prognoz wystarczy na 120-200 lat. Gorzej jest z ropą naftową – zauważa ekspert.

Naukowcy pracujący nad pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł liczą na to, że ludzkość po wyczerpaniu zasobów konwencjonalnych poradzi sobie właśnie dzięki zielonej energii. Już teraz na rynku pojawiają się samochody zasilane energią elektryczną czy wodorem. To właśnie z wodorem, jako paliwem przyszłości, duże szanse na przyszłość wiąże, m.in. dr inż. Przemysław Bukowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

– Wodór jest ekologiczny ponieważ w wyniku spalania powstaje woda. Jest on również obojętny dla środowiska. Wodór jest bardzo reaktywny, więc nawet jeżeli wydostanie się w wyniku rozszczelnienia zbiornika, po prostu sam się utleni i powstanie z niego woda. Wodór jest w końcu nazywany paliwem przyszłości, bo możemy go produkować zgodnie z filozofią produkcji zielonej energii – podkreśla dr Bukowski.

Samochody zasilane wodorem są więc praktycznie całkowicie zero-emisyjne. Auta napędzane wodorem wykorzystywane są już m.in. przez jedną z niemieckich wypożyczalni. To odpowiedź na bardzo rygorystyczne przepisy związane z maksymalnym poziomem emisji spalin samochodów wjeżdżających do centrum stolicy naszych zachodnich sąsiadów. Co ciekawe wypożyczalnia aut znajdująca się przy lotnisku Berlin-Schönefeld energię niezbędną do wyprodukowania wodoru pobiera także z odnawialnego źródła.

– Jest to bowiem farma wiatrowa, z tą różnicą, że turbiny wiatrowe nie produkują energii elektrycznej na potrzeby sieci, a zasilają nią elektrolizery. Elektrolizery wykorzystują słoną wodę i produkują wodór. W tej chwili na lotnisku pod Schönefeld jest zainstalowanych 8 MW mocy w energii wiatrowej. Turbiny produkują ok. 600 kg wodoru dziennie – opowiada Przemysław Bukowski.

Na 1 kilogramie wodoru, autem osobowym zasilanym tym paliwem, możemy przejechać nawet 250 kilometrów. Koszt przejechania 100 kilometrów jest nawet o połowę niższy, niż gdybyśmy chcieli pokonać ten sam odcinek podobnym pojazdem na benzynę. Wiatr, który w Schönefeld wykorzystuje się akurat do pozyskiwania wodoru, my możemy wykorzystać też do produkcji energii elektrycznej, z której korzystamy na co dzień. Taki sposób pozyskiwania energii nazywamy energetyką wiatrową.

Energetyka wiatrowa bazująca głównie na turbinach wiatrowych o poziomej osi obrotu, wykorzystuje prędkość wiatru, zamieniając bezpośrednio energię mechaniczną generowaną na wirniku takiej elektrowni wiatrowej w energię elektryczną.

Ta forma pozyskiwania energii jest jednym z przedmiotów badań studentów z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Do badania różnych typów wirników wykorzystuje się tu tunel aerodynamiczny.

– Pozwala on nam na utrzymanie stałych warunków. Bardzo precyzyjnie możemy określić, jaka jest sprawność danego wirnika, jego kąty natarcia, przy jakiej prędkości będzie startował, itd. Dzięki takiemu tunelowi można wykonać bardzo kompleksowe badania – objaśnia ekspert.

Badania te wykazały m.in., że w niektórych przypadkach efektywnym sposobem na pozyskiwanie energii są nie tylko, takie jak widzimy najczęściej turbiny, w których łopatki wirnika zamontowane są poziomo, ale też takie, których wirnik zamontowany jest pionowo.

– Bardzo dobrym rozwiązaniem są turbiny o pionowej osi obrotu. Taka turbina będzie się kręcić niezależnie od kierunku wiatru – kończy dr Przemysław Bukowski.


Artykuł przygotowany w ramach regionalnego cyklu edukacyjnego „Zielone ABC”, finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY