Żeby próchnica nie stała się chorobą XXII wieku

54

W przyszłym tygodniu dzieci ze szkół i przedszkoli w całym powiecie lubińskim rozpoczną darmowe wizyty w gabinetach stomatologicznych. To jeden z elementów profilaktycznego programu przeciwko próchnicy, który realizuje starostwo. Wcześniej jednak obyło się kolejne już spotkanie dla przedstawicieli placówek oświatowych, tym razem dotyczące ortodoncji.

Do Lubina przyjechała dziś profesor Beata Kawala – konsultant krajowy w dziedzinie ortodoncji. Podczas spotkania z przedstawicielami szkół i przedszkoli mówiła przede wszystkim, jak ważne jest wczesne dbanie o uzębienie najmłodszych i konsekwencjach, jakie rodzą wszelkie zaniedbania.

– Bardzo ważna jest zarówno profilaktyka w leczeniu próchnicy, jak i rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie. Ostatni monitoring z 2015 roku pokazuje, że problemy są duże. Tylko 3 procent dzieci w wieku od 5 do 10 lat ma prawidłowy zgryz – przyznaje profesor Kawala. – Konsekwencją nieleczonych lub niewłaściwie leczonych zębów są problemy natury ortodentycznej, czyli stłoczone zęby, które nie mieszczą się w łukach zębowych – dodaje.

Jak przypomina profesor, profilaktykę u dzieci należy zacząć już w okresie noworodkowym. – Najważniejsza jest teraz edukacja, stad chcemy dotrzeć do dzieci i pedagogów. Błędne jest na przykład powszechne przekonanie, że zębów mlecznych się nie leczy, bo one i tak wypadną. Wyraźnie podkreślamy, że te zęby są do leczenia – podkreśla Beata Kawala. – Profilaktyka jest bardzo ważna, bo to najtańsza metoda leczenia – dodaje, jednocześnie przypominając rodzicom, że już kilkuletnie dzieci powinny być otoczone opieką stomatologiczną, a pierwsza taka wizyta powinna się odbyć, kiedy tylko naszemu dziecku wyrosną pierwsze zęby.

Przedstawiciele każdej ze szkół i przedszkoli, które przyłączyły się do programu, odebrali dziś certyfikat „Szkoły promującej zdrowie”. Te z placówek, które będą najbardziej aktywne, pojadą wraz ze swoimi uczniami do Wrocławia. – W ramach programu dzieci zostaną przebadane w klinice ortodoncji we Wrocławiu, gdzie sprawdzimy czy mają właściwy zgryz. Jeżeli będą takie potrzeby, dzieci zostaną objęte programami i leczeniem, realizowanym pod auspicjami krajowego konsultanta do spraw ortodoncji – tłumaczy Michał Huzarski, pełnomocnik zarządu powiatu lubińskiego do spraw promocji i ochrony zdrowia.

Przypomnijmy, że z programem profilaktyki próchnicy zębów u dzieci powiat ruszył w kwietniu.

– Mówi się, że wszelkie nowotwory to choroba XXI wieku. Obawiam się, że próchnica będzie chorobą XXII wieku – mówi wprost starosta Adam Myrda. – Nie chcemy do tego dopuścić, stąd nasz program, który kierujemy do najmłodszych, ich rodziców i opiekunów. Ten program to nie jest samo leczenie, to jest zapobieganie próchnicy zębów u dzieci młodzieży – zaznacza.

Kolejnym etapem programu będą wizyty dzieci w gabinetach stomatologicznych. Tam specjaliści sprawdzą jaki jest stan uzębienia najmłodszych. – Harmonogram wizyt mamy już ustalony, spotkania rozpoczną się od przyszłego tygodnia i sukcesywnie będą realizowane w całym powiecie. Większość szkół i przedszkoli z naszego powiatu już zadeklarowało chęć współpracy, te, które są jeszcze nie zdecydowane, będziemy gorąco namawiać. Chodzi bowiem o zdrowe zęby naszych najmłodszych mieszkańców – podsumowuje Michał Huzarski.


POWIĄZANE ARTYKUŁY