Zawierzyli miasto i mieszkańców Michałowi Archaniołowi

5994

– Myślę, że to bardzo ważna uroczystość dla mieszkańców Lubina, dlatego że święty Michał Archanioł jest tym, który pomaga nam wybrać i trwać przy tym, co dobre, wielkie i ważne – mówi o dzisiejszym zawierzeniu naszego miasta temu świętemu michalita ks. Antoni Obrzut. – To nie jest tylko patronat. Zawierzenie to zaufanie – dodaje.

29 września Kościół katolicki obchodzi święto trzech archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała – w rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie. I właśnie z tej okazji dziś w Lubinie zorganizowano uroczystości św. Michała Archanioła.

– Chcemy podąć ten wielki kult św. Michała Archanioła, który trwa od II wieku chrześcijaństwa – mówił kilka dni temu w TV Regionalna.pl proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie Paweł Bujak. – Pierwszy etap już został zrobiony – mamy figurę na rynku. Teraz chcemy dokonać największego aktu wiary: zawierzenia nie tylko nas samych, ale całego miasta, żeby Michał Archanioł chronił nas od wszelkiego zła.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, którą uświetniła Narodowa Orkiestra Dęta pod batutą Mariusza Dziubka wraz z chórem. Jednak najważniejszym punktem obchodów było zawierzenie Lubina św. Michałowi Archaniołowi. Na rynku pod figurą zebrała się spora grupa mieszkańców. Akt zawierzenia odczytał prezydent Lubina Robert Raczyński:

Dzisiaj jako społeczność miasta Lubina stajemy przed twoim świętym wizerunkiem święty Michale Archaniele i oddajemy się tobie. Obieramy cię za szczególnego obrońcę i orędownika. Święty Michale Archaniele zawierzam ci wszystkich mieszkańców Lubina.

– To nie jest tylko patronat – wyjaśnia ks. Obrzut. – Zawierzenie to zaufanie. Jeśli znam kogoś, komu mogę zawierzyć, to właściwie jestem pewny, że ta osoba mnie nie zawiedzie, że mogę w stu procentach liczyć na jego opiekę – tłumaczy, dodając, że podobne celebracje odbyły się już w kilku innych miastach, między innymi w Sanoku.

– Sanok ma piękną figurę św. Michała Archanioła, ale najsławniejsza figura jest na Gargano. To jest pierwsze sanktuarium ku czci św. Michała Archanioła na świecie. To grota, do której się schodzi po 86 schodach wykutych w kamieniu. Św. Michał Archanioł sam wybrał to miejsce i poświęcił. Jest to jedyna bazylika na świecie, która nazywa się anielska, ponieważ nie poświęcił jej ani papież, ani biskup, ani ksiądz, tylko sam św. Michał Archanioł – dodaje michalita.

Michał Archanioł pojawia się zarówno w chrześcijaństwie, jak i w judaizmie oraz islamie. Jest świętym Kościoła katolickiego i prawosławnego. Hebrajskie imię Mika’el znaczy „któż jak Bóg”. Według tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i nakłonił do buntu część aniołów, Michał miał wystąpić jako pierwszy przeciwko niemu z okrzykiem: „Któż jak Bóg!”.

Przedstawiany jest jako wojownik – takiego widzimy go na obrazach czy rzeźbach. Figura, która stoi w lubińskim rynku od marca ubiegłego roku nie odbiega od tego kanonu. Święty dzierży w ręce miecz i walczy z wężem.

– Św. Michał Archanioł jest wojownikiem. Jest przedstawiany, że ma siłę i moc, ale nie z siebie, tylko z Boga. Dlatego tą mocą Boga „Któż jak Bóg” pokonał szatana i pomaga nam – dodaje ks. Obrzut.

Dzisiejsze uroczystości w lubińskim rynku potrwają do późna. O godzinie 18 odbędzie się uwielbienie „Któż jak Bóg”, a o godzinie 21 Apel Jasnogórski.


POWIĄZANE ARTYKUŁY