Zatańczyli w rynku

Jedna próba generalna i udało się – w lubińskim rynku po raz pierwszy maturzyści zatańczyli poloneza. Do uczniów przyłączyli się młodsi i starsi mieszkańcy. – Mamy nadzieję, że wpisze się to do tradycji lubińskiej – przyznaje prezydent Lubina Robert Raczyński, który również zatańczył dziś z maturzystami.

Wspólne tańczenie poloneza w rynkach dużych miast to żadna nowość. Od lat tańczą maturzyści we Wrocławiu czy w pobliskich Polkowicach. Zwykle jednak odbywa się to w okresie studniówek, czyli jeszcze zimą. Władze Lubina również postanowiły zaprosić do tańca uczniów, których czeka egzamin dojrzałości, jednak nie sto, a kilkanaście dni przed maturą.

– Mamy nadzieję, że do tradycji lubińskiej wpisze się to, że co roku – i nie w styczniu, lutym, kiedy jest zimo, ale w kwietniu, kiedy pojawia się słońce i można się uśmiechnąć – będzie można tak mile spędzić czas na dwa, trzy tygodnie przed maturą. To też sposób na budowanie wspólnoty lubińskiej, czyli tego na czym najbardziej nam zależy. Budowanie tradycji młodego tak naprawdę miasta, liczącego kilkadziesiąt lat, jeśli chodzi tę najnowszą historię – mówi prezydent Lubina Robert Raczyński, który dziś przyłączył się do maturzystów i zatańczył w parze z Wiktorią z klasy III c z I Liceum Ogólnokształcącego. – Myślę, że dziś poszło mi całkiem dobrze. Dziękuję Wiktorii za odwagę, że zechciała zatańczyć ze starszym panem publicznie – uśmiecha się prezydent. – Przed swoją maturą nie miałem okazji zatańczyć poloneza. Mój rocznik, 62 i rocznik 63 mieliśmy zakaz organizowania imprez masowych. To był mroczny stan wojenny. Jesteśmy więc jedynym rocznikiem, który nie miał studniówki i nie tańczył poloneza w roku 1982 – dodaje.

W sumie w lubińskim rynku zatańczyło dziś 300 osób. Do maturzystów przyłączyli się też starsi i młodsi mieszkańcy miasta.

– Przeczytałam na lubińskiej stronie o tym wydarzeniu i z sentymentu postanowiłam też zatańczyć – mówi z uśmiechem Asia Pawlik, absolwentka I LO w Lubinie, która zabrała dziś ze sobą trójkę dzieci. Razem z nią tańczyli więc: 7-letnia Łucja, 4-letnia Klara oraz roczny Jonatan. Ten ostatni niesiony przez mamę. – Bardzo fajny pomysł – przyznaje lubinianka.

Maturzyści różnie wypowiadają się na temat tej inicjatywy – jedni z entuzjazmem, inni z dystansem. Natalia i Jula z I LO w nowej lubińskiej tradycji nie widzą nic złego.

– Czemu nie, skoro w innych miastach odbywają się takie wydarzenia, w Lubinie też mogą. Było w porządku, choć nie brałyśmy udziału w próbach, a poloneza tańczyłyśmy wcześniej tylko na studniówce – podsumowują dziewczyny, które tańczyły razem w parze. – Nasi partnerzy nie są stąd, dlatego zatańczyłyśmy razem – uśmiechają się.

Byli i tacy, którzy choć nie przyłączyli się do tańczących, przyszli dziś do rynku, specjalnie po to, by na nich popatrzeć. Poloneza obserwował spory tłumek.

Po odtańczeniu poloneza można było odpocząć na leżakach rozstawionych pod ratuszem i poczęstować się pączkiem.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
gosc7
gosc7
8 miesięcy 28 dni temu

ciekawe czy wszyscy byli 😉

hades
hades
8 miesięcy 29 dni temu

I co dalej ? Raz poloneza zatańczą i co potem co roku będą na rynku tańczyć? Czy marsz seniora ogłosicie nabory. Baribal jeszcze na rynku zróbcie i celujący mogę postawić rakowi

Felicja
Felicja
8 miesięcy 29 dni temu

Jezu, jaka siara!

Luzak
Luzak
8 miesięcy 29 dni temu

Mniamuśne dziewuchy! Zwłaszcza to opalona, z warkoczykami 😛

zosia
zosia
8 miesięcy 29 dni temu

nie mogę słuchać tych głupstw w Lubinie powstała piękna hala sportowa ,basen, kanalizacja wymieniona Mickiewicza ,Kościuszki itd parki ,zniesione podatku za psa /chociaż przydały by się/ od nieruchomości ,komunikacja za darmo jak was boli sukces Raczyńskiego ,dziwie się ze dla tego miasta i zbieraniny jeszcze chce mu się pracować Panie Prezydencie wielu jest za panem tylko teraz wybory więc szumowina się odradza

Cham
Cham
8 miesięcy 29 dni temu

Cóż za błazenada. I gdzie moje komentarze niepszychylne kRRólwi? Ten portal to dno.

MAX
MAX
8 miesięcy 29 dni temu

ŻENADA

Lubin__
Lubin__
8 miesięcy 30 dni temu

„W Rzeszowie powstanie jedno z najnowocześniejszych centrów serwisowych dla firmy Lufthansa i MTU. Czas działania centrum, które powstanie, to co najmniej 35 lat. Praca dla ok. 1 tys. osób – przede wszystkim inżynierów – mówił Pisula. Dodał, że jest to centrum serwisowe o charakterze globalnym”
A jak tam klaster lotniczy w Lubinie panie prezydencie? Co zrobiliscie przez kilkanaście lat rządzenia aby maturzystom, młodym ludziom zapewnic przyszlosc w Lubinie??!!! Obudził się jaśnie pan pare miesięcy przed wyborami i na siłe próbuje terez zaistniec.

pracownik UM
pracownik UM
8 miesięcy 30 dni temu

dlaczego usunięto wpis odnośnie Pani z UM, która tańczyła na lubinskim RRynku w godzinach pracy ? za nasze pieniądze zamiast pracować w biurze to pląsa poloneza. to już któryś raz kiedy ta Pani nie wykonuje swoich obowiązków tylko łazi po RRynku. kto jej pozwala na taką butę?

pracownik UM2
pracownik UM2
8 miesięcy 28 dni temu

tej Pani rzeczywiście wydaje się że w Urzędzie jest najważniejsza i wszystko jej wolno

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy 30 dni temu

Ok, niech będzie taniec na Rynku. Tylko ta młodzież taka sztywna. ZERO wdzięku i gracji. Polonez wyszedł jak marsz żałobny. Czy na Waszych dyskotekach już wytrzęsło Wam wszystko ?
Polonez to taki piękny taniec.
Potem na ślubie będziecie potrzebowali długich przygotowań do pierwszego tańca…a i tak wyjdzie topornie 🙁 próbujcie częściej, macie jeszcze szanse

trol
trol
8 miesięcy 30 dni temu

nie rozumiem tych co hejtują pomysł poloneza w rynku. dla maturzystów to wielkie przeżycie i bardzo ważny okres w ich życiu! mi osobiście się podoba taka inicjatywa a hejtują ją pewnie półgłówki, którzy nie wiedzą co to matura…. 🙂

Bolek17
Bolek17
8 miesięcy 30 dni temu

Żenada wierchuszka lubińskich szkół tańczy jak im WŁADZA zagra w obawie o stołki.
Ci młodzi ludzie w dniu tańczenia mieli 16 dni do matury! Czy oni nie mają ważniejszych rzeczy do roboty niż tuptanie po betonowym placu?!

Andrzej
Andrzej
8 miesięcy 30 dni temu

fajny pomysł. powodzenia na maturze dla wszystkich maturzystów!

archaniół robert
archaniół robert
8 miesięcy 30 dni temu

no i zobaczcie jak tanim kosztem „maturzysta” robi sobie kampanie wyborczą …na jesień się przyda też parę głosów od małolatów

luba
luba
8 miesięcy 30 dni temu

piękne rzeczy opornych, do połowy pustych szklankowców bolą a może opcja nie ta, tak czy inaczej godna idea>>>>

Anna
Anna
8 miesięcy 30 dni temu

Brawo! Świetnie. Powodzenia na maturze i w życiu. Miło popatrzeć na młodych i fajnych ludzi. Udanego startu!

Ninka
Ninka
8 miesięcy 30 dni temu

Jak pomyślę ,że w Lubinie pracy nie znajdą to żal mi tej młodzieży.

Klaudia
Klaudia
8 miesięcy 30 dni temu

Fajnie było . Tańczyłam , jestem na focie. Teraz tylko zdać maturę.

Absolwent
Absolwent
8 miesięcy 30 dni temu

Tańce hulańce swawole na naszym pięknym rynku, tylko dlaczego prezeydent znowu załozył te dżinsy, gdzie to do muszki pasuje?
Inicjatywa to fajna, choc troche robiona na siłę, oby się przyjęła.
W następnym roku można zaprosić więcej szkół.
Odnośnie samego rynku, nic na siłę panie prezydencie, na siłę nic pan nie zrobi pod kątem wyborów, tu potrzeba czasu a rynek sam się rozbudzi. Nie ma co go na siłę dla poklasku wyborczego wybudzać, to proces, potrwa trochę, potem samo zaskoczy.
p.s. Skorzystał ktoś z tych leżaków, bo nie widziałem?

Filipa Stary
Filipa Stary
8 miesięcy 30 dni temu

Zabawa zabawą, a czy młodzież dostanie swoje legalne miejscówki na browarka i wódeczke pod chmurką? Jakiś bulwar by się przydał i jak w Gdyni na wzór ORP Błyskawica to Chwała Obywatelom za to że chcą ale nie mogą, albo dla młodych „Niema pracy w Lubinie z waszym wykształceniem, tylko z grupą inwalidzką na myjni”

Cham
Cham
8 miesięcy 30 dni temu

KRRól się pokazał ciemnemu ludowi.. Won z miasta! Niedługo wybory zostaniesz wygnany z królestwa! PS. Co za szopka

Ryszard
Ryszard
8 miesięcy 30 dni temu

Do Studentka WSB:Ma Pani rację i podpisuję się pod tym.Szkoda zachodu i pracy Pani Marceliny.Robi to wszytko z zaangażowaniem pasją super fajna sprawa ale ktoś inny spije śmietankę.Takie miasto tacy ludzie taka prawda o naszym mieście aż człowieka trafia.Lubin nie zasługuje na normalnych uczciwych pracowitych z pasją ludzi.Wrocław Poznań czy Kraków idealne miejsca aby się spełniać.Ale brawa za to !!!

xy
xy
8 miesięcy 30 dni temu

kłaniam się autorowi pomysłu, nice 🙂

Tamagotchi
Tamagotchi
8 miesięcy 30 dni temu
Patrzyłem na ciebie przez szybę, pukałem do ciebie przez szkło. Pisałem do ciebie niewinne DM’y to jeszcze nie to, ej Na oczy to ledwie już widzę w Warszawie jest wszędzie ten smog. Pamiętasz chcieliśmy być sami, a w mieście to wszędzie jest tłok, ej. Nasze pokolenie – Tamagotchi, ej Dziwne urządzenie bada oczy, ej Smutek kiedy siedzę w samolocie, ej Stewardessa do mnie gada o czymś, woah Lata wokół mnie ma talie osy A ja jestem zakochany w kobiecie co ma mnie, dosyć Stop Chcę do niej wracać i szarpać włosy Może w sumie wyśpiewamy operę z nią na dwa… Czytaj więcej »
szara
szara
8 miesięcy 30 dni temu

nooooo pięknie :)))))))))))

KLARA
KLARA
8 miesięcy 30 dni temu

P JAK POLONEZ…L JAK LUBIĘ!!!!!!!!!!!!

Artur
Artur
8 miesięcy 30 dni temu

Śmierdzi kampanią i nic więcej, pozatym studniówka już była

Studentka WSB
Studentka WSB
8 miesięcy 30 dni temu
Od września lub października będziecie młodzi w objęciach Pana Dudkiewicza on wam pokaże Wrocławskie atrakcje jak np legalne piwko nad wyspą Słodową i nauka na najlepszych uczelniach a nie chlanie w barach za 8 zł plus studia w drogim mckk, a jak byłam rok temu na Błoniach chciałam pajde że smalcem to ochrona na wejściu 5 zł itp. Od kiedy wyjechałam do Wrocka to studia normalne praca normalna i się zaczęło normalne życie a nie tutaj płacz jak mi szkole zamknęli podczas mojej nauki i potem w ostatniej klasie przeprowadzka i przyzwyczajanie się odpoczatku i widzę że ci ludzie dalej… Czytaj więcej »
Maturalny ostatni taniec
Maturalny ostatni taniec
8 miesięcy 30 dni temu

U „Maxima” w Gdyni
znów cię widział ktoś
Sypał zielonymi
mahoniowy gość

Boney M. zagrało,
kelner zgiął się wpół
Potem odjechało
Złote BMW

Tańcz głupia, tańcz,
swoim życiem się baw !
Wprost na spotkanie ognia leć !
Tańcz głupia, tańcz,
wielki bal sobie spraw !
To wszystko, co dziś możesz mieć…

Sama tego chciałaś…
Pewnie coś był wart
zapłacony ciałem
kolorowy slajd

Tańcz głupia, tańcz…

Czasem tak dla hecy
lubię patrzeć jak
coraz bliżej świecy
ruda krąży ćma.

Klemens
Klemens
8 miesięcy 30 dni temu

Po co ten szum z tą maturą ? Jak masz znajomości nawet bez matury można dostać bardzo dobą i bardzo dobrze płatną pracę a ci co mają matury i nie mają znajomości praca albo za najniższą krajową albo orzeczenie i do ochrony lub Tesco i Kaufland.Było kiedyś takie powiedzenie:Nie matura lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera !!! A czy ta młodzież do czegoś ma chęci ? To jest właśnie pytanie.

maturzysta
maturzysta
8 miesięcy 30 dni temu

Żywiec, Opole, Wrocław, Przemków, Polkowice i wiele innych miast, a teraz również w naszym Lubinie 🙂 super gratulacje 🙂

666
666
8 miesięcy 30 dni temu

Niech się gawiedź bawi i cieszy póki ma czas.Przyjdą niebawem ciężkie czasy dorosłe życie.Albo będą kimś albo zerami bez znajomości.Życzę Wam młodzieży i to szczerze powodzenia.Poza tym dlaczego Pan prezydent w godzinach pracy sobie tańcuje z młodzieżą a dla ludzi nie ma czasu ?!

ICU
ICU
8 miesięcy 30 dni temu

to ty Perkoz vel Chamisko vel Dziku czy jak tam sie zwiesz trollu pryszczaty? 😀

Polonez
Polonez
8 miesięcy 30 dni temu

Polonez to uroczysty taniec korowodowy, dziś tańczony przede wszystkim na studniówkach. Kroki poloneza składają się na układ pełen różnorodnych figur z udziałem wielu par. Od XIX wieku taniec ten uznaje się za symbol polskiej kultury narodowej, w którym wyraz znajduje dawny etos szlachecki. Polonez to taniec narodowy, który wziął swoją nazwę od spolszczonej nazwy francuskiego przymiotnika polonaise, czyli „polski”. Istotnie, polonez to taniec, który upodobała sobie polska szlachta i którego kroki zyskały popularność także na dworach europejskich (m.in. niemieckich) – stąd tak silne utożsamianie poloneza z polską kulturą.

xyz
xyz
8 miesięcy 30 dni temu

brawa dla wszystkich uczestnikow – swietnie wam poszlo 🙂

ja
ja
8 miesięcy 30 dni temu

trzymam kciuki za maturzystow 🙂 powodzenia na egzaminach 🙂

observer
observer
8 miesięcy 30 dni temu

bardzo fajna inicjatywa – gratulacje dla organizatorow 🙂 a do wszystkich malkontentow i hejterow – czekam na wasze udanego organizacje imprez i eventow, bo wylewac zale na anonimowo przed komputerem to kazdy potrafi ale juz zrobic cos dla innych to nie bardzo…

Kolo
Kolo
8 miesięcy 30 dni temu

Ile tu trolli wypisuje pozytywne rzeczy hahahahahaha śmierdzi wazeliną aż miło
Przyznajcie się maturzyści że pisząc takie komenty wypisuje cię na siebie wyrok pracy przy szambiarce, to wasi starsi bracia i starsze siostry pokażą wazeline na chacie jak was zleja że musieli cierpieć przy zamknięciu szkół a wy macie się dobrze. Tańczcie Tańczcie ale nie liczcie na nic bo studia w mckk są droższe od wyjazdu na Kanary

mateusz
mateusz
8 miesięcy 30 dni temu

Bardzo piękna rzecz ten taniec Maturzystów 🙂 Moja propozycja dodatkowo zrobić jeszcze pochód w przyszłym roku tak jak to miało miejsce w Lubinie dawno dawno temu od Technikum górniczego do Dużego kościoła, kiedyś wszystkie ważne uroczystości właśnie tam miały swój początek.

hihihi
hihihi
8 miesięcy 30 dni temu

jestem na zdjeciu… bylo super 🙂 dzieki

Kasia
Kasia
8 miesięcy 30 dni temu

Świetny pomysł.Co rok niech już tak będzie przed maturami

LUBIn
LUBIn
8 miesięcy 30 dni temu

Rocky alias Rostek lubi nie lubin Wierszorklete hehehe. do przodu Wierszokleto nie daj sie ciemnocie 😉

do observer
do observer
8 miesięcy 30 dni temu

to ty saksofonista ?

Pamparam
Pamparam
8 miesięcy 30 dni temu

No dobrze, potańczyć, potańczyć a teraz do książek! Powodzenia w maju.

wierszokleta nie śpi
wierszokleta nie śpi
9 miesięcy 19 minut temu
Zatańczyła piękna młodzież W pląsie chwiejnym i tanecznym Trzeba przyznać, że kRRól Robert w takim kroku jest najlepszy. Maturzystom wierszokleta życzy szczerze i od serca połamania piór, sukcesów w dni powszednie i od święta Dyrektorów z krwi i kości, którzy mają swoje zdanie A nie takich co na kRRóla są skinienie, zawołanie. ………………………………………………………………. Bądźcie sobą, a miernocie pokazujcie palec środka Buntujecie się – jesteście, taka będzie moja zwrotka. W sercach Waszych wciąż nadzieja, w myślach -przyszłej Polski grunt Wam nie mogą nagiąć karków – Powołał Was Pan na bunt! ……………………………………………………………….. Dzisiaj jeszcze wciąż wam każą, nadużywać chcą swej mocy Wytrwałości,… Czytaj więcej »
Rocky
Rocky
8 miesięcy 30 dni temu

Nuuuuuudy ,,,diabełku..

Marek
Marek
8 miesięcy 30 dni temu

Dlaczego nie bierzesz leków ?!

Antyrock
Antyrock
8 miesięcy 30 dni temu

Na niego już nie działają a od elektrowstrząsów ucieka 😀

Maturzystka
Maturzystka
9 miesięcy 1 godzina temu

Trochę się stresowałam, ale jakoś wyszło. nawet widać mnie na kilku zdjęciach

Lutek
Lutek
8 miesięcy 30 dni temu

na których???

Ziom
Ziom
9 miesięcy 1 godzina temu

Brawo za pomysł.

Dd
Dd
9 miesięcy 2 godzin temu

Pięknie

gornik
gornik
9 miesięcy 2 godzin temu

Wszystkim maturzystom życzę powodzenia na egzaminach!

Marek
Marek
9 miesięcy 4 godzin temu

A innym w wyborach

Pojemnik na spermę
Pojemnik na spermę
9 miesięcy 2 godzin temu

Rzygam już tym rynkiem i tym co się na nim dzieje !!! Nie macie innych tematów ?!

ja
ja
9 miesięcy 1 godzina temu

idz do Biedrony poloz swoj pusty leb na wadze i wcisnij przcisk BURAK !

Gor
Gor
9 miesięcy 2 godzin temu

Bardzo ładnie piękna świecka tradycja tańczenia poloneza w rynkach miejskich. Brawo za pomysł maturzyści

wpDiscuz