Zakupy internetowe – jak się nie naciąć

42

Zakupy przez Internet zrobiły się w ostatnim czasie bardzo popularne. Ubrania, dodatki, jedzenie, sprzęt sportowy lub AGD – kupujemy dosłownie wszystko. Jak się nie naciąć? Lubińscy Policjanci radzą co zrobić, by dokonanie zakupów było możliwie bezpieczne i jakie czynności należy wykonać, aby zminimalizować ryzyko stania się ofiarą oszustwa.

Fot. Pixabay

Internet obecnie wykorzystywany jest do różnych celów, zarówno rozrywkowych, informacyjnych, jak również coraz częściej za pomocą sieci obsługuje się konta bankowe, dokonuje poważnych transakcji finansowych lub też realizuje zakupy w sklepach internetowych. Niestety policyjne statystyki dowodzą tego, że zarówno w realnym jak i w wirtualnym świecie możemy stać się ofiarą oszusta, dlatego też funkcjonariusze z KPP Lubin apelują o zachowanie rozwagi, by nie dać się zwieść na pozór atrakcyjnym ofertom zamieszczanym w sieci. 

Warto zatem pamiętać o tym, żeby przed każdorazową transakcją szczegółowo sprawdzić wiarygodność sprzedającego, w tym przypadku najlepiej jest zasięgnąć opinii innych użytkowników. Istotne jest by sprawdzić czy sprzedawca umożliwia dokonanie opłaty przy odbiorze. Taka postawa może okazać się większą gwarancją co do wiarygodności zamawianego towaru. Przed licytacją, wskazane jest upewnić się, że wszystkie reguły akcji są jasne i zrozumiałe. Najbezpieczniej jest wówczas korzystać ze znanych i sprawdzonych portali internetowych. Nigdy nie należy realizować transakcji finansowych z komputerów wykorzystywanych w kafejkach internetowych, gdyż to właśnie w tych przypadkach najłatwiej jest utracić poufne dane. Nie należy zapominać również o tym, że w sytuacji jakichkolwiek wątpliwości mamy prawo skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.

Jeżeli jednak, pomimo stosowania się do powyższych zasad ostrożności nie otrzymany zamówionego towaru, wówczas o niniejszym fakcie należy poinformować administratorów portalu aukcyjnego lub też zgłosić się do najbliższej jednostki policji. W tej sytuacji należy zachować wszelkie dokumenty związane z transakcją, w tym: kserokopię potwierdzającą dokonanie przelewu, jak i historię prowadzonej korespondencji ze sprzedawcą. Wskazane jest również dostarczenie informacji w zakresie kwoty przedmiotu, daty oraz numeru przeprowadzonej aukcji. Istotne jest także podanie nicku i adresu e-mail sprawcy oszustwa.


POWIĄZANE ARTYKUŁY