Z lasów zrobili sobie… wysypiska śmieci

Niesprawne lodówki, telewizory, stare dywany, a nawet… części samochodowe. Nie jest to opis wysypiska śmieci. Na taki krajobraz możemy natknąć się podczas spaceru w lesie.

Fot. Czytelniczka

Zamiast bujnej roślinności, w lesie znajdziemy góry odpadów. Ludzie wyrzucają dosłownie wszystko, a problem dotyczy nie tylko Lubina.

To nie pierwszy tego typu alarm od Czytelników. – Przeraża mnie bezkarność ludzi. Kiedy nauczymy się dbać o przyrodę? – napisała do nas lubinianka. – W lesie między działkami przy Osieku, a działkami przy trasie na Legnicę ktoś urządził wysypisko śmieci. Pozostawił nawet części samochodowe. Jeszcze tydzień temu na zderzakach były tablice rejestracyjne – dodaje.

– Takie śmieci to dla nas żadna nowość – z żalem przyznaje, Hubert Kawalec, rzecznik prasowy nadleśnictwa w Legnicy. – W sobotę w Lubinie odbywa się giełda. Po takim weekendzie znajdujemy bardzo często części samochodowe czy fragmenty karoserii – wylicza.

W lesie natkniemy się na odpady przeróżnego pochodzenia. Od drobnych śmieci typu puszki, butelki które możemy liczyć w dziesiątkach. Poprzez poprzez zużyty sprzęt RTV i AGD, opony, gruz, papę. Stare wersalki po porządkowaniu altanki, a nawet armaturę sanitarną czy wyżej wspomniane części samochodowe.

Większość z tych odpadów mogłaby zostać oddana do recyklingu.

– Leśnicy nie są w stanie na bieżąco uprzątnąć wszystkiego, co ludzie wywożą – mówi Marek Nieruchalski, nadleśniczy w Lubinie. – Śmieci w lasach jest naprawdę bardzo dużo, a wysprzątanie wszystkich obszarów jest niemożliwe – dodaje. – Nadleśnictwo wynajmuje firmy zewnętrzne, które świadczą usługi sprzątające – tłumaczy.

A koszty sprzątania lasów są ogromne. – Co roku wywozimy tony śmieci, a kosztuje nas to kilkadziesiąt tysięcy złotych – mówi Hubert Kawalec. – Firmom sprzątającym musimy zapłacić za zebranie odpadów, transport oraz pokryć koszty przyjęcia śmieci na wysypisko – tłumaczy.

Nadleśnictwo te pieniądze mogłoby przeznaczyć na coś innego. – Przydałoby się wesprzeć edukację. Można by rozwinąć infrastrukturę turystyczną – postawić ławki, kosze czy tablice. Zbudować ścieżki edukacyjne dla najmłodszych, czy miejsca postojowe – wylicza nadleśniczy. Niestety, te pieniądze przepadają.

Czy ludzie są bezkarni? Czy jest szansa na złapanie sprawców? – Straż leśna patroluje lasy, ale ludzie wywożą śmieci w miejsca trudno dostępne. Istnieje monitoring, ale jego zasięg jest ograniczony – informuje nadleśniczy.

Kiedy widzimy hałdy śmieci, możemy interweniować do nadleśnictwa. Śmieci należą do tego, na czyim gruncie się znajdują.

Za zaśmiecanie lasów grozi nam grzywna razem z nakazem uprzątnięcia odpadów.

Katarzyna Skoczylas/Krystian Szewczyk
Fot. Czytelnik/Krystian Szewczyk

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

9 komentarzy do "Z lasów zrobili sobie… wysypiska śmieci"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Darek
Gość
Darek
10 dni 9 godzin temu

Naganne,oczywiście z lasów zrobili wysypiska śmieci,ale przyczyna że że śmieci zrobiono sobie biznes.Smieci powinno odbierać się bezpłatnie lub też przyjmować bezpłatnie,za to płacimy podatki.A jak ktoś przejął branżę sieciową w całej Polsce to mamy efekty.Kto potrafi zarobić nawet na śmieciach?

Anna
Gość
Anna
11 dni 8 godzin temu

Mowi Marek Nieruchalski 🙂

Maria
Gość
Maria
11 dni 10 godzin temu

Karać i to bez zawiasów, inaczej się tego nie wypleni.

ktos
Gość
ktos
11 dni 12 godzin temu

Po numerach dojsc? Do czego? Do slupa na ktorego kupili grata? Hahahaha

Anonimowo
Gość
Anonimowo
11 dni 20 godzin temu

Racje ma Szczepan. Przecież namierzenie gościa po tablicach rejestracyjnych to żaden problem. Ot nasza polska zaradność i niechlujstwo. A swoją drogą to ukaranie takiego ”gościa” to tez p[roblem. Chyba trzeba go złapać za łapę… A i kary sa symboliczne. To nie odstrasza

Gość
Gość
Gość
11 dni 20 godzin temu

Miasto całe zasrane kamerami i co nie widać wjeżdżającego lub wjeżdżającego busa? Przecież ci giełdziarze są raczej znani przez psiarskich….. Doj… ć taki mandat żeby się zesrał szmaciarz…

Szczepan
Gość
Szczepan
11 dni 21 godzin temu

Parę stówek na zainstalowanie kamer i byłoby czysciej. Ale to znowu policja, sad, dochodzenie… Lepiej kolesiowi zlecenie na sprzątanie i po kłopocie.

Anonimowo
Gość
Anonimowo
12 dni 33 minut temu

Jak były tablice rejestracyjne to chyba można namierzyć osobę która kupiła auto i doładować taką karę by było stać na wynajęcie ekipy do wysprzątania połowy tego lasu

piszę jak jest
Gość
piszę jak jest
12 dni 2 godzin temu

co to byli za śmieci, że wyrzucili w lasie tyle towaru z Lubińskiej giełdy (znaczy z Lubińskiego śmieciska)

wpDiscuz