Wszyscy radni i prezydenci w jednym miejscu

Siedem tablic, siedem kadencji, 131 radnych i trzech różnych prezydentów – na ścianie w sali obrad rajców w lubińskim ratuszu zawisł spory kawałek historii Lubina. W gablotach wywieszono zdjęcia wszystkich radnych i prezydentów od 1990 roku. Wiele nazwisk powtarza się już od kilku kadencji.

Zebranie wszystkich zdjęć i nazwisk, a później ich ekspozycja na przygotowanych tablicach, to pomysł prezydenta Roberta Raczyńskiego. Sam jest też bohaterem tej wystawy – był pierwszym prezydentem Lubina w wolnej Polsce, a później po dwóch kadencjach przeryw, znów wystartował, by kierować miastem nieprzerwanie od prawie 20 lat. – Zaczynałem, mając zaledwie 28 lat i wcale nie byłem wtedy najmłodszym radnym – wspomina prezydent Robert Raczyński. – Zależało mi, by wyeksponować tę krótką, ale dominującą historię Lubina, bo są to lata gwałtownego rozwoju miasta – uważa.

W 1990 roku wybory wyglądały zupełnie inaczej. Rada liczyła 40, a nie jak dziś 23 radnych, i to z ich grona wybierano prezydenta i cały zarząd miasta. W pierwszej kadencji zarząd liczył aż siedem osób. To prezydent, dwóch wiceprezydentów i członkowie zarządu.

Prezydent Lubina Robert Raczyński

– Już wtedy zauważyliśmy, że rządzenie miastem w kilka osób to jest spore gadulstwo. Ale trzeba też pamiętać, że my wtedy w ogólne nie rozumieliśmy ani pracy kolegialnej, ani samodzielnej. Pamiętam spotkania z mieszkańcami i ich gwałtowną bezradność, kiedy przychodzili, żeby się poskarżyć, że nie mogą czegoś załatwić w urzędzie. Mówili: „No to gdzie ja mam teraz pójść, żeby się poskarżyć?”. Tłumaczyłem, że to jest samorząd, on podjął taką decyzję i ta decyzja jest ostateczna. Nie ma instytucji odwoławczej. Tylko aktywność i zaangażowanie się w wybory to szansa na nowe projekty, na zmiany. Dla ludzi to był szok, bo byli nauczeni, że za komuny chodziło się po różnych urzędach na skargę i liczyło, że jeden urząd zmusi drugi do zmiany swojej decyzji – wspomina prezydent Raczyński.

Z drugiej strony, zarówno prezydent, jak i radni są zgodni – w pierwszych kadencjach praca w samorządzie była zupełnie inna.

– Przypominam sobie rok 90. Jedna z pierwszych uchwał, jaką musieli podjąć radni, dotyczyła diet. Ja jako prezydent byłem zobowiązany wraz z zarządem wnieść uchwałę dotyczącą wynagrodzenia radnych. Radni o mało mnie wówczas nie odwołali, bo oni sobie nie wyobrażali, że można brać pieniądze za pracę na rzecz rozwoju swojego miasta, o które tak długo walczyli, żeby było wolne i niepodległe. Teraz liczymy na nowe, równie aktywne pokolenie. Mamy nadzieję, że ono się obudzi i włączy do zmian w Polsce – wspomina włodarz.

– Zupełnie inaczej się wtedy pracowało, dziś radnych jest dużo mniej i pracuje nam się znacznie łatwiej. To samo dotyczy zarządu miasta – jednoosobowy prezydent to dużo lepsze rozwiązanie. Mamy z nim bezpośredni kontakt, nie trzeba nic uzgadniać z wiceprezydentami – uważa Bogusława Potocka, przewodnicząca rady miejskiej.

Bogusława Potocka, przewodnicząca rady miejskiej

Radna Potocka ma swój duży udział w powstaniu tablic ze zdjęciami wszystkich radnych. To ją we wrześniu ubiegłego roku prezydent poprosił o pomoc w realizacji tego projektu. – Część zdjęć mieliśmy, część trzeba było zdobyć. Najwięcej pracy było ze skompletowaniem zdjęć radnych od pierwszej do trzeciej kadencji. Kilka osób już nie żyje, wielu samorządowców musiałam odwiedzić w domach. Pomysł bardzo im się spodobał, chwalili inicjatywę i chętnie przekazywali swoje fotografie – opowiada Bogusława Potocka.

Jak mówi, wystawa to bardzo ciekawa inicjatywa. – Do ratusza, a dokładnie do muzeum, przychodzi teraz dużo młodzieży, więc to też dla nich ciekawa lekcja historii. Młodzież będzie mogła zobaczyć kto był radnym czy prezydentem, pooglądać stare zdjęcia – dodaje radna.

Łącznie – od 1990 roku do dziś – w Lubinie wybrano już 231 radnych. 100 nazwisk się powtarza, co oznacza, że w sumie w radzie pracowało 131 osób. Z wieloma nazwiskami związane są różne historie, przeglądając zdjęcia prezydent co chwilę opowiada inną. – Podczas pierwszej kadencji na sesji jeden z radnych wstał, żeby zabrać głos i umarł. Dostał tak rozległego zawału, że nie było mu wstanie pomóc ośmiu lekarzy, którzy byli wtedy na sali – wspomina Robert Raczyński. – Tu był z kolei najmłodszy radny, Kamil Wojnarowski miał 19 lat – dodaje, pokazując na inną z fotografii z radnymi z piątej kadencji. – A tu historia rodzinna – teraz radną jest Joanna Kot, a wcześniej w radzie zasiadał jej mąż.

Artur Dubiński, radny pierwszej kadencji w latach 1990-1994

Artur Dubiński był radnym pierwszej kadencji. Miał wtedy zaledwie 24 lata. – A prezydent Raczyński miał 28 lat, był wtedy najmłodszym prezydentem w Polsce i moim bliskim kolegą. Razem działaliśmy w Komitecie Obywatelskim i to właśnie on namówił mnie, żebym kandydował. To była wydarzenie historyczne, nawet powiedziałbym, że chwila dziejowa, bo zmieniał się ustrój państwa – opowiada Artur Dubiński.

Jak radny wspomina pracę w samorządzie po przeszło 20 latach? – Na pewno z dużym sentymentem. Pamiętam wszystkich tych ludzi, z wieloma do dziś mam kontakt – opowiada, oglądając tablicę. – To była pierwsza kadencja rady, lata 90., nie było żadnych podziałów politycznych. Przekrój był rzeczywiście bardzo duży – z Komitetu Obywatelskiego było nas 36 radnych, czterech było z innych ugrupowań, natomiast wszyscy radni pracowali na rzecz miasta, nie było żadnych podziałów. Wszystkie problemy były rozstrzygane merytorycznie, a nie politycznie – dodaje na koniec.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
jupiter
jupiter
1 rok 26 dni temu

:))) wygląd adekwatny do poziomu działalności … hehehe, chodząca wizytówka miasta …

Onek
Onek
1 rok 28 dni temu

A kiedy będą popiersia lub posągi? Długo to nie powisi, w listopadzie trafią do kosza.

AXC
AXC
1 rok 29 dni temu

Kawał życia Pan Robert Raczyński poświęcił dla Lubina.
Ja osobiście Panu za to dziękuję i mam nadzieję,że ma Pan jeszcze siłę i chęci,aby nadal zmieniać nasze miasto na lepsze.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok 28 dni temu

Kawal zycia dla Lubina to poswiecilo wiekszosc z nas. Sek w tym ze nie poswiecil go dla LUBINIAN !Zwlaszcza przez ostatnie lata. I za to mu podziekuje juz wkrotce..

Michał
Michał
1 rok 29 dni temu

Trzeba to już zmienić. Pan Raczyński jest prezydentem o parę lat za długo!

Do Rocky
Do Rocky
1 rok 30 dni temu

Już zwidy masz??? niedobrze, zmiana leków też nie pomogła:(

dr. Qinn
dr. Qinn
1 rok 30 dni temu

Zwiększymy amperaż.

bezrobotny :-(
bezrobotny :-(
1 rok 30 dni temu

I czym tu się chwalić? Kolejna „laurka próżności” niejakiego RR i jego świty, obok parków strzelnic z których więcej przyjezdnych niż miejscowych korzysta a widać to zwłaszcza w weekend-y. Szkoda słów, już zatraciłem nadzieję na jakiekolwiek konkrety działania tego człowieka.

Mało tablic ...
Mało tablic ...
1 rok 30 dni temu

Do tych już zawieszonych proszę o kolejne z inf co dana głowa podczas swej kadencji dla miasta/ mieszkańców uczyniła. I nie chodzi tutaj o wydatkowanie miejskich, wojewódzkich czy unijnych pieniędzy, bo kobiety wydając pieniądze, za sukces swój tego nie uważają…

Kghm
Kghm
1 rok 30 dni temu

Kupili tablice ze swoimi facjatami, które ich samych tylko interesują. Obok powinni jeszcze wywiesic zdjecia pozatrudnisnych po znajomosci w urzedach i spolkach miejskich. Niestety ale kazdemu sodówka uderza do glowy. Dosyc tej farsy, oby do wyborów !!!

Rocky
Rocky
1 rok 30 dni temu

Jeżeli ktoś wsiądzie do „Złotego pociągu „to już z niego nie chce wyjść a demokracja jest zawodna dlatego PiS stawia na reformę i innowację – ale Ci ze „Złotego pociągu ” i POpieracze chcą bez zmian,,,
Rocky – kradzieju nicka i twoi POpieracze ,,,Jak można mówić o diabełkach w „dobrej zmianie” ja Oni wspierają na fundamentach z wody święconej,,,jak jesteś na zakręcie to trzymaj się drogi.Skorzystaj z wody święconej a świat zobaczysz w swoich kolorach.W myśl zasady „róbta co chceta” nawet z bulem pamiętając jednak o wolności i tolerancji innych.

Abstynenet
Abstynenet
1 rok 30 dni temu

delirka???

Misio
Misio
1 rok 30 dni temu
Proponuję jeszcze zrobić wystawę Poczet Prezydentó Lubina i wywiesić zdjęcia samych prezydentów za każdą kadencję. Będzie chyba z 6 portretów kRRóla naszego i będzie można znó artykuł napisać. Tylko niech się porządnie ubierze i uczesze do zdjęć. Co ten cżłowiek potrafi skoro 20 lat siedzi na stołku i palcenm nie kiwnął, by młodzi ludzie mogli się rozwijać w firmach, któe to miały zasiedlić naszą podstrefę ekonomiczną. Wszyscy znajomi choć pokończyli studia a chcieli w Lubinie mieszkaqć i tak poszli do kopalni, bo tylko z tego w tym mieście da się żyć jakoś, ale KGHM to nie zasługa kRRóla. Niech ktoś… Czytaj więcej »
citizens
citizens
1 rok 30 dni temu

Bez diet i ukladow ktore tworza niezle dochody nie bylo by tak chetnych na radnych, ale kasiora i inne dobra wystarczy zajrzec w oswiadczenia majatkowe i tam widac dzialanie pod siebie

anioł
anioł
1 rok 1 miesiąc temu

to wygląda już jak w tym seriali alternatywy 4 …tam też był taki jeden co to wywiesił tablice : niech żyję gospodarz domu (znaczy miasta)

Rocky
Rocky
1 rok 1 miesiąc temu

A gdzie są Ci co odkryli Lubin i zbudowali jedno z najpiękniejszych najbogatszych miast robiąc to prawie z niczego dokonując cudu,Obecni są jedynie – jedyną Jaskółką w tym wielkim sukcesie – wypinając klatę przed szereg. PiS to jest taka Komuna po rewitalizacji i innowacji i trzeba ją wspierać poklepywać i korzystać z reform i darów bo możemy stracić wszystko.A jak patrzę na Wawę i jej gwiazdę to cieszę się że Lubin ma takiego Prezydenta.

Rocky
Rocky
1 rok 1 miesiąc temu

Przemo, Ty słuchaj co rząd mówi to wyjdziesz na tym.Pokaz mi chociaż jedną osobę, która skorzystała z tego programu.,,,Diabełki mówią o czymś co istnieje chyba tylko wirtualnie a Aniołki się podniecają..Przeciwnicy Pana Prezydenta biadolą,skamlą i tak będzie do wyborów.Poźniej pochowają się bo kolejną kadencję w mieście będzie rządził najlepszy Prezydent.

Przemo
Przemo
1 rok 1 miesiąc temu
Widzę, że mieszkańcy coraz częściej są przeciwni prezydentowi… ja nie jestem skrajny w żadną stronę bo każdy ma coś za uszami ale mam pretensje to jednej zasadniczej rzeczy. Samorząd w Lubinie nic nie zrobił żeby powstały mieszkania z programu mieszkanie+ i nie interesuje mnie jaki rząd to robi – jest to po prostu opcja mieszkań pod wynajem za niską cenę i po czasie z wykupem na własność. Prezydent i o radnych-leniach śmierdzących nie powiem NIC nie zrobili żeby załatwić to. W Lubinie jest rtbs ale ceny mieszkań są takie jak u innych deweloperów a przecież ta miejska spolka powstała zeby… Czytaj więcej »
Budka Suflefa
Budka Suflefa
1 rok 1 miesiąc temu

DO REDAKCJI
Proszę o wywiad z kolegą, sekretarzem miasta – Damianem Stawikowskim. Roboczy tytuł:
„Jak zostać upokorzonym przez kRRóla i udawać zadowolonego – poradnik”

Rysiek
Rysiek
1 rok 1 miesiąc temu

rozwiń jak możesz wątek z tym upokorzeniem, bo nie znam tematu?

Mirosław
Mirosław
1 rok 1 miesiąc temu

Układ Raczyńskiego się kończy. Całe szczęście.

Modrzewiowa
Modrzewiowa
1 rok 1 miesiąc temu
Do wszystkich którzy mówią, że „zagłosują na Raczyńskiego bo dużo zrobił” chcę powiedzieć jedno – Miasto Lubin jest na tle innych bogate, bo podatki do kasy miejskiej płaci KGHM. Po prostu stać nasze miasto na ten asfalt na drogach i remonty/malowanie wszystkiego innego. Nie jest to zasługa żadnego polityka – mamy po prostu szczęście, bo pod nami jest miedź. A teraz zastanówmy się – Czy aby na pewno lokalni politycy zrobili wszystko, żeby ludziom żyło się jeszcze przyjemniej? Co zostało zrobione w kierunku pozyskiwania nowych inwestorów? Czy samorząd ściągnął poważnego inwestora? Popatrzcie na mały Jawor – oni dali radę z… Czytaj więcej »
uczeń wierszoklety
uczeń wierszoklety
1 rok 1 miesiąc temu

Mamy dziś piękny rynek
co kiedyś miał być galerią
szkoda tylko, ze w lecie
będzie słoneczną patelnią.
Mamy cudowną strefę
i miejsca pracy codziennie
szkoda tylko, że ludzie
widzą to trochę odmiennie…
Mamy też cud pRRezydenta
bez odrobiny pokory
szkoda, że pozapominał
co obiecywał w wybory.

Gdzie spał prezydent? :)
Gdzie spał prezydent? :)
1 rok 1 miesiąc temu

Patrząc na marynarkę, koszulę, fryzurę…

LubinSinCity
LubinSinCity
1 rok 1 miesiąc temu

Misiu a ilu na tych fotkach to rodzina i znajomi??? Czy tutaj warto coś jeszcze pisać.. miejsca pracy gamoniu Ty jeden sie liczą!!! VW, DAIMLER, SITECH, BORGERS, BOSCH, LEAR, TCM, COLGATE, LEAR, FAURECIA, VIESMMANN, TOYOTA, PGW, BASF, GESTAMP, GOOGLE, NOKIA, 3M, BSH, WHIRLPOOL, LG, WAGO… zaraz zaraz… te firmy mają siedziby w LEGNICY, POLKOWICACH, JAWORZE, ŚWIDNICY, ZŁOTORYJI, WROCŁAWIU a i DINO w Miłkowicach… wymieniać dalej??? ile miejsc pracy stworzyłeś nieda.czniku skoro rzadzisz od 30 lat??? Dla porownania- co mamy w Luninie? ĶĢHM i jego spolki corki za najnizsza krajowa!! Dobrze ze wierszokleta nie śpi.

WSIok
WSIok
1 rok 1 miesiąc temu

Rezydencie Raczyński skończysz jak B. Komorowski. Nawet kolegów macie podobnych – gen. Różański pierwszy na liście. Co robił generał na konferencji w ratuszu o kolei zagłębia miedziowego? Robił plany zbombardowania i grabieży wszystkiego co po was zostanie??

Próżny
Próżny
1 rok 1 miesiąc temu

Panie „prezydent”. Dla czego duży biznes instaluje się wszędzie w koło tylko nie w Lubinie? Coś tu jest nie tak, a Pan tylko parki, trawniki i tabliczki. Toż to tracą o celowe działanie i niedopuszczenie co by Lubinianom nie bylo za dobrze!

wierszokleta nie śpi
wierszokleta nie śpi
1 rok 1 miesiąc temu

Im bliżej listopada, tym większa jest panika
widać, że w dworze kRRóla coś nie do końca styka.
Bo czyż nie lepiej by było,
by zamiast z dowodu fotkami
gabloty w ratuszu zapełnić sukcesu dowodami.
Fabryki, zakłady pracy i klastry innowacji
Tym trzeba ściany oklejać,
A zdjęcia do ubikacji….
Mało lubinian zresztą na poczet ten rzuci okiem,
No bo gdzie auto zostawić? Przecież nie ludziom pod blokiem..
I nie każdemu jest dane tego haj lajfu liznąć..
Może i ludzie by chcieli, ale się boją poślizgnąć..
Jedną tylko nadzieję mam w całej tej żenadzie,
Że datę końcową postawią przy kRRólu w listopadzie….

do Radzio
do Radzio
1 rok 1 miesiąc temu

Dlaczego pan chce zabudować Lubińskie Błonia? Bo ten Pan jest robotnikiem i potrzebuje mieć do fuchy blisko.Rynek wybrukowany. Poprzednio sprzątał coś w pokoju muzycznym w Ratuszu. Co najwyżej muzyk jazzowy (saks ? ). Ktoś złośliwie opisuje Go jako prezydenta, a wystarczy wziąć na wygląd i od razu widać, że tak Pan Prezydent miasta Lubina nie może wyglądać. Zwłaszcza w pracy.

lubinianin1957_
lubinianin1957_
1 rok 1 miesiąc temu

„Na terenie gminy Miłkowice w okolicy Rzeszotar w części Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstaje centrum dystrybucyjne firmy Dino. Nowy inwestor oznacza dla mieszkańców regionu 300 nowych miejsc pracy”. A teraz niech raczynski sie pochwali ilu inwestorow razem ze swoimi przydoopasami marionetkami sciągnął! Ludzi zaprasza do miasta? Do czego, jak nawet byle wieś potrafi załatwić inwestora, a raku jedyne co potrafi załatwić to fuchy w miejskich spółkach dla kolegów. W artykule czytamy, że wiele nazwisk przewija się już od wielu kadencji. I własnie dlatego trzeba was pogonić ,bo władza przez te wszystkiel lata was zdeprawowała do cna.

hehe
hehe
1 rok 1 miesiąc temu

Do roboty a nie pierdołami sie zajmujecie

Odejdź póki resztki honoru zostały
Odejdź póki resztki honoru zostały
1 rok 1 miesiąc temu

Raczyński musi odejść. Jesteś upadły i niegodny zaufania. Władza deprawuje ludzi a władza totalna – deprawuje totalnie. Rozlicz się ze wszystkich spółek i przetargów. Rządzisz miastem niewykorzystanych szans. Dość już tych dwudziestu lat. Starczy.

Radzio
Radzio
1 rok 1 miesiąc temu

Dlaczego pan chce zabudować Lubińskie Błonia? Nie zgadzam się na zrobienie tam zamkniętego osiedla! Chce zieleni i przestrzeni w Lubinie! Zagłosuję na opozycję w takim razie.
kto się zgadza – ZIELONY kciuk

mis
mis
1 rok 1 miesiąc temu

W 1990 nie było instytucji odwoławczej Pan mówi… hmm no dobrze. To w takim razie kto jest tą instytucją TERAZ, GDY PANA WIECZNIE NIE MA W URZĘDZIE A URZĘDNICY CZUJĄ WSZECHOBECNĄ WOŃ ALKOHOLU! Czy któryś policjant okaże się na tyle odważny żeby skontrolować zielonego jeepa? nie sądzie.

hehehe
hehehe
1 rok 1 miesiąc temu

Uwielbiam Muppet Show, czekam na kolejne odcinki 😀

Wybory
Wybory
1 rok 1 miesiąc temu

Czas na zmiany oj bardzo wielkie zmiany czekamy na wybory Panie Prezydencie 🙂

Ale lipa
Ale lipa
1 rok 1 miesiąc temu

Kolejne pieniądze w błoto hehe A pytanie mam po jakiego grzyba tyle lamp dookoła ratusza ?
Tylko mieszkańcom swieci sie po oknach i spac sie nie da!!!

Masakra
Masakra
1 rok 1 miesiąc temu

Kolejne marnowanie pieniędzy podatnikow na pierdoły masakra, dawac mi te wybory trzeba tego Pana z urzedu ściągnąć…

LUB
LUB
1 rok 1 miesiąc temu

Dosyć marnotrawienia pieniędzy ! O rany, dawno się tak wyborów nie mogłem doczekać…

galerian
galerian
1 rok 1 miesiąc temu

Żenada……………. Mógł to zrobić na tablicy korkowej i dodać strzałki. To by był konkret (jak lubiński przemysł) bo ludzie czekając na „obsługę w magistracie” mieliby co robić. Przypuszczam że byłby to hit a i strzałek wiem w kogo by nnajwięcej leciało :-)))))))

nowa
nowa
1 rok 1 miesiąc temu

Niezbędny zakup… :/

wpDiscuz