Wózek trzeba zostawić przed przedszkolem

– Dlaczego do przedszkola nie można wjechać z wózkiem? Co mam zrobić z młodszym dzieckiem? – dopytuje jedna z mam, której starsze dziecko rozpoczęło właśnie edukację w Przedszkolu Miejskim nr 1. Dyrekcja zarządziła bowiem, że na teren placówki nie można wjeżdżać z wózkami, rowerkami ani hulajnogami.

Pani Magdalena zwróciła się do naszej redakcji, bo – jak przyznaje – jest zaskoczona, ale też oburzona, że odprowadzając do przedszkola starsze dziecko, nie może wjechać do środka z wózkiem, w którym ma młodszą pociechę. – Co ma zrobić mama noworodka czy niemowlaka absolutnie niesiedzącego, jeżdżącego sobie w gondoli i smacznie śpiącego? Wyciągnąć dziecko i położyć na podłodze? Zostawić dziecko samo pod przedszkolem? Puścić większe dziecko samo, bo nie może wejść z mniejszym? – pyta lubinianka.

Dyrektor placówki Regina Bobińska tłumaczy, że taki zakaz funkcjonuje już od wielu lat. – I to nie tylko w naszym przedszkolu – przyznaje. – Takie zakazy wprowadziły wszystkie placówki, mówimy o tym na zebraniach i rodzice nie zgłaszają nam żadnych uwag – tłumaczy dyrektor Bobińska.

Skąd takie wymogi? – Robimy to wszystko w trosce o bezpieczeństwo i higienę dzieci. Zakazujemy wjeżdżania na teren przedszkola wózkami, ale też rowerkami dziecięcymi i hulajnogami. Mamy u siebie 370 dzieci, maluchy chodzą po przedszkolu w kapciach, więc proszę sobie wyobrazić co by się tu działo, gdyby wjeżdżały i wyjeżdżały wózki i rowerki z brudnymi kołami. Wokół błoto woda i dzieci w zmiennym obuwiu – opowiada Regina Bobińska.

Dyrektor podnosi też kwestię bezpieczeństwa przedszkolaków. – Wejście do budynku i hol jest jednocześnie drogą ewakuacyjną. Gdyby stanęło tam kilkadziesiąt wózków, rowerków, a później jeszcze sanek, to jak mam bezpiecznie wyprowadzić dzieci i pracowników w razie nagłego zagrożenia? Ja muszę myśleć o wszystkich – tłumaczy.

Regina Bobińska zaznacza, że dotąd żaden z rodziców nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń. – Rodzice raczej rozumieją ten zakaz i się do niego stosują. Mamy jakoś sobie radzą, jeśli przychodzą z młodszym dzieckiem w wózku. Czasem jedna pomaga drugiej, można też poprosić o pomoc kadrę placówki. Mamy zadaszone wejście do budynku, więc spokojnie – na te kilka minut – można zostawić wózek przed wejściem – uważa dyrektor Bobińska.

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

21 komentarzy do "Wózek trzeba zostawić przed przedszkolem"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
x
Gość
x
9 miesięcy 8 dni temu

matki płacą matki wymagają

Dendrel
Gość
Dendrel
9 miesięcy 10 dni temu

Zastawienie drogi ewakuacyjne wózkiem lub czymkolwiek innym skończy się mandatem od straży pożarnej dla sprawcy lub kierownika obiektu.

Rocky
Gość
Rocky
9 miesięcy 10 dni temu

Korzystając z ‚Wolności” dopowiem że 500 + miało być tylko ciepłem a tu powiewa,,,coraz chłodniej.Więc pośpiech jest wskazany a wyjścia są dwa-albo po staremu albo reforma.Jak reforma to wyjścia są dwa albo zatrudnić opiekuna i podwyższyć opłatę albo woznica dyliżansa czyści kółeczka i pozostawia trakt jak przed wjazdem- czyli bierze odpowiedzialność za bezpieczeństwo i czystość.To nie jest dom gościnny gdzie gość jest panem.Tak mi podpowiada kultura i sprawiedliwość.Patrząc na tą Perełkę jestem dumny ,,,,,,,bo Komuna nie myślała tylko o sobie A wyedukowani w tamtym okresie i obecni mogą spełniać w niej marzenia nie tylko swoje.

Do Stefana
Gość
Do Stefana
9 miesięcy 10 dni temu
Do Stefana Panie Stefanie, aż serce pęka czytając Pana wpis… Porównanie Pana to porównanie dziadka siedzące w barze przy piwie…Tez Pan porównuje prywatne mieszkanie z Placówką Publiczna jakie jest Przedszkole. Proszę zauważyć że w każdym miejscu publicznym czy to jest Urząd , Szpital czy przychodnia rodzice mają prawo wjechać z wózkiem . Od utrzymania porządku są Panie porządkowe które są zatrudnione do sprzątania i utrzymania czystości na terenie placówki. Mam tu na myśli rodziny z niemowlakami czy noworodkami dzieci które niestety ale musza być wożone w wózkach. Jedno wiem na pewno że takich dzieci jest garstka bo żaden rodzic który… Czytaj więcej »
Do Stefan
Gość
Do Stefan
9 miesięcy 11 dni temu

Równie dobrze jak pada deszcze czy jest śnieg to zabrońmy rodzicom w brudnych butach do przedszkola wchodzić odebrać dzieci, no bo przecież taki sam bałagan zrobią buciorami co tymi wózkami!

Do Stefan
Gość
Do Stefan
9 miesięcy 11 dni temu
Panie Stefanie to zapraszam do mnie na piwo, bo nigdy nie kazałam znajomym przychodzącym z wózkiem zostawiać go na klatce! Szanuję swoich gosci i ich własność, więc chyba bym się spaliła ze wstydu jakby podczas wizyty u mnie ktoś ten wózek z klatki „zwinął”. A po to mam w domu mop i odkurzacz, żeby po gościach posprzątać;/ A paniom porządkowym tam nie płacą za siedzenie tylko chociażby umycie tej podłogi jak jest taka potrzeba. I nikt nie każe wózkiem podjeżdżać pod samą salę, żeby tam wwozić błoto, ale przed szatnią jak najbardziej można by było go zostawiać, bo tam dzieci… Czytaj więcej »
123
Gość
123
9 miesięcy 11 dni temu

Ludzie czy Wy problemów większych nie macie?! Już w sprawie wózków do kuratorium dzwonicie. Niedługo będziecie dzwonić z pretensjami dlaczego nie można parkować w szatni samochodu bo byloby szybciej! Widzę że potraficie ludziom pracę uprzykrzyc. Z tego co wiem to macie wybór przedszkoli prywatnych idźcie tam nawet w kuchni możecie wózek zostawić brak słów! Problem z du..y

stefan
Gość
stefan
9 miesięcy 11 dni temu
Ale wy jesteście bara.y . Wyobrażcie sobie teraz że do waszego mieszkania – bo przecież przedszkole to tez takie mieszkanie, no powiedzmy domek- przychodzi do was gość z wózkiem albo rowerem. Co, tak spokojnie wpuścilibyście go?? . A 2 takich gości??. To wtedy wasze wypucowane kafelki jak by wyglądały, a parkiet? a panele ?. Przedstawiam sytuację gdy na dworze jest deszczowo albo śnieg. U mnie gość z wózkiem zostawia go na klatce, pod moimi drzwiami. Taki jestem nieużyty…. Niech się odezwie ktoś, kto wpuszcza gościa z wózkiem do przedpokoju i niech mi poda namiar to ma ode mnie piwo. Poważnie.… Czytaj więcej »
Rocky
Gość
Rocky
9 miesięcy 11 dni temu

Ładny Kombinat na utrzymaniu i wychowaniu aby to ogarnąć pracownicy muszą być z najwyższej półki -skoro są tylko takie problemy.

Zniesmaczona
Gość
Zniesmaczona
9 miesięcy 11 dni temu

Wszędzie można wejść z wózkiem tylko nie do przedszkola, bzdura totalna!!!

Grrr...
Gość
Grrr...
9 miesięcy 11 dni temu

Pani dyrektor jest dobra w chwaleniu się, ale żeby się dostosować do wymagań i potrzeb rodziców i dzieci to już ma w nosie.

ApT
Gość
ApT
9 miesięcy 11 dni temu

Bezsens totalny, można zostawić wózki na schodach tak? A to już nie przeszkadza w wejściu, wyjściu czy w drodze ewakuacyjnej? Porównywanie wózka z dzieckiem do rowerka czy hulajnogi? No gdzie ta Pani ma rozum? Czystość ważniejsza niż bezpieczeństwo noworodka? Chyba od czegoś są tam panie porządkowe, ludzie w butach mogą wejść to czym niby koła wózka więcej nabrudzą? Raczej nikt wózkiem po trawnikach z błotem nie jeździ;/ Jak mi pani zagwarantuje, że wypłaci odszkodowanie w razie jakiejkolwiek kradzieży to będę zostawiała wózek przed, w innym wypadku nie zamierzam.

gość
Gość
gość
9 miesięcy 11 dni temu
Sprawą w 2014 r. sprawą zajęła się gazeta wrocławska. (niestety link do artykułu został zbanowany).W jednej z wrocławskich szkół również był taki zakaz. Jednak stanowisko kuratorium i Sanepidu było wtedy jednoznaczne: „Sprawą „wózkowego” zakazu zdziwieni są w Kuratorium Oświaty we Wrocławiu: – Jeżeli faktycznie doszło do takiej sytuacji, to jest to niedopuszczalne. Dyrektor nie powinien wydawać takiego zakazu. Należy pamiętać, że szkoła jest dla rodzica i powinna otwierać się na jego potrzeby – mówi Janina Jakubowska.” „Paweł Wróblewski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu, też uważa, że zachowanie dyrektora może być zbyt restrykcyjne: – Nie sądzę, żeby rodzice z wózkami,… Czytaj więcej »
Mamuska
Gość
Mamuska
9 miesięcy 11 dni temu

Niech Pani dyrektor nie gada głupot, że na zebraniu nie było sprzeciwu rodziców odnośnie wózków, bo to rodzice się domagali wyjaśnienia tego zakazu.

Mamuska
Gość
Mamuska
9 miesięcy 11 dni temu

Rodzice na zebraniu byli oburzeni tym faktem, więc niech pani dyrektor nie gada głupot, że nikt nie miał sprzeciwu.

Anonimowo
Gość
Anonimowo
9 miesięcy 11 dni temu

Rozumiem, że rodzic ma pozostawić niemowlaka w wózku pod przedszkolem, a ze starszym wejść do środka. Innego wyjścia nie widzę, bo jak można pomóc przedszkolakowi się przebrać, trzymając drugie dziecko na rekach. Totalny bezsens.

gość
Gość
gość
9 miesięcy 11 dni temu
Rowery rozumiem, bo chyba faktycznie nikt tym rowerem potrzeby wjeżdżać nie ma, ale zakaz wjazdu wózkiem wydaje mi się zdecydowaną przesadą. Chodzi oczywiście o wwiezienie wózkiem innego dziecka niż te które do przedszkola uczęszcza, bo to zapewne porusza się już na nogach. Ale mama ma prawo mieć też inne dziecko, które mogło nie dojść jeszcze do tego etapu. W dzisiejszych czasach i tak mało kto rano do przedszkola prowadzi dziecko na nogach. Wózków nie widzę prawie wcale, za to trzeba niezłego farta, żeby pod przedszkolem zaparkować samochód. Właściwie około godziny 8 można by nazwać to polowaniem na miejsce parkingowe. Idziemy… Czytaj więcej »
Magda B.
Gość
Magda B.
9 miesięcy 11 dni temu

Pani dyrektor bezczelnie kłamię! Ja z tym walczyłam dwa lata! A co jeśli rodzic jest niepełnosprawny?! Wózek przed przedszkolem? Mało tego każdy rodzic musi podpisać papier że odpowiada za bezpieczeństwo dziecka na terenie przedszkola! Pani dyrektor jest beznadziejna tak jak intendentka! Jedyne przedszkole w którym nie można płacić na konto a intendentka do 15… masakra.

pola
Gość
pola
9 miesięcy 11 dni temu

kilkadziesiąt wózków? to chyba przesada, ile tych matek z wózkami jednocześnie wpadnie do przedszkola? Bezsens kompletny!

Patkaa
Gość
Patkaa
9 miesięcy 11 dni temu

Bez przesady przecież żadna z mam czy rodziców nie zostawia wózka na cały dzień żeby torowac miejsce ewakuacyjne

Zła mama
Gość
Zła mama
9 miesięcy 11 dni temu
Taki sam problem mamy w Przedszkolu nr 14, część dzieci została przeniesiona do szkoły nr 12(aktualnie Salezian) a tam przed wejściem nie ma zadaszenia. Więc gdy pada deszcz nie jesteśmy w stanie zostawić wózka przed szkołą, a gdybyśmy tak chcieli to wózek będzie znajdował się ok 7m od wejścia głównego ponieważ nie ma pojazdu dla wózków pod Przedszkolem. U nas też zasłaniano się błotem, brudem i bezpieczeństwem, tylko że w dwóch pierwszych kwestiach to rodzice chcą zostawiać wózki w przedsionku a tam dzieci chodzą w butach a nie w kapciach, bezpieczeństwo o tym można podyskutować w momencie gdy znikną tiulowe… Czytaj więcej »
wpDiscuz