Wiózł uczniów, choć nie miał prawa jazdy, badań, ani szkolenia

Policjanci zatrzymali do kontroli bus przewożący młodzież, ponieważ miał niesprawne światło. Okazało się, że spalona żarówka to najmniejsze z przewinień kierowcy.

Bus zatrzymany przez policję

Lubińscy policjanci przeprowadzili wczoraj akcję „Twoje światła – twoje bezpieczeństwo”. Na jednej z dróg wylotowych z Lubina zatrzymali do kontroli bus wiozący młodzież. Pojazd miał niesprawne światło pozycyjne.

– Jak się później okazało kierowca i właściciel firmy przewozowej popełnili dużo więcej przewinień i naruszeń przepisów – dodaje aspirant sztabowy Jan Pociecha, oficer prasowy lubińskiej policji.

Mężczyzna w ogóle nie powinien prowadzić autobusu, ani żadnego innego pojazdu mechanicznego. Uprawnienia zostały mu cofnięte w 2013 roku. Kierowca nie miał też wymaganych badań, ani szkolenia obowiązkowego podczas wykonywania przewozu osób. Nie rejestrował również swojego czasu pracy, a bus nie był właściwie oznakowany, choć powinna być informacja, że przewożone są nim dzieci.

– Właścicielka firmy przewozowej, do której należał autobus, o wszystkim wiedziała. Mając taką wiedzę, mimo wszystko wysłała kierowcę bez prawa jazdy z młodzieżą – mówi aspirant sztabowy Pociecha. – Podsumowując wszystkie przewinienia kierowcy oraz właścicielki firmy przewozowej, policjanci ukarali ich grzywnami na kwotę ponad 5 tysięcy złotych. Ponadto 54-letniemu mieszkańcowi powiatu lubińskiego zgodnie z artykułem 180a Kodeksu karnego za kierowanie autobusem pomimo cofniętych decyzją starosty uprawnień, może grozić kara do dwóch lat pozbawienia wolności – dodaje oficer prasowy lubińskiej policji.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Anonimowo
Anonimowo
10 miesięcy 14 dni temu

Wpadł,bo nie włączył świateł…a ci inni busiarze co jeżdżą na światłach-tam tez by sie przydała kontrola czasu pracy,uprawnień kierowców,stanu technicznego pojazdu,Wtedy wielkie zdziwko.Połowa do wymiany.

NoAga
NoAga
10 miesięcy 14 dni temu

Oj tam oj tam, Merolem jechały. Co się dziwić, takie prawko to na dzieńdobry 10k, dobrze że ich ogórkiem nie wieźli jak to ma miejsce we wschodniej części Polski. Jeszcze trochę dzieci będą na piechotę chodziły bo nie będzie czym, nie będzie komu … bilety to po 50gr a wymagania jak z kosmosu.

hehehe
hehehe
10 miesięcy 14 dni temu

Po ujawnieniu takich nieprawidłowości firmą z automatu powinny się zająć organy kontroli od PIP począwszy do Izby Skarbowej włącznie. Minimum przyzwoitości i odpowiedzialności powinno w takich firmach obowiązywać.. to waży na zdrowiu i życiu przewożonych osób.

autsajder
autsajder
10 miesięcy 14 dni temu

Bydło! Kapucha ponad wszystko! Cofnąć zezwolenie do prowadzenia działalności gospodarczej i dowalić taką kare finansową aby bolało do końca życia!

wpDiscuz