Wiosenne porządki w zoo. Tu warto wybrać się na spacer

1579

Dni robią się coraz dłuższe i cieplejsze. W lubińskim zoo też czuć już nową porę roku. Na świat przyszły pierwsze w tym roku zwierzaki. Trwają również wiosenne porządki: posadzono nowe krzewy i drzewa oraz rozpoczęto remonty.

Na wybiegach brykają mające zaledwie kilka tygodni cztery kozy karłowate oraz sandomierskie. Pisaliśmy o nich wcześniej TUTAJ. W najbliższym czasie na świat przyjdą owce olkuskie, a w czerwcu małe świnki maskowe. Również wiele ptaków mieszkających w wolierach w zoo siedzi właśnie na jajkach, między innymi bociany białe, gęgawy czy łabędź na parkowym stawie. Można im się przyjrzeć podczas spaceru po lubińskim parku i zoo.

– Do wolier powróciły wszystkie ptaki, które spędzały zimę w budynku na zapleczu hodowlanym. Szczególnie zachęcamy do oglądania znajdującej się w lubińskim zoo największej pośród polskich ogrodów zoologicznych kolekcji bażantów, a wśród nich m.in. jedyna w kraju para bażantów miedzianych – mówi Agata Łabuzińska z Centrum Edukacji Przyrodniczej.

W parku i zoo trwają też wiosenne porządki. Każdego dnia zmieniają się parkowe rabaty, na których kwitnie coraz więcej kolorowych kwiatów, uzupełniane są nasadzenia bylin. W ostatnim czasie pojawiło się także kilka zupełnie nowych, ciekawych odmian drzew i krzewów, jak: irga rozesłana, pigwowiec, lilak pospolity, laurowiśnia, tamaryszek, ambrowiec balsamiczny, oczar, rokitnik zwyczajny, porzeczka krwista, pęcherznica, różanecznik, miłorząb dwuklapowy, złotokap zwyczajny, pięciornik gęsi oraz grab pospolity w odmianie kolumnowej.

– Planujemy jeszcze posadzenie tulipanowca oraz grabu czerwonego. Wszystkim roślinom towarzyszyć będą etykiety gatunkowe, których montaż rozpoczęliśmy w parku Wrocławskim już w ubiegłym roku – dodaje Łabuzińska.

Kolejne rośliny, zarówno drzewa, jak i krzewy, byliny i rośliny cebulowe, posadzone zostaną jesienią. A już w przyszłym roku utworzony zostanie botaniczny szlak zwiedzania uzupełniony folderem – dla zainteresowanych roślinami.

Zakończyły się już natomiast cięcia pielęgnacyjne drzew zaplanowane na ten rok. Tym razem uporządkowane zostały drzewa znajdujące się wzdłuż szlaków pieszych. W poprzednich latach dotyczyły drzew znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie wolier. Te prace są niezbędne dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt, dlatego będą realizowane w miarę potrzeb corocznie.

W parku trwają również remonty i drobne prace budowlane. W tym roku zrobiono już remont schodów na głównej trasie dla pieszych pomiędzy bramą MPWiK a bramą Tesco, remont kilku zapadniętych wcześniej chodników czy placu przy fontannie, wzmocniona została podstawa wzniesienia (pozostałość tzw. świątyni dumania) i zabezpieczona przed spływaniem na chodnik podczas ulewnych deszczów. Remonty pozostałych ścieżek wymagających poprawek zaplanowano na kolejne miesiące tego roku.

Przy otwartej w zeszłym roku strefie tematycznej poświęconej epoce lodowcowej powstały schody terenowe, które powinny uchronić pobliskie nasadzenia przed zadeptywaniem.

– Aktualnie trwają prace przy budowie chodnika przy dużym wybiegu z górką dla zwierząt kopytnych, który ułatwi zwiedzającym bezpośredni dostęp do ogrodzenia wybiegu. Gdy ustabilizują się wyższe temperatury, kontynuować będziemy prace przy czyszczeniu i impregnacji dachów budynków inwentarskich. Po zakończeniu sezonu lęgowego ptaków wykonane zostanie mycie i impregnacja wszystkich drewnianych budynków zapleczowych przy wolierach, w niektórych zrealizujemy również niezbędne prace remontowe. W następnym etapie na wszystkich zamontowane zostaną rynny oraz wykonany niezbędny drenaż wolier – wylicza Łabuzińska.

W planach jest też remont wolier ptaków drapieżnych, czyli bielika, orła stepowego i sów, ale to po zakończeniu okresu lęgowego.

A że pogoda sprzyja, warto wybrać się do parku Wrocławskiego i zoo. O wydarzeniach organizowanych w tym miejscu można przeczytać na profilu na Facebooku.

Fot. ZOO Lubin


POWIĄZANE ARTYKUŁY