Więzienie za brak reakcji

104

Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli wiesz lub chociaż podejrzewasz, że dziecku dzieje się krzywda, musisz reagować. Niepowiadomienie policji może oznaczać nawet 3 lata więzienia.

Wczoraj weszły w życie nowe przepisy w Kodeksie karnym, które zaostrzają kary za przestępstwa wobec dzieci. Wprowadzony został też prawny obowiązek reagowania w przypadku, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa wobec dziecka. Obowiązek ten nałożony jest już nie tylko na instytucje pomocowe, ale także na osoby prywatne. W myśl nowych przepisów osoby, które posiądą wiedzę o popełnieniu wobec dziecka przestępstwa, są obowiązane do natychmiastowego powiadomienia o tym fakcie organów ścigania. Niezawiadomienie podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności.

Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka podkreśla, że to nie wysokość kary jest najważniejsza, ale jej nieuchronność i apeluje: „Powinniśmy wyrobić w sobie gotowość reagowania na krzywdę słabszego. A dziecko w relacji z dorosłym zawsze jest słabsze. Powinniśmy zawsze stanąć po stronie dziecka.”

Zaostrzeniu uległy kary za bezprawne zatrzymanie, uprowadzenie, pozbawienie wolności, porzucenie, spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także znęcanie się psychiczne i fizyczne.

Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy?

  • Osoba, która powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata.

  • Osoba, która dokonała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i skutkiem tego czynu jest śmierć człowieka podlega karze pozbawienia wolności od lat 5, karze 25 lat lub dożywotniego pozbawienia wolności.

  • Osoba znęcająca się fizycznie i psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny podlega karze więzienia od 6 miesięcy do 8 lat.

  • Bezprawne pozbawienie wolności osoby poniżej 15 roku życia podlega karze od 2 do 12 lat więzienia.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie przypomina, iż w ramach interwencji kryzysowej dzieci i młodzież, a także osoby dorosłe doświadczające przemocy, będące jej świadkami lub znajdujące się w sytuacji kryzysowej, mogą skorzystać z bezpłatnego poradnictwa specjalistycznego w siedzibie Centrum przy ul. Składowej 3 w Lubinie. Zakres poradnictwa obejmuje spotkania ze specjalistami:

  • psychologiem – w poniedziałki w godzinach od 11.00 do 14.00

  • radcą prawnym – we wtorki i czwartki w godzinach od 13.30 do 15.30

  • pracownikiem socjalnym – od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.


POWIĄZANE ARTYKUŁY