W zoo, Muzie lub na sportowo, czyli ferie w mieście

37

– W wakacje też chciałabym tu przychodzić – śmieje się 7-letnia Lenka, wykonując papierową marionetkę. Dziewczynka wraz z kilkudziesięcioma innymi dziećmi bierze udział w Zimowej Akademii Zabawy w Muzie. W Lubinie takie zajęcia na najbliższe dwa tygodnie ferii przygotowały także inne ośrodki kultury. Na niektóre, jak na przykład w parku Wrocławskim czy RCS nie trzeba się wcześniej zapisywać, wystarczy po prostu wybrać, to co nas interesuje, i przyjść.

7-letnia Lenka uczestniczy w zajęciach Zimowej Akademii Zabawy w Muzie

W Muzie Zimowa Akademia Zabawy to już tradycja. Te półkolonie zawsze trwają pięć dni. I choć udział w nich jest płatny, wolne miejsca zazwyczaj bardzo szybko się kończą.

– Zapisy rozpoczynają się już przed świętami. Liczba miejsc jest ograniczona – w tym roku mamy 23 osoby – bo niestety ogranicza nas przestrzeń. Stawiamy więc na jakość, a nie ilość – mówi Gabriela Mikityn, animator kultury z Centrum Kultury Muza.

Dzieci od poniedziałku bawią się, uczą, rysują, ale także poznają tajniki chemii, oglądają filmy w kinie oraz przedstawienia teatralne. Jest też chwila na drugie śniadanie w Klubie pod Muzami.

– Jest fajnie. Najbardziej podobały mi się zajęcia chemiczne i kino, i plastyka, robienie masek – wylicza Lenka, która do Lubina przyjechała z Marciszowa, do dziadków. – Bardzo mi się tu podoba, chciałabym tu przychodzić też w wakacje – śmieje się, jednocześnie pracując nad swoją papierową marionetką zająca. Jej kolega robi właśnie pająka, a koleżanka motyla.

W sali po drugiej stronie korytarza w tym samym czasie odbywają się zajęcia chemiczne.

– Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Bardzo często dzieci się powtarzają, przychodzą do nas na ferie kolejny raz, uczestniczą też w Letniej Akademii Zabawy podczas wakacji. Zdarzają się jednak i tacy, którzy pojawili się u nas pierwszy raz – dodaje Gabriela Mikityn.

Zajęcia chemiczne podczas Zimowej Akademii Zabawy

Podobnie jest na zajęciach organizowanych przez Centrum Edukacji Przyrodniczej w zoo, w parku Wrocławskim.

– Mamy stała grupę osób, które przychodzą na wszystkie zajęcia, ale pojawiają się też i nowe twarze. W tej chwili w zajęciach uczestniczy około 20 osób. Mamy jeszcze wolne miejsca. Wystarczy wybrać interesujący nas temat i przyjść – mówi Agata Bończak, dyrektor Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Zajęcia w parku odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 12-14 i są bezpłatne. Mogą wziąć w nich udział dzieci w różnym wieku, nawet te najmłodsze, wtedy jednak musi zostać z nimi ktoś z rodziców.

Każdy dzień poświęcony jest innej tematyce, oczywiście dominuje przyroda, zwierzęta, rośliny oraz ekologia. Do tej pory dzieci między innymi robiły kule tłuszczowe z ziarnami dla ptaków, które później rozwiesiły w okolicach karmnika w lubińskim zoo. Zaś dziś będą tworzyć zimowe wzory i własne płatki śniegu, a może nawet zbudują igloo.

Szczegółowy harmonogram na ten i kolejny tydzień można znaleźć poniżej. Został umieszczony również na Facebooku parku Wrocławskiego.

Ferie w ZOO 2018

Zajęcia w lubińskim zoo, w parku Wrocławskim (fot. CEP)

Tradycyjnie już bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży na ferie przygotowało również Regionalne Centrum Sportowe. Pierwsze zajęcia odbyły się 15 stycznia, ostatnie zaplanowano na 26 stycznia. W planach są między innymi halowe turnieje, zabawy na kręgielni oraz lodowisku, zajęcia na basenie, ściance wspinaczkowej, a także gry i zabawy w tenisa stołowego. Więcej szczegółów na temat ferii można znaleźć na stronie RCS. Wystarczy wybrać i przyjść na zajęcia, które nas interesują.

Półkolonie dla dzieci odbywają się także w Młodzieżowym Domu Kultury, ale tam nie ma już wolnych miejsc. Co roku w tym miejscu organizowane są również bezpłatne zajęcia gitarowe, które są adresowane zarówno do stałych uczestników warsztatów MDK-u, ale także osób, które nie biorą w nich udziału. Zajęcia odbywają się w małych grupach od poniedziałku do piątku (15-19 stycznia oraz 22-26 stycznia) w godzinach 9-14.


POWIĄZANE ARTYKUŁY