W świecie origami

173

Swój dorobek artystyczny, czyli między innymi origami, rysunki, obrazy i fotografie, prezentuje w Multimedialnym Centrum Informacji Szkoły Podstawowej w Rudnej lubinianin plastyk Adam Szewczyk. Wystawę można oglądać do końca marca.

Adam Szewczyk ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Zielonej Górze na kierunku Wychowanie Plastyczne. Jest członkiem i współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Origami oraz współredaktorem strony internetowej poświęconej sztuce origami (www.origami.art.pl). Sztuką składania papieru zainteresował się w wieku 13 lat, z biegiem czasu rozwinął swoje umiejętności w tej dziedzinie.

Na prezentowanej wystawie możemy przyjrzeć się modelom przestrzennym składających się z wielu modułów (bryły geometryczne), origami klasycznemu – czyli wykonanemu z jednej kartki papieru, a także wielu innym kompozycjom. Zaprezentowane prace zostały wykonane tylko w wyniku składania papieru, bez wycinania i sklejania jakichkolwiek elementów.

Artysta prezentuje również rysunek, malarstwo oraz fotografię. Prawdziwy majstersztyk to jego niesamowite portrety tworzone za pomocą grafitowego ołówka, które do złudzenia przypominają czarno-białe zdjęcia. Autor przykłada olbrzymią wagę do detali, co przekłada się na jakość jego prac.

Adam Szewczyk maluje przepiękne obrazy olejne, tworzy wierne kopie znanych światowych malarzy m.in. Johannesa Vermeera – malarza holenderskiego, znanego z fotograficznej precyzji ujęć. Namalował jego „Dziewczynę z perłą”, „Panią piszącą list w obecności służącej” czy Iwana Szyszkina – rosyjskiego malarza, pejzażysty „Ścieżkę w lesie”.

To miłośnik fotografii, głównie przyrodniczej. Fotografuje rośliny, owady, ptaki oraz ssaki.

Adam Szewczyk swoje prace prezentował na wielu plenerach, konferencjach i wystawach w kraju i za granicą. W Polsce m.in. w Warszawie, Lublinie, Katowicach, Żarach, Dusznikach Zdrój, Głogowie, Bolesławcu, Złotoryi, Gorzowie Wielkopolskim, Żarowie, Sandomierzu, a także za granicą, np. na Węgrzech

Wystawę w MCI można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki w Rudnej.

AUTOR: Ewa Kopystiańska, Wanda Poskart/MCI


POWIĄZANE ARTYKUŁY