W połowie roku będzie gotowy

66

Stary zabytek powoli staje się nowoczesnym schroniskiem młodzieżowym – coraz bardziej widoczne są efekty prac w ścinawskim pałacyku. Obiekt ma być gotowy w połowie tego roku.

Remont pałacyku w Ścinawie ruszył w lipcu ubiegłego roku, ale na kilka tygodni wstrzymało je niecodzienne odkrycie – ludzkie szczątki odkopane przez budowlańców. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Modernizacją zabytku zajmuje się firma z Głogowa, która wygrała przetarg.

– Obecnie trwają roboty przy elewacji i szybie windowym trwają – mówi Przemysław Linda, kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju w ścinawskim magistracie. – Remontowane są pomieszczenia wewnątrz obiektu, których jest dość sporo. W wielu pokojach położono już nowe instalacje, wylano posadzki, wykładane są również kafelki w toaletach na piętrach – wylicza kierownik.

Zakres prac tej inwestycji obejmuje m.in.: modernizację istniejącej elewacji wraz z głównymi schodami wejściowymi oraz całym terenem dookoła, przebudowę wnętrza budynku, budowę szybu i windy na tyłach obiektu. Samo zagospodarowanie terenu przewiduje wykonanie nawierzchni wjazdu na teren za budynkiem, ciągów pieszo-jezdnych, stanowisk postojowych i chodników, urządzenie zieleni oraz postawienie nowego ogrodzenia. Zaplanowano również nowe energooszczędne oświetlenie z inteligentnym systemem zarządzania regulującym moc oświetlenia w zależności od warunków zewnętrznych i bieżącego zapotrzebowania, co ograniczy nadmierny pobór energii.

W zabytkowym budynku przy ulicy Jana Pawła II jeszcze w tym roku zacznie funkcjonować placówka oświatowo-wychowawcza pod nazwą Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Ścinawie, która docelowo poszerzy ofertę funkcjonującego od niedawna Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Dziewinie dla obszaru Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Tym samym ROEE, prowadzony przez CTiK w Ścinawie i funkcjonujący obecnie głównie na bazie obiektu w Dziewinie, poszerzy swoją ofertę o pobyty kilkudniowe. W pałacyku do dyspozycji będzie prawie 70 miejsc noclegowych, budynek zostanie zaadaptowany także na potrzeby tzw. domu pracy twórczej.

Koszt realizacji inwestycji to prawie 5,4 mln zł, z czego 2,8 mln zł ścinawski samorząd pozyskał w ramach unijnego dofinansowania.

Źródło: PWF/ścinawa.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY