W parku znowu będą zbierać krew

4

W miejscu dość nietypowym, bo w zoo w parku Wrocławskim, w plenerze będzie można już wkrótce oddać krew. – Będzie to już trzecia taka akcja organizowana przez nas – mówi Agata Bończak, dyrektor Centrum Edukacji Przyrodniczej. – Poprzednie dwie cieszyły się dużym zainteresowaniem – przyznaje.

Zbiórka krwi odbędzie się 22 września (w sobotę) na trawniku przy zagrodzie zwierząt gospodarskich i – tak jak w maju – potrwa cztery godziny, od 11.30 do 15.30.

– Wielu naszych pracowników to honorowi dawcy krwi i to właśnie oni rok temu wyszli z taką inicjatywą. Akcja się sprawdziła, dlatego chcemy, by odbywała się cyklicznie – opowiada Agata Bończak.

Podczas poprzedniej zbiórki, w maju, krew oddało 28 osób i zebrano 13 litrów krwi. Organizatorzy mają nadzieję, że tym razem będzie podobnie.

Zbiórce, tak jak poprzednio, towarzyszyć będą różne atrakcje. Dorośli i dzieci będą mogli poćwiczyć w plenerze razem z lubińskimi trenerami czy sportowcami. Będzie można także skosztować kilku dietetycznych potraw.

Dla osób, które chcą oddać krew, organizatorzy przygotowali krótki poradnik – dzień wcześniej należy wypić dużo płynów i zjeść lekki posiłek. Przychodzimy wyspani. Należy też ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów, a także pamiętać, by nie oddawać krwi, jeśli jesteśmy przeziębieni lub właśnie wróciliśmy z urlopu w tropikalnych krajach. Warto także wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe.

Trzeba też pamiętać o dowodzie osobistym, bo krew mogą oddawać tylko osoby pełnoletnie.

Pod oddaniu krwi dawcy przysługuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4 500 kcal (18 840 kJ), zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość