Policzą ptaki i będą szukać różowych czapeczek

18

W ubiegłym roku szczególnie poszukiwane były gile, tym razem wielbiciele ptaków będą wypatrywać czeczotek, które wyróżnia płomienna plamka na głowie. Już po raz trzeci w Lubinie odbędzie się Zimowe Ptakoliczenie. – Zachęcamy każdego. Warto wziąć ze sobą lornetkę lub aparat fotograficzny – mówi Agata Bończak, dyrektor Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Ubiegłoroczne ptakoliczenie z udziałem dzieci z lubińskich szkół

Ptakoliczenie powoli staje się tradycją w Lubinie. Ten nietypowy spacer, podczas którego obserwowane będą i liczone ptaki, odbędzie się już za tydzień, w sobotę 27 stycznia w parku Wrocławskim.

– W czasie spaceru nie tylko nauczymy się rozpoznawać ptaki, ale także dowiemy się, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać – wyjaśnia Bończak.

Obserwatorów ptaków oprowadzać będzie pracownik Centrum Edukacji Przyrodniczej Andrzej Łużyński. Na spotkanie nie trzeba się wcześniej zapisywać, wystarczy 27 stycznia pojawić się o godzinie 8 pod bramą parku od strony Tesco.

– Dostajemy pytania, dlaczego nie zorganizujemy ptakoliczenia o późniejszej porze, ale ranek to najlepsza pora na wypatrywanie ptaków – wyjaśnia Agata Bończak.

Po spacerze na wszystkich uczestników czekać będzie ciepła herbata. Trzeba jednak pamiętać, by ubrać się odpowiednio do pogody, bo wędrówka po parku w poszukiwaniu ptaków trochę potrwa.

W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na czeczotkę. To gatunek, który najłatwiej zaobserwować podczas jesienno-zimowych migracji. Czeczotki, które do nas przylatują, odbyły podróż z północy Europy. Znajdą u nas pożywienie, głównie na olszach i brzozach.

Samiec czeczotki szczyci się piękną różowo-czerwoną czapeczką. W sezonie lęgowym w podobnym kolorze będzie plama na jego piersi. Samice i osobniki młode są ubarwione znacznie skromniej.

Wszystkie wypatrzone 27 stycznia w Lubinie ptaki zostaną spisane i naniesione na elektroniczną kartę obserwacji na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Co roku towarzystwo na podstawie wyników obserwacji z całej Polski przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Przez ostatnie osiem lat najliczniej obserwowanym gatunkiem jest krzyżówka, nasza najpopularniejsza kaczka. W zeszłym roku na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się gawron, a na trzecim – kawka.

Ptakoliczenie w Polsce odbędzie się już po raz 14.


POWIĄZANE ARTYKUŁY