W hołdzie dla zamordowanych na Kresach Wschodnich

Dziś 75. rocznica rzezi wołyńskiej. Pod pomnikiem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej, lubinianie złożyli kwiaty i minutą ciszy uczcili pamięć wymordowanych Polaków.

W niedzielę, 11 lipca, 1943 roku dokonano jednego z największych ludobójstw na Polakach. Ukraińscy nacjonaliści zamordowali dziesiątki tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej. Hordy ukraińskich UPA i OUN, jednocześnie zaatakowały blisko setkę wsi i kościołów, gdzie skryli się nasi krajanie. Mordowano okrutnie i bez opamiętania – dzieci, całe rodziny, księży.

Dziś tym ofiarom złożono hołd. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Serca Pana Jezusa. Później wszyscy udali się pod pomnik pamięci ofiar tej zbrodni, gdzie złożono kwiaty oraz wieńce, i minutą ciszy uczczono pamięć wymordowanych.

Na uroczystości oprócz mieszkańców Lubina nie zabrakło również kombatantów, przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, lokalnych władz, samorządów, jednostek organizacyjnych oraz innych instytucji działających na terenie powiatu.

– To jedna z największych zbrodni dokonanych na narodzie polskim. Wspominanie takich wydarzeń jest bolesne, ale konieczne, żeby ocalić pamięć – mówi radna powiatu lubińskiego, Małgorzata Życzkowska-Czesak.

Na ceremonii obecne były wszystkie pokolenia lubinian – nastoletni harcerze oraz dojrzali kombatanci.

– Trzeba upamiętniać takie wydarzenia, pamięć o ofiarach musi zostać żywa – mówi 90-letni Zygmunt Pękała, żołnierz AK. – Warto się uczyć historii, żeby mieć pojęcie o takich rocznicach. Rzeź wołyńska jest jednym z takich wydarzeń. Dzisiaj uczciliśmy pamięć tych, którzy stali się ofiarami tej zbrodni – opowiadał po ceremonii Kacper Kapiec z lubińskiego hufca.

Po złożeniu kwiatów odśpiewano Rotę.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Zenon Sygnalista
Zenon Sygnalista
7 miesięcy 3 dni temu

Ciekawe ile z tych osób obok posła będzie startować w wyborach samorządowych ?

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy 4 dni temu

trochę powagi

Arek
Arek
7 miesięcy 6 dni temu
Staram się być obiektywnym Polakiem i do każdego człowieka podchodzić z szacunkiem i zrozumieniem. Nie mogę jednak zaakceptować sytuacji, w której pan RR nadal miałby pełnić swój urząd. Miastu potrzebni są nowi, młodzi, ambitni ludzie z wizją. Ludzie, którzy nie są kojarzeni z mało transparentnymi układami, ludzie wypaleni, bez pomysłu na przyszłość. Nas jako Lubinian nie stać już dłużej na osoby, które wraz ze swoją przetrawioną świtą nie są w stanie zapewnić miastu jakiejkolwiek wartości dodanej, a młodym jego mieszkańcom perspektywy na lepsze jutro. Dlatego moi drodzy, zwracam się tu zarówno do myślących podobnie jak ja, jak i tych o… Czytaj więcej »
Pszumi
Pszumi
7 miesięcy 6 dni temu

Jak widać to jak się chce to można i z Warszawy dojechać, a jak nie to i z Lubina ciężko 🙁

Obiektywny
Obiektywny
7 miesięcy 6 dni temu
Mili Państwo, odrzućmy na chwilę na bok przekonania polityczne i bądźmy obiektywni. Nasz Prezydent niestety, ale od dawna ma uroczystości głęboko… Pan Kubów od kiedy pamiętam pojawia się i to nie tylko przed samymi wyborami. Dziwne jest, że nikt z zarządu miasta nie pojawił się. Jeśli nie ma prezydenta, bo chory, powinien chyba zastępować go pan sekretarz? Ale to może sie wydarzyć raz na jakiś czas, a Pana ROberta nie ma od zawsze. Podobnie jak nie ma go od zawsze w urzędzie dla mieszkańców, choc ustawowo powinien jeden dzień mieć dyżur. Dziwne to zachowanie, którego nie rozumiem od wielu już… Czytaj więcej »
KLARA
KLARA
7 miesięcy 6 dni temu

Pan Kubów nie może mieć nic do powiedzenia bo nie mówi.

hela
hela
7 miesięcy 6 dni temu

Ciekawe jak Pan Kubów odniesie się do obietnic składanych przez PIS co do zniesienia podatku kopalnianego???????????????? I co On w tej sprawie ma do powiedzenia?

Jasiu
Jasiu
7 miesięcy 6 dni temu

Czy ci tzw galeriowcy, stali bywalcy centrow handlowych maja pojecie co to za rocznica jest?Bardzo w to watpie.

mieszkaniec
mieszkaniec
7 miesięcy 7 dni temu

Czy na składanie kwiatów Panowie przyjechali samochodami służbowymi ze Spółek czy one służą tylko na zakupy ?

Mechanik
Mechanik
7 miesięcy 6 dni temu

Proszę wrócić do pracy, petenci w urzędzie czekają. O 2 nowe Mercedesy za setki tysięcy z publicznych pieniędzy, które latają po mieście jak taxi też zapytajcie.Też mam auto służbowe, biała Kia oklejona z góry na dół , żeby mi nikt nie zarzucił że ze Spółek jestem i umowa pozwala mi jeździć prywatnie.

araa
araa
7 miesięcy 7 dni temu

A teraz i przyjmują do Polski na potęgę wszędzie pełno tych ukraińskich dziadów

Krystian
Krystian
7 miesięcy 7 dni temu

Wstyd i hańba dla nieobecnych obu Myrdow, Stawikowskiego, i pozostałej ylity

jupiter
jupiter
7 miesięcy 7 dni temu

Szanowni Państwo, w Lubinie niewątpliwie potrzebna jest zmiana władzy i prawda jest taka, że jedynym, który może przełamać tę urzędowo-polityczną niemoc jest Pan Kubów, gość mocno zapracowany i doceniany, a jednocześnie skromny, kompletnie inny niż zniszczony władzą absolutną butny RR i jego ludzie, szczerze powiem, że będzie miał mój głos i mojej rodziny, w której zapatrywania polityczne są różne. Lubin potrzebuje zmian. Kubów Prezydentem !

araa
araa
7 miesięcy 7 dni temu

A weź ty się schowaj z tym Pisiurem

Darek
Darek
7 miesięcy 7 dni temu

Wstyd to kraść!

Medyk
Medyk
7 miesięcy 7 dni temu
WSTYD I JESZCZE RAZ WSTYD !!!! Żeby wypisywać te wszystkie nędzne komentarze pod tekstem dotyczącym rzezi wołyńskiej. Tam ginęli ludzie w okrutnych mękach. Tracili dzieci i najbliższych na swoich oczach. Mordowano ich z niezwykłym okrucieństwem, nie potraficie uszanować nikogo i niczego. Nie ma żadnych świętości ???????? Ofiary rzezi cierpiały niewyobrażalnie, a teraz na ich cierpieniu buduje się polityczną grę i wypisuje te wszystkie idiotyczne komentarze ???? Jak Można???? To nie jest tekst o wyborach czy o politykach. To jest tekst dotyczący ogromnej i okrutnej zbrodni dokonanej na ludności polskiej. Może Wasi przodkowie byli tam i przeżyli to i owo …… Czytaj więcej »
Syn Sybiraka
Syn Sybiraka
7 miesięcy 7 dni temu
I właśnie dlatego mamy prawo jako mieszkańcy pisać kto był, kogo widzieliśmy a kogo nie. Bo właśnie po czynach ich poznacie. Zorganizować uroczystość a potem się nie pojawić mówi samo za siebie. A jak już się pojawić to przedstawiać się Sybirakom, ludziom starszym ze stowarzyszeń jako Radna jest szczytem wszystkiego. Jeszcze dobrze się nie skończył apel a auta się już grzały i myk do domku. Jeden poseł i jego ludzie zostali i rozmawiali z każdym kto miał ochotę porozmawiać. A stojąc i czekając na mszę widziałem jak ludzie posła przynieśli wiązankę kwiatów dla ludzi ze stowarzyszenia rozmawiając z nimi swobodnie… Czytaj więcej »
lb
lb
7 miesięcy 7 dni temu

Widać czyi ludzie opanowali komentarze. A Wy co, ganiliście kiedyś rządzących za wszystko, a co Sami robicie? Pierwsze rzędy na zdjęciach? Kwiaty? Znicze? Po co to wszystko? A no po – stanowiska kierownicze, dyrektorskie i wożenie się służbowymi samochodami na zakupki. Wszystko tylko na pokaz przed kamerami, a na backstagu tona mułu… Nie liczcie jesienią na cud, ludzie na co dzień wszystko widzą …

Majka
Majka
7 miesięcy 7 dni temu

Panowie z Urzędu Miasta i ze Starostwa na pewno szykowali się do ważnego meczu dlatego nie pojawili się na uroczystości!!! A może pilnuję swoich gabinetów w obawie przed strajkującymi nauczycielami

Ola
Ola
7 miesięcy 7 dni temu

Biedna istotko, gdyby nie Pan Prezydent Raczyński nie byłoby tych kwiatów gdzie składać, to i wiele innych miejsc w mieście, które oddają hołd historii, to jego osobista zasługa, wystarczy odrobina wiedzy i spojrzeć wokół siebie, by zauważyć oczywiste sukcesy miasta i wasze jęczenie nic tu nie pomoże.

Karol
Karol
7 miesięcy 7 dni temu

jaka osobista zasługa?

Magdalena
Magdalena
7 miesięcy 7 dni temu

Władzy Lubina na dzisiejszych Obchodach brak!!!

Kryska
Kryska
7 miesięcy 7 dni temu

Widzę ze pan Kubow się pojawił zaczyna się pokazywac niech ludzie zobaczą angazuje się wszędzie

Maciej
Maciej
7 miesięcy 7 dni temu

Pani Aniu to są opinie mieszkańców każdy ma prawo się wypowiedzieć.

Anna
Anna
7 miesięcy 7 dni temu

Nie ludzie Pana Posła tylko mieszkańcy, którzy widzą na kogo mogą liczyć w tym mieście.

Marek
Marek
7 miesięcy 7 dni temu

Ludzie na pewno widzą i czytają gazety coraz częściej, w których nie tylko są informacje o naszej władzy , której jak zwykle nie było na uroczystościach!!!! Pan Poseł Kubów mimo że jest bardzo zapracowany pojawił się jak zwykle!!! To jest osoba na którą zawsze można liczyć!!!

Pawel
Pawel
7 miesięcy 7 dni temu

Jak dla mnie to ludzi witał Łukasz Nowocki z ZHP a nie żaden poseł i to w imieniu Starosty …ale ja się pewnie nie znam …..

Zenon
Zenon
7 miesięcy 7 dni temu

Kubow jest Kosztyła jest a gdzie pozostała świta ?

Anka
Anka
7 miesięcy 7 dni temu

Widzę ze ludzie Kubowa opanowali komentarze. Ciekawe czy ludzie to kupią czy jednak maja swój rozum haha

Neptun
Neptun
7 miesięcy 7 dni temu

Nasz NOWY PREZYDENT KUBÓW !!! Brawo Panie Pośle !!!

JANKA
JANKA
7 miesięcy 7 dni temu

Na każdej uroczystości wita mieszkańców Poseł Kubów. Dziękujemy

Neptun
Neptun
7 miesięcy 7 dni temu

Pan Poseł jak zwykle z wielkim honorem oddaje cześć Bohaterom. Z takim samym zaangażowaniem będzie służył mieszkańcom naszego miasta jako nowy P.r.e.z.y.d.e.n.t !!!

Kasieńka
Kasieńka
7 miesięcy 7 dni temu

Poseł K. Kubów na prezydenta Lubina!!!!

Albatros
Albatros
7 miesięcy 7 dni temu

Brawo Panie Pośle, widzę w Panu naszego nowego Prezydenta Lubina !!!

Zółw
Zółw
7 miesięcy 7 dni temu

Witam.
Nie wiem czy jest błąd w tekście czy niedopatrzenie („Na ceremonii nie obecne były wszystkie pokolenia lubinian – nastoletni harcerze oraz dojrzali kombatanci.”) – harcerze oraz zuchy były obecne co widać na załączonych zdjęciach, jak co uroczystość wystawili warte oraz złożyli kwiaty.
Pozdrawiam

Bronek
Bronek
7 miesięcy 7 dni temu

Nieobecne było tylko bezpartyjne środowisko. W sumie dzień jak co dzień

Arek
Arek
7 miesięcy 7 dni temu

Starosta Myrda jak zwykle stanął na wysokości zadanie i zorganizował piękna uroczystość. Wiem tez ze nie robi tego na pokaz. Moja babcia jest Sybiraczka i miała ciężkie życie i wiem od niej ze zawsze i Sybiracy i Kombatanci mogą liczyć na jego pomoc. Nie zawsze trzeba o tym trąbić na prawo i lewo a ten człowiek robi dużo dobrego tylko bez szopek i mało kto o tym wie. To ze go dzisiaj nie było niczego nie zmienia. Musiał mieć na prawdę ważne powody i tu nie chodzi o lansowanie się tylko o prawdę i szczere intencje

waldek z rynku
waldek z rynku
7 miesięcy 7 dni temu

Byłem. Brawo Pośle, Pan grał dzisiaj u siebie. Reszta była za karę albo na gościnnych występach.Jedna wieloletnia Pani radna nagle się pojawiła i udawała stałego bywalca – przedstawiała się imieniem i nazwiskiem po czym dodawała RADNA….wstyd i żenada, żeby po tylu latach w samorządzie musiała się przedstawiać z imienia i nazwiska i funkcji w Radzie…osobom, które w lokalnych uroczystościach biorą udział od zawsze…………

Gość
Gość
7 miesięcy 7 dni temu

O Qźwa! A gdzie Adaś? 🙂

karramba
karramba
7 miesięcy 7 dni temu

adasia, tymka, roberta, damianka i całej bezpartyjnej ferajny nie było, może właśnie zamykają kolejne liceum albo przejmują kolejne ogródki działkowe pod RTBS. bądźcie czujni, wilk czyha

wpDiscuz