W długi weekend pomyśl o pasażerach

Dziś dzień bezpiecznego pasażera – przypominają policjanci, którzy czuwają nad bezpieczeństwem na drogach w trakcie długiego weekendu. Przypomnijmy, że za brak zapiętych pasów pasażera odpowiada kierowca, a przypięte pasem powinny być nawet podróżujące autem psy!

Fot. pixabay.com

– Pracuję w firmie budowlanej, często jako kierowca wożę pozostałych pracowników – mówi Bartek, lubinianin. – Ostatnio zatrzymał nas patrol policyjny. Jeden z pasażerów nie miał zapiętych pasów, ja miałem, a mimo to dostaliśmy po „stówie”: i on, i ja. Dlatego radzę pamiętać, nie tylko o sobie, ale też o pasażerach – przestrzega innych kierowców.

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku kierowców i przestrzegania przez nich zasad bezpieczeństwa oraz przepisów ruchu drogowego. Duży wpływ na bezpieczeństwo w trakcie jazdy mają też pasażerowie, których asertywna postawa niejednokrotnie ma wpływ na zachowanie kierowcy na drodze. To właśnie im dedykowany jest „Dzień bezpiecznego pasażera”, który przypada na 12 sierpnia, a prowadzona kampania ma jednocześnie uświadomić kierowcom, że wioząc pasażerów są odpowiedzialni za ich życie i zdrowie.

W trakcie tego długiego weekendu należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach, a co się z tym wiąże większego zagrożenia zdarzeniami. Dlatego dolnośląscy policjanci rozpoczęli już woraj wzmożone działania kontrolne, które potrwają do wtorku do godzin wieczornych.

Policjanci zwrócą szczególną uwagę na prędkość, trzeźwość kierujących oraz właściwe wykonywanie manewrów, a w szczególności wyprzedzania, bo to właśnie one niezmiennie są najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, szczególnie tych tragicznych w skutkach. Funkcjonariusze sprawdzą też stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Przypominamy też kilka zasad, o których trzeba pamiętać przed wyjazdem:

  • sprawdźmy stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę)

  • niezbędne dokumenty (prawo jazdy, ważne ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi),

  • zawsze korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,

  • przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych,

  • pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami – oni nie zawsze są widoczni na drodze,

  • wyruszając w dłuższą trasę, zaplanujmy sobie przerwy, by móc przez całą podróż zachować właściwą koncentrację,

  • bądźmy wypoczęci, zrelaksowani, a przede wszystkim trzeźwi.

Źródło: KWP we Wrocławiu

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz