Walczą z narkomanią

99

Dzisiaj obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Narkomanią. – W tym roku lubińska policja zabezpieczyła już ponad dwa kilogramy narkotyków. Były to najczęściej amfetamina, metamfetamina, marihuana i haszysz – mówi aspirant sztabowy Jan Pociecha, oficer prasowy lubińskiej policji.

narkotyki (1)
Fot. Pixabay

Do przestępstw związanych z narkotykami, zaobserwowanych w naszym regionie, należą rozboje, kradzieże i fałszerstwa i są uznane one za pospolite przestępstwa kryminalne. Ponadto policja przeciwdziała narkomanii poprzez likwidację nielegalnych produkcji czy zabezpieczenie hodowli upraw, a także reaguje na sygnały nielegalnego przemytu oraz handlu.

– Zaangażowanie funkcjonariuszy doprowadziło do ujawnienia o blisko pięć procent więcej tego typu przestępstw i zatrzymania ich sprawców. W wyniku przeprowadzonych realizacji zabezpieczono łącznie między innymi blisko sto kilogramów marihuany oraz ponad piętnastu kilogramów amfetaminy. Zlikwidowano również sto trzydzieści jeden upraw konopi indyjskich. Funkcjonariusze zlikwidowali też między innymi dwa magazyny oraz zabezpieczyli blisko sześćdziesiąt tysięcy sztuk dopalaczy o wartości ponad trzech milionów złotych, a także zlikwidowali dwa laboratoria, gdzie wytwarzane były środki odurzające – mówi aspirant sztabowy Paweł Petrykowski, oficer prasowy dolnośląskiej komendy.

Na Dolnym Śląsku ruszył program profilaktyczny „Drugstop – transgraniczna współpraca jednostek policji w zakresie walki z przestępczością narkotykową” polegający na wyłapywaniu nielegalnego przemytu narkotyków przez granice sąsiadujące z Czechami i będzie realizowany w latach 2016-2018.

Skutki działania narkotyków mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno osoby, która te narkotyki zażywa, jak i dla jej otoczenia. Jak podaje portal Narkomania.org.pl – około 50% wszystkich samobójstw popełnianych jest pod wpływem substancji psychoaktywnych. Niekoniecznie wynika to z chęci odebrania sobie życia. Jest też duże ryzyko zarażenia się chorobami, jak HIV/AIDS, czy wirusowego zapalenia wątroby.

Wśród programów profilaktycznych dla szkół jest „Unplugged” realizowany w formie 12 jednogodzinnych zajęć lekcyjnych oraz trzech spotkań dla rodziców. Dalej jest „Szkoła i rodzice wobec zagrożeń substancjami psychoaktywnymi”, którym celem jest współpraca na płaszczyźnie szkoła – dom. Kampania „Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty – do leczenia, nie do brania” skierowana jest do dzieci, które miały już kontakt z narkotykami i dla dorosłych chcących poszerzyć wiedzę z tego zakresu oraz „Narkotyki? Na co mi to. Odleć z nami, nie z narkotykami!” przygotowanej przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, która uświadamia o przyczynach, skutkach i uzależnieniach.

Więcej można dowiedzieć się na stronie Krajowego Biura Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii  oraz na stronie poradni dla osób zagrożonych uzależnieniem, uzależnionych i ich bliskich: www.narkomania.org.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY