Uwaga na fałszywe maile

Przykładowa wiadomość

Otrzymujesz maila z prośbą o dołączenie faktury, klikasz w załącznik i w tym momencie hakerzy przejmują wszystkie dane, zapisane na twoim komputerze – Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ostrzegają przed oszustami i apelują o ostrożność.

Urzędy otrzymały informację o rozsyłanych na skrzynki pocztowe obywateli i przedsiębiorców wiadomościach, które zawierają załącznik ze złośliwym kodem, udający deklarację. W polu nadawcy widnieje Krajowa Administracja Skarbowa, chociaż wiadomości faktycznie wysłane zostały z zagranicznych, prawdopodobnie przejętych kont pocztowych.

Te maile to oszustwo. KAS w prowadzonych sprawach komunikuje się w sposób przewidziany przepisami Kodeksu Postępowania Administracyjnego, a faktury nie są przesyłane drogą elektroniczną.

W przypadku innych wiadomości otrzymywanych w imieniu administracji publicznej należy zawsze sprawdzać nie tylko nazwę, ale i domenę nadawcy. W przypadku Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej jest to mf.gov.pl i mofnet.gov.pl.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
wpDiscuz