Uczcili rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

57

W asyście sztandarów, harcerzy, kombatantów w Lubinie uczczono dzisiaj 79. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. – Pamięć o bohaterach nie może zginąć – mówi starosta powiatu lubińskiego Adam Myrda.

W czasie II wojny światowej, w warunkach pełnego terroru, powstało Polskie Państwo Podziemne. Był to fenomen w ogarniętej wojną Europie. Początkiem Państwa Polskiego było utworzenie 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w AK. Polskie Państwo Podziemne kierowane było przez władze Rzeczypospolitej na uchodźstwie.

Była to ogromna i unikalna organizacja. Przez całą okupację działy tam tajne, podziemne szkoły i teatry. Sądy, których wyroki wykonywano i ogłaszano w podziemnej prasie, będącej również ewenementem na skalę europejską. W czasie wojny studia ukończyło prawie 10 tysięcy studentów. Podziemne wyższe uczelnie kształciły polonistów, historyków, matematyków i lekarzy.

Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie. – Naród, który nie szanuje historii, sam nie zasługuje na szacunek – mówi Adam Myrda, starosta powiatu lubińskiego.

Jak co roku, w Lubinie przy murze pamięci przy ulicy Pruzi zebrano się aby uczcić bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego. W uroczystości wzięli udział kombatanci, lokalni samorządowcy, delegacje różnych instytucji, służby mundurowe, harcerze, uczniowie szkół i przedszkolaki z powiatu lubińskiego.

– Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim dzisiaj zebranym. Kombatantom, delegacjom, pocztom sztandarowym, harcerzom ZHP Lubin, klasie mundurowej z III Liceum Ogólnokształcącego. Najbardziej ujęły mnie maluchy z Przedszkola Miejskiego nr 9, które odśpiewały wszystkie cztery zwrotki hymnu, zawstydzając tym niejednego dorosłego – dziękuje starosta lubiński.

Za taką piękną postawę, starosta nagrodził przedszkolaki upominkami.


POWIĄZANE ARTYKUŁY