Uczą się w praktyce, jak prowadzić własny biznes

295

Dowiadują się o pozytywnych i negatywnych stronach prowadzenia własnej działalności gospodarczej od tych, którzy wiedzą o tym najwięcej, bo sami pracują na swoim. Próbują też swoich sił w różnych zawodach, odwiedzając tutejsze firmy. Lubińscy uczniowie po raz kolejny biorą udział Dniu Przedsiębiorczości. Dziś taki projekt przeprowadzany jest w całej Polsce.

– To już czternasta edycja Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości – mówi Wioletta Niemczak-Dąbrowska z Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie, który przyłączył się do przedsięwzięcia. – Wyszliśmy do uczniów z propozycją przygotowania ich do założenia własnej działalności gospodarczej – dodaje.

Z zaproszenia skorzystali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, którzy najpierw wysłuchali doradcy zawodowego, a później mieli okazję porozmawiać z przedsiębiorcami i dowiedzieć się, jak wygląda prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

– Warsztaty są skoncentrowane na rozpoznaniu predyspozycji pod względem przedsiębiorczości – mówi Anna Grygorowicz, doradca zawodowy z lubińskiego urzędu pracy. – Młodzi ludzie mają okazję, dzięki udziałowi w ćwiczeniach i warsztatach, sprawdzić, jakie cechy będą atutem dla przedsiębiorcy, a jakie są niepożądane. Ma to niesamowite znaczenie, jeśli chodzi o prowadzenie własnego biznesu – dodaje, podkreślając, że zainteresowania i predyspozycje uczniów mają też bardzo duże znaczenie przy zakładaniu własnej firmy, bo jeśli nie mamy radości i satysfakcji z pracy, to nie będziemy efektywni i mamy małe szanse powodzenia.

Tegoroczni maturzyści, którzy wzięli udział w dzisiejszym spotkaniu, przyznają, że to, czego się dowiedzieli i usłyszeli, z pewnością im się przyda.

– Myślę, że część z nas będzie chciała założyć własną działalność. Tym bardziej, że dowiedzieliśmy się, że na rynku jest mało firm, które zajmują się optyką – mówi Agata Mastalerek, uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, które kształci między innymi na kierunku technik optyk.

– Wiemy teraz, że założenie własnej firmy to pewne ryzyko, które musimy podjąć, że w tym przypadku wszystko zależy od nas – dodaje Piotr Krzeszowski, który w tym roku zdaje maturę w ZSP.

Dzień Przedsiębiorczości to projekt przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Chodzi w nim o to, żeby młodzi z bliska przyjrzeli się poszczególnym zawodom, towarzysząc pracownikowi wybranej firmy w codziennej pracy. W Lubinie do przedsięwzięcia przyłączył się nie tylko Powiatowy Urząd Pracy.

– W tym roku podpisaliśmy około stu umów z różnymi pracodawcami. Dziś każdy uczeń naszej szkoły bierze udział w praktykach, żeby zweryfikować swoje oczekiwania, sprawdzić, czy dobrze wybrał zawód – wyjaśnia Ewa Zarzycka, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. – Po raz czwarty bierzemy udział w Dniu Przedsiębiorczości. Młodzież ma okazję zaczerpnąć takiej informacji od pracodawców, jakiej nie znajdzie w książkach. Uczy się z praktyki – dodaje dyrektor ZSP, który został uznany za najaktywniejszą szkołę ubiegłorocznej edycji Dnia Przedsiębiorczości.

W tym roku akcję honorowym patronatem objął prezydent Polski Andrzej Duda.


POWIĄZANE ARTYKUŁY