Uczą biznesu w praktyce

204

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubinie jest jedną z najbardziej zaangażowanych w naukę przedsiębiorczości szkół w Polsce. Placówka znalazła się w gronie dziesięciu najaktywniejszych szkół spośród 553, które dołączyły do programu „Otwarta firma”, organizowanego z okazji Światowego Dnia Przedsiębiorczości.

gala-otwartej-firmy-2016-14

W Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości szkołę odwiedzają przedstawiciele firm i instytucji, którzy opowiadają młodzieży o tym, z czym na co dzień mogą się zetknąć jako przyszli pracownicy lub pracodawcy. W tym roku o swojej pracy opowie prawie 20 reprezentantów lokalnego biznesu. Swoją wiedzą podzielą się z uczniami także specjaliści z urzędu skarbowego, starostwa powiatowego i urzędu pracy.

– Uczestniczymy w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości już po raz czwarty i dołączyliśmy do ogólnopolskiego projektu „Otwarta firma – biznes przy tablicy” – wyjaśnia Ewa Zarzycka, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubinie. – Dzisiejsza gala jest też okazją do podsumowania ubiegłorocznej edycji. Nasza szkoła znalazła się w gronie dziesięciu najaktywniejszych szkół w Polsce i po raz trzeci jesteśmy laureatami tego programu.

gala-otwartej-firmy-2016-2

Zarówno nauczyciele, jak i sami uczniowie podkreślają, że największą korzyścią z udziału w programie jest zdobycie wiedzy praktycznej, która może być przydatna w wielu aspektach życia.

– Na zajęciach podręcznikowo uczy się głównie ekonomii, natomiast nasza szkoła stara się do tego przedmiotu podejść trochę inaczej, czyli uczyć przez działanie – mówi Danuta Szaflińska-Giłyk, nauczycielka podstaw przedsiębiorczości. – Oprócz programu „Otwarta firma – biznes przy tablicy” mamy także Dzień Przedsiębiorczości, który organizujemy w kwietniu.

Od lewej: dyrektor szkoły Ewa Zarzycka i Danuta Szaflińska-Giłyk, koordynator szkolnego programu
Od lewej: dyrektor szkoły Ewa Zarzycka i Danuta Szaflińska-Giłyk, koordynator szkolnego programu

– Przychodzili do nas ludzie z różnych firm, opowiadali nam o tym, jak założyć i prowadzić przedsiębiorstwo. Myślę, że dzięki temu będzie mi łatwiej kiedyś pracować i tak naprawdę wiedzieć więcej o życiu – twierdzi Joanna Tyc, uczennica III klasy na kierunku technik-optyk. Pierwszoklasistka Edyta Baran dodaje: – Chciałabym zostać technikiem ortodontycznym i myślę, że ta szkoła mi to umożliwi. Teraz na nasze lekcje będą przychodzić ludzie, którzy pokażą nam, jak firma wygląda naprawdę, a nie tylko w podręcznikach. Taka metoda nauki jest znacznie lepsza.

Dzisiaj nauczyciele i uczniowie wspólnie podziękowali firmom oraz instytucjom, które pomogły w zorganizowaniu zajęć w ostatniej edycji programu. Oprócz prezentacji odnoszących się do biznesu goście mogli obejrzeć także suitę tańców lubelskich – ten punkt szkolnej gali był nawiązaniem do patrona ZSP, Władysława Reymonta.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY