Trzy razy więcej pieniędzy na żłobki

– Dzięki programowi Maluch Plus w 2018 r. przeznaczymy na żłobki trzy razy więcej środków niż do tej pory; ze 150 mln zł dotychczasowego finansowania dajemy 450 mln zł, z tego 200 mln zł z Funduszu Pracy – powiedziała w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Fot. Pixabay

Maluch Plus to program, który wspiera powstawanie i rozwój instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Są to żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie. Program skierowany jest do samorządów, osób prawnych i jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej. Termin składania wniosków, w zależności od podmiotu, upływa 17 i 24 listopada.

– Ze 150 mln dotychczasowego finansowania dajemy 450 mln, z tego 200 mln z Funduszu Pracy – powiedziała minister na antenie radiowej Jedynki, podkreślając, że „plus” przy nazwie programu jest „znaczący”, bo oznacza on „trzykrotnie więcej środków niż w latach poprzednich”.

Rafalska podkreśliła, że resort widzi związek między dostępem do opieki nad dziećmi a aktywnością zawodową rodziców. – Wiemy, że w Polsce 70 proc. gmin nie ma żadnej instytucji opieki”– powiedziała, zaznaczając, że dla rodziców stanowi to poważną barierę, która utrudnia decyzję o powiększeniu rodziny.

– Dla nas jest też ważne, żeby powiększać sieć samorządowych placówek, dlatego że tam jest zarówno wysoki standard, jak i niższa odpłatność za pobyt dziecka” – zaznaczyła.

Rafalska podkreśliła, że w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju zawarta jest perspektywa 30-procentowego „użłobkowienia”, czyli objęcia dzieci do 3. roku życia opieką instytucjonalną; obecnie wynosi ono niewiele ponad 10 proc.

Pytana o inny rządowy program – Rodzina 500 plus – minister podkreśliła, że jego zasady nie ulegną zmianie w 2018 r. – Od 1 października jesteśmy w nowym okresie zasiłkowym (…), w tej chwili zostało wydanych ponad 2 mln decyzji, one będą obowiązywały do 30 września 2018 r., więc tu się absolutnie żadne zasady nie mogą się zmienić – powiedziała minister.

Pytana o możliwość zróżnicowania kwoty zasiłków, odparła, że tego typu propozycje były „głosem eksperckim” w debacie, w której rozważano różne warianty, a sam resort nie planował takiego rozwiązania.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
wpDiscuz