Trzy dni z Nocą Muzeów – dziś początek

1637

Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych, kiedy to muzea, galerie sztuki oraz inne instytucje mieszczące się w zabytkowych obiektach nieodpłatnie udostępniają swoje wnętrza zwiedzającym. Tej nocy, oprócz standardowych wizyt, organizatorzy przygotowują dla odwiedzających specjalne atrakcje. W Lubinie taka noc potrwa w tym roku aż trzy dni i właśnie się rozpoczęła.

Już w ubiegłym roku w naszym mieście odbyła się Noc Muzeów. Mieszkańcy wzięli w niej wówczas udział po raz pierwszy. Zainteresowanie było tak duże, że Muzeum Historyczne postanowiło wydłużyć to wydarzenie do trzech dni i ulokować w trzech miejscach: na rynku i w ratuszu, na Wzgórzu Zamkowym oraz w parku Leśnym.

Zaplanowano między innymi inscenizacje historyczne, koncerty, warsztaty plastyczne, działania teatralne oraz animacje. Przez dwa dni mieszkańcy będą brać udział w różnych wydarzeniach od godziny 14 do 22, zaś w niedzielę od 10 do 18. Ponadto w sobotę park Leśny będzie czynny nieco dłużej, bo do 23, by każdy mógł zobaczyć podświetlone specjalnie na tę okazję konstrukcje na strzelnicy.

Tak jak w ubiegłym roku już od dziś można zwiedzić z przewodnikiem muzeum, które mieści się w lubińskim ratuszu. Pojawiły się tam – podobnie jak w Galerii Zamkowej i jutro w parku Leśnym – nowe wystawy czasowe. Można obejrzeć między innymi dzieła polskich malarzy tworzących w pierwszej połowie XX wieku, ekspozycje poświęcone ziemiom polskim pod zaborami i Wielkiej Wojnie, a także okupacji sowieckiej w latach 1939-1993. Oczywiście otwarte są także wystawy stałe.

W ratuszu można także po raz pierwszy zobaczyć miedzioryt z połowy XVIII wieku przedstawiający panoramę Lubina, który Muzeum Historyczne nabyło w kwietniu.

Na rynku natomiast powstała strefa warsztatowa, w której tworzą dzieci i ich rodzice. Są również pokazy rzemieślnicze: kowalstwa, rymarstwa i garncarstwa. Każdy może choć przez chwilę sprawdzić się na przykład w roli kowala. Podobne atrakcje będą również w sobotę w parku Leśnym.

Zaplanowano też niezwykłe, bo nietypowe koncerty. Będzie okazja, by posłuchać między innymi piosenek z okresu międzywojennego.

Z pewności będzie też sporo okazji, by porozmawiać o historii. Dziś odbędzie się spotkanie z autorką książki, której akcja toczy się w powojennym Lubinie, a w niedzielę poprowadzone zostaną rozmowy o powojennej historii naszego miasta.

W parku Leśnym od soboty zaplanowano zaś gry i zabawy terenowe, które poprowadzą lubińscy harcerze oraz coś, co i w ubiegłym roku przypadło do gustu mieszkańcom, czyli rekonstrukcje historyczne. Będzie można je obejrzeć zarówno w sobotę, jak i w niedzielę.

Szczegółowy program lubińskiej Nocy Muzeów publikujemy poniżej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY