Tłumy na lubińskim Orszaku Trzech Króli

Tłumy lubinian wzięły dziś udział w szóstym już Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami Lubina. Największe na świecie uliczne jasełka odbyły się dziś w prawie 650 miejscowościach w całym kraju.

 

Najpierw odbyła się msza święta w kościele pw. św. Jana Bosko, a po jej zakończeniu wystartował pochód. Podzielony był na trzy części – zieloną, czerwoną i niebieską, symbolizujące różne części świata. W każdej królowie, rycerze, anioły, diabły i oczywiście tłumy mieszkańców w charakterystycznych koronach na głowach. W orszaku brały udział całe rodziny, od maluchów po seniorów.

Po drodze odbywały się różne inscenizacje, niektóre nawiązujące do stulecia niepodległej Polski. Klimat jasełek również podkreślał tę rocznicę – uczestnikom, prócz królewskich koron, rozdawano m.in. biało-czerwone balony.

– Bóg jest dla wszystkich – to hasło przewodnie dzisiejszego orszaku. Dopatrzmy się wspólnych cech. Tak jak armia polska brnęła i oddała pokłon Ojczyźnie, tak mędrcy oddali pokłon Mesjaszowi. Tak jak istnieje symbol przeżegnania się wodą z Wisły czy Bałtyku, tak my żegnamy się wodą święconą. Dzisiaj krzyżują się drogi tych, którzy walczyli o wolną Polskę i pielgrzymów z orszaku –  mówi ksiądz Jarosław Pizoń.

W orszaku uczestniczyli też samorządowcy, radni, przedstawiciele urzędów.

– Orszak w Lubinie organizowany jest już szósty raz. W całym kraju podobne orszaki organizuje prawie 650 miejscowości. Te widowiskowe jasełka przyciągają coraz więcej ludzi. Mieszkańcy przekonują się, że warto oddać hołd dzieciątku Jezus oraz świętować stulecie odzyskania niepodległości – tłumaczy Adam Myrda, starosta powiatu lubińskiego.

– Pogoda jest dzisiaj piękna, stąd i taka frekwencja. W poprzednich latach aura bywała różna. Dobrze będzie skończyć pochód w hali RCS – dodaje Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego.

– To ogólnopolska akcja. Jak widać bierze w niej udział coraz więcej osób. To znak dla wszystkich tych, którzy siedzą w domach, że naszym celem jest wędrówka. Podróżujemy, przemieszczamy się, tak samo jak pielgrzymi szli do dzieciątka Jezus. Nasze losy to wędrówka do wolności – tłumaczy ksiądz Jarosław Pizoń.

Tym razem pochód przeszedł nieco inną trasą niż zazwyczaj, bo i finisz był w zupełnie innym miejscu – w hali RCS. Na trasie znalazły się sceny tematyczne nawiązujące do wydarzeń biblijnych oraz historii Polski. Oprócz tradycyjnej walki Dobra ze Złem, Skromności z Pychą, mieszkańcy mogli posłuchać Marszałka Piłsudskiego czy obejrzeć inscenizację walczących rodaków. Wygłodniali uczestnicy, mogli posilić się na trasie poczęstunkiem rozdawanym przez anioły.


Zakończenie marszu odbyło się w hali RCS. Tam dary dla dzieciątka Jezus złożyli włodarze, a mieszkańcy mogli poczęstować się ciastem, wypić ciepłą herbatę i wspólnie pośpiewać kolędy. Hala była wypełniona niemal po brzegi, a mieszkańcy nie kryli, że to piękne zakończenie jasełek.

– Orszak to piękne widowisko, nazywane jest największymi jasełkami na świecie. W tym roku pogoda wyjątkowo dopisała – mówi uczestniczka pochodu, pani Anna.

 – To mój pierwszy orszak. Zawsze byłam go ciekawa. W tym roku zdecydowałam się na niego pójść, bo interesowało mnie połączenie orszaku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Fajnie, że na koniec możemy usiąść w ciepłej hali i wspólnie pośpiewać kolędy – dodaje pani Monika.

Najbardziej zachwycone były jednak maluchy. Obok sceny w hali stanęła bowiem drewniana szopka z parku Wrocławskiego oraz zagroda dla żywych zwierząt. dzieci mogły pogłaskać i nakarmić marchewką kozy i owce.

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

21 komentarzy do "Tłumy na lubińskim Orszaku Trzech Króli"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Anioł
Gość
Anioł
9 dni 22 godzin temu

Piękne Święto i Orszak Trzech Króli!!! Chrześcijanie z radością przybyli na spotkanie z Panem i oddali mu pokłon. Brawo Lubinianie!!!Brawo organizatorzy!!!!

Rocky
Gość
Rocky
10 dni 2 godzin temu

Organizacja na plus start na plus przejście na plus wątek patriotyczny na czasie i na plus zakończenie na plus bezpieczeństwo na plus pogoda na plus itd – inaczej się nie da ,,,Orszak +.Kwik Diabełków był tak mocny że słyszano go na biegunach i równiku – kiedy reaktywowano „Święto Trzech Króli” a dzisiaj z tego cudu korzystają,, wolność radość historia tradycja i Lubin – nie tylko

Do Tomasz Sopecki
Gość
Do Tomasz Sopecki
10 dni 12 godzin temu

Tomasz . Nie przepadam za obecnym prezydentem, ale publiczne rozpowszechnianie plotek nie jest ani kulturalne ani przyzwoite. A może masz wyniki badań wykonane alkomatem? To proszę załącz i wtedy nie będzie to plotka , czy pomówienie.

Oleg
Gość
Oleg
10 dni 12 godzin temu

Szymon, o tymże właśnie pisałem. Tajemnicą Poliszynela jest, że to właśnie ksiądz wyciął Republikę Przyjemności. Moim zdaniem prywatne niechęci do pewnych osób nie licują ze stanem kapłańskim , nie są też dobrym świadectwem dla wiernych.
Ps. Za to w zeszłym roku 1050 rocznica Chrztu Polski nie była żadną przeszkodą

Autsajder
Gość
Autsajder
10 dni 12 godzin temu

A co do tego święta mają przebierańcy w mundurach żołdaków? Farsa!!!

Zatroskany
Gość
Zatroskany
10 dni 14 godzin temu

Szkoda, że orszak zmienił trasę i nie przeszedł przez centrum miasta – mógł przecież dłuższą trasą dojść również do hali. Zwłaszcza przykre, że nie przeszedł, jak w poprzednich latach, obok Cerkwii. Nasi bracia prawosławni mogli się wówczas z nami spotkać i był to sympatyczny gest, zwłaszcza, że w tym dniu mają wigilię. Hasłem Orszaku było „Bóg dla wszystkich”, a nasz lubiński orszak odwrócił się nawet od innych chrześcijan. Dlaczego organizatorzy pominęli tę możliwość wspólnego spotkania (a może i w poprzednich latach nie dostrzegli, że Proboszcz Parafii Prawosławnej i inni wierni wychodzili, żeby przywitać i uszanować przechodzący orszak).

Rocky
Gość
Rocky
10 dni 23 godzin temu

A dlaczego na Orszaku nie odczytano Apelu Smoleńskiego??Bardzo mi to brakowało

Gość
Gość
Gość
11 dni 47 minut temu

Również uważam, że w ubiegłym roku było o wiele lepiej. Oczekiwania dzieci zupełnie inne. Oglądanie poszczególnych postaci i tłumaczenie małym dzieciom, kim były, to dla nich żadna atrakcja. Może tyko, chłopcy zwrócili większą uwagę na wojskowy wątek. Dzieci zawiedzione. Patrząc na większość dzieci idące w orszaku, nie widać było większego entuzjazmu. I właśnie, Betlejem bez zwierząt to również porażka, To było coś wyjątkowego da nich.

Szymon
Gość
Szymon
11 dni 5 godzin temu

Oleg jesteś w błędzie – „lubiński główny organizator Orszaku” (znany ksiądz) zadecydował, że do odzyskania niepodległości przez Polskę – co było tematem przewodnim Orszaku – nie pasują diabły i piekło i zadecydował o likwidacji tej stacji. Myślisz, że diabły by odpuściły, gdyby nie wycioł ich główny rycerz? A dlaczego to zrobił? – on sam wie najlepiej

Orszak
Gość
Orszak
11 dni 13 godzin temu

Wielkie rozczarowanie w oczach, niektorych dzieci. Jak co roku z zapałem wędrowały w orszaku, niestety na końcu w „Betlejem” brak, jak w zeszlym roku zwierząt. To była ogromna dla nich atrakcja: nie Piłsudski, czy inne postacie. Te zwierzęta, ktore są widoczne na zdjęciach to nawet nie wiadomo gdzie były. W porownaniu z zeszłym rokiem słabo to wypadlo, patrząc okiem dziecka, tych najmlodszych rowniez. A ich były przecież tłumy. I dla nich rodzice glownie przyszli. Orszak religijno- historyczno-patriotyczny przeznaczony bardziej dla mlodziezy i dorosłych. Tlumnie przyszli, bo w zeszlym roku bylo naprawde wyjatkowo. Ale to moje zdanie.

Oleg
Gość
Oleg
11 dni 13 godzin temu

Szymon , Kraina Rozkoszy nie zaistniała z powodu animozji na płaszczyźnie Ksiundz – szef piekieł
To przykre, że własna małość bierze górę nad powołaniem i miłością bliźniego

wierszokleta nie śpi
Gość
wierszokleta nie śpi
11 dni 16 godzin temu

Cztery tysiące, lubiński lud,
zadały sobie ten wspólny trud,
By z polską flagą, Chrystusa znakiem
iść ramię w ramię, jak Polak z Polakiem.

Gdzieś tam na górze Marszałek, Jan Paweł
kryją swe święte łzy za rękawem
Wzruszeni, w ciszy, nikt nie rozmawia…
Bo oto zstąpił Duch i odnawia…

Serce mi rośnie i duma wzrasta,
tu właśnie oddech, tu serce miasta…
……………………………………………
Nie byłbym sobą, cóż, taka głowa,
gdybym tu trochę nie pobłaznował.

Dzień był to piękny, lubinian tłumy,
Brawo kochani!! powód do dumy..
Były koniki, orkiestra dęta….
Czy ktoś tam widział El Presidenta?

trzymaj tak dalej
Gość
trzymaj tak dalej
11 dni 15 godzin temu

to nie jest żadne błaznowanie, tylko saksofonisty piękne wyśmiewanie

Tomasz Sopecki
Gość
Tomasz Sopecki
11 dni 16 godzin temu

A gdzie nasz Napoleon Robert R ? Czyżby zaniemógł, bo za dużo % miał w organizmie i nie dotarł na Orszak.

Sławek
Gość
Sławek
11 dni 16 godzin temu

Orszak był piękny. Duchowe przeżycie ogromne. Szkoda tylko, że podczas kiedy z rodziną oddawaliśmy sie wspaniałej zabawie jakiś zły człowiek okradł nam auto.

Luzak
Gość
Luzak
10 dni 4 godzin temu

Widocznie buk tak chciał 😀

Szymon
Gość
Szymon
11 dni 16 godzin temu

Szkoda, że nie było Krainy Rozkoszy – to zawsze było najfajniejsze. Diabły zapewnizły dużo wrażeń i atrakcji.

kinia
Gość
kinia
11 dni 16 godzin temu

No tak nawet orszak Trzech kroli zostal upolityczniony . Swieto koscielne nie ma nic wspolnego z odzyskaniem przez Polske niepodleglosci ani z haslami typu „Bog honor ojczyzna” Do tego roku byla to fajna plenerowa impreza koscielno-swiecka. Teraz dopisano dziwna ideologie, dziwna sceneriai przestalo to byc fajne

Angel
Gość
Angel
11 dni 18 godzin temu

Fajne te Diabliczki *)

Dzień porażki już bliski
Gość
Dzień porażki już bliski
11 dni 18 godzin temu

CZYTAJCIE PORTAL e-*l*egnick*ie.pl WYNIKI SONDY NA 4,5 TYSIĄCU MIESZKAŃCÓW JASNO MÓWIĄ ŻE ROBERT RACZYŃSKI PRZEGRA NASTĘPNE WYBORY. LUBIN.PL CENZURUJE INFORMACJE

zenobi
Gość
zenobi
11 dni 3 godzin temu

Ten sondaż to chyba podczas dłubania w nosie ktoś napisał. Obdzwoniłem z 40 znajomych i żaden nie wiedział, kto to jest ten Zieliński. Gdy się dowiedzieli, to pukali się w czoło na pytanie, cze głosowaliby na niego. Nie będę przytaczał, jakie ludzie mają zdanie nt. Nowoczesnej, bo mi komentarz usuną.

wpDiscuz