Tak wyglądał Lubin przed II wojną światową

901

Jak co niedzielę, zapraszamy w krótką podróż w przeszłość. Tym razem na starych widokówkach znajdziecie tylko Lubin.

Pocztówki przygotował i opisał Henryk Rusewicz. Niektóre pochodzą ze zbiorów Wojciecha Wiszniowskiego.

Zmotoryzowani zwiadowcy

Na pocztówce połączyły się ze sobą stare i nowe czasy. Budynek widoczny po lewej to jeszcze tzw. duże koszary dragonów, natomiast brama wjazdowa związana jest już z jednostką motorowo-pancerną.

3 sierpnia 1934 roku dwa szwadrony 7. Pułku Kawalerii, które w tym czasie stacjonowały w Lubinie, zostały przemianowane w jednostkę pancerno-motorową: 9. Zmotoryzowany Batalion Rozpoznania (Zwiadu) Aufklärungs-Abteilung 9 (AA9). Oczywiście przeprowadzono niezbędne prace modernizacyjne całego obiektu oraz w 1935 roku wybudowano nową wartownię i budynki koszarowe dla kompanii strzelców motocyklowych.

Widoczna w centrum wartownia, w nieco zmienionej formie, istnieje do chwili obecnej.

Szpital dla nerwowo i psychicznie chorych

Budynki lubińskiego szpitala budowane były w latach 1903-1905, a ponieważ powstawały od podstaw, były bardzo nowoczesne, jak na ówczesne lata. Cały kompleks składał się z około czterdziestu różnych budynków, w tym dziesięciu szpitalnych, mogących pomieścić jednocześnie około 1500-1600 pacjentów. Opiekę medyczną nad tą ogromną rzeszą chorych sprawowało od 8 do 12 lekarzy i około 130 pielęgniarek, pracujących w systemie zmianowym. Prawidłowe funkcjonowanie całego zespołu szpitalnego zabezpieczało dodatkowo 25 osób personelu administracyjno-technicznego.

Na pocztówce przedstawiono cztery obiekty na typowym „czworaczku”. U góry po lewej brama wjazdowa do szpitala. W głębi, zamykający aleję wjazdową, budynek szpitalnego kościółka. Po prawej budynek ciepłowni i pralni szpitalnej. U dołu po lewej pawilony szpitalne, a na dole po prawej stronie budynek główny szpitala.

Obecnie w głównych obiektach tego kompleksu znajdują się biurowce zarządu KGHM Polska Miedź.

ul. Kopernika – Schulpromenade (Promenada szkolna)

Fragment obecnej ulicy Kopernika. Ulica została utworzona przed 1903 rokiem wg projektu Hermanna Marxa, który był też głównym ogrodnikiem hrabiego von Schmettow w Chróstniku.

Promenada i wszystkie tereny zielone wokół lubińskiej starówki urządzono w miejscu, gdzie przebiegała stara fosa otaczająca miasto. Budynek po lewej stronie pocztówki istnieje do dzisiaj. Przed wojną, w różnych okresach wykorzystywany był przez różne szkoły. W tym miejską szkołę dla dziewcząt. Po wojnie także przez wiele lat jego użytkownikami były instytucje, najszerzej ujmując, oświatowe.

Oberglogauerstrasse (ulica Głogowska Górna)

Na prezentowanej pocztówce widzimy nieistniejącą w czasach dzisiejszych zabudowę Oberglogauerstrasse. Zaczynała się ona od hotelu Pod Zielonym Drzewem, którego podcienia wychodziły wprost na nią. Zabudowana była domkami jednopiętrowymi, często z poddaszami. Biegła w kierunku północnym, by przy baszcie Bramy Głogowskiej spotkać się z Niederglogauerstrasse (ulicą Głogowską Dolną).


POWIĄZANE ARTYKUŁY