Tak kiedyś wyglądał Lubin

453

Dziś kolejna porcja starych pocztówek z Lubina. Tęskniąc za słońcem i latem, sięgnęliśmy do widokówek przedstawiających… miejski basen z lat trzydziestych ubiegłego wieku i ówczesnych mieszkańców miasta.

Wszystkie cztery pocztówki pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich ponownie przygotował Henryk Rusewicz. Jak zwykle życzymy miłego oglądania.

Ratusz w Lubinie

Kolejna pocztówka ukazująca rynek i ratusz naszego miasta. Tym razem nieco starsza niż ta, którą pokazaliśmy w ubiegłym tygodniu.

Na kartce widoczny jest lubiński ratusz i niemal cała pierzeja wschodnia rynku z hotelem Pod Zielonym Drzewem w głębi. Uwagę przykuwają także stojące przed ratuszem furmanki.

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej (duży kościół)

Budowę tej świątyni – obecnie znajduje się tu kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej – rozpoczęto przypuszczalnie przed 1349 rokiem. Wzmianka w dokumencie z 1369 roku odnosi się do przebudowy, bądź rozbudowy istniejącego już obiektu. Całość prac budowlanych zakończono dopiero w 1511 roku. Uszkodzoną w trakcie działań wojennych w 1945 roku świątynię zabezpieczono i poddano pracom remontowym dopiero w latach 1959–1961.

Stojąca obok kościoła dzwonnica (kampanila) została nadbudowana w końcu XV wieku na jednej z baszt miejskich murów obronnych.

Miejski basen w Lubinie

Pocztówka pochodzi z lat trzydziestych ubiegłego wieku i przedstawia lubiński basen miejski, który znajdował się mniej więcej w okolicach dzisiejszego lodowiska i parkingu.

Miejski basen w Lubinie ciąg dalszy

Niejako idąc za ciosem, przedstawiamy kolejną pocztówkę z widoczkami przedwojennego basenu w naszym mieście. Tym razem są to trzy zdjęcia, z których wynika, że na basenie można było sobie popływać także kajakami i łódkami. W głębi widoczne są budynki zaplecza (przebieralnie, prysznice i być może jakieś punkty gastronomiczne). Warto zwrócić uwagę na pomost i wieżę do skoków – trampolinę).


POWIĄZANE ARTYKUŁY