Tak kiedyś wyglądał Lubin

459

Jak co niedzielę, przygotowaliśmy dla naszych Czytelników kilka widokówek z Lubina sprzed lat. Zapraszamy do obejrzenia.

Pocztówki pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich jak zwykle przygotował Henryk Rusewicz.

Pomnik dzieci – „Kochana ojczyzna…”

Ten nieduży pomnik przedstawiający siedzącą na cokole małą dziewczynkę i stojącego obok niej chłopca, znajdował się na skwerze przed ówczesną szkołą dla dziewcząt przy Schulpromenade – Promenada szkolna (obecnie ulica Kopernika). Napis na pomniku „Lieb’ Vaterland, magst ruhig sein!” w wolnym tłumaczeniu głosi: „Miłość ojczyzny daje ukojenie”. Są to pierwsze słowa refrenu popularnej patriotycznej pieśni marszowej „Straż na Renie”, która za panowania Wilhelma I była nieoficjalnym hymnem cesarstwa niemieckiego.

W głębi, po lewej stronie, widoczny jest fragment nieistniejącego dzisiaj budynku sądu. W centrum baszta Bramy Głogowskiej.

Poczta

W 1887 roku dokonano uroczystego otwarcia nowego budynku Cesarskiego Urzędu Pocztowego przy ul. Odrodzenia (Bahnhofstrasse). Do tego czasu urząd pocztowy mieścił się w kamienicy nr 26 w lubińskim rynku (dom Krockowa).

Po II wojnie otwarcia urzędu pocztowego dokonał pierwszy jej naczelnik, Kazimierz Zembrzuski. Było to już 17 lipca 1945 roku.

Budynek poczty, widoczny centralnie, nie uległ w zasadzie żadnym zmianom. Nawet pocztowy-uliczny zegar chodzi sobie w najlepsze w tym samym miejscu, co przed laty, odmierzając czas kolejnym pokoleniom lubinian.

Sąd Rejonowy

Nowy budynek Sądu Rejonowego postawiono w 1905 roku, przy skrzyżowaniu obecnych ulic Kopernika i Tysiąclecia. Niestety, już po zakończeniu II wojny światowej budynek został podpalony i rozebrany, a cegła pojechała do Warszawy na odbudowę stolicy. Później, na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku w miejscu tym wybudowano Państwowy Dom Towarowy, który w nieco zmienionej formie funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Jak widać, architektura lubińskiego sądu urzekała wielu. Tym razem pocztówkę wydało wydawnictwo z Zwickau. Żeby uatrakcyjnić wydanie, rysunek jest zamknięty wytłaczaną prostokątną ramką – passe-partout. Nieopodal, na skwerze stał pomnik cesarza Wilhelma I, którego odsłonięcie miało miejsce 21 lipca 1901 r.

Szpital dla nerwowo i psychicznie chorych – park Solidarności

Od kilku lat lubinianie znają to miejsce pod oficjalną nazwą park Solidarności. Tak prezentował się przed wojną szpital widziany z torów linii kolejowej Lubin – Rudna w kierunku północno-zachodnim. W roku 2005 na samym zbiorniku, jak też na brzegach zasilającej go rzeki Zimnicy, rozpoczęto gruntowne prace remontowe. Dzięki zaangażowaniu Urzędu Miejskiego, staw leżący na uboczu, wciśnięty pomiędzy zabudowania obecnej centrali KGHM Polska Miedź, a tory kolejowe, stał się jednym z bardziej urokliwych miejsc Lubina.


POWIĄZANE ARTYKUŁY