Tak kiedyś wyglądał Lubin

500

Jak w każdą niedzielę, sięgamy po przedwojenne pocztówki i fotografie z Lubina. Tym razem wśród starych zdjęć pojawi się także jedna nieco nowsza, z początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Wszystkie cztery pocztówki pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich ponownie przygotował Henryk Rusewicz.

Ratusz

Tym razem zaczynamy od pocztówki nieco młodszej. Powojenna widokówka Lubina, z początku lat sześćdziesiątych, ukazująca ratusz i lubiński rynek jeszcze przed zabudową blokami od strony południowo-zachodniej, stąd bezpośredni widok na duży kościół.

Lubińskie zabytki

Prezentowany „czworaczek” ukazuje miejsca znane z poprzednio już prezentowanych pocztówek. U góry po lewej stronie duży kościół widziany ze skrzyżowania dzisiejszych ulic Odrodzenia i Kopernika. Po prawej mały kościółek i w głębi, za słupem ogłoszeniowym, „lipa staruszka”.

Na dole, po lewej stronie budynek Baszty Głogowskiej. Na uwagę zasługuje widok za jadącą furmanką. W tle trzy kamieniczki u zbiegu ulic Oberglogauerstrasse i Niederglogauerstrasse (obecnie w tym miejscu nic nie ma). Na dole po prawej stylowy zaułek przy starych murach miejskich.

Panorama miasta od strony południowo-zachodniej

Widok na Lubin od strony południowo-zachodniej, ale już w kolorze. W dolnej prawej części pocztówki widoczny jest ówczesny herb Lubina. W herbie miasta, po obu stronach bramy stojące postacie kobiece – każda z pucharem w ręku. Wszystko wskazuje na to, że są to Święta Barbara i Święta Anna. Obecność w herbie Świętej Barbary jest bardzo intrygująca oraz prorocza dla dzisiejszego górniczego miasta i LGOM-u (Zagłębia Miedziowego).

Ulica Bankowa

Ciekawe ujęcie obecnej ulicy Bankowej (Dragonerstraβe) z widokiem na ówczesne duże koszary – obecnie Zespół Szkół nr 1 im. prof. B. Krupińskiego.


POWIĄZANE ARTYKUŁY