Tak kiedyś wyglądał Lubin

275

Tym razem zaglądamy do jednego z lubińskich parków oraz do rynku – dziś kolejna porcja pocztówek sprzed lat.

Wszystkie cztery pocztówki, które dziś publikujemy, pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich ponownie przygotował Henryk Rusewicz.

Rynek w Lubinie

Na pocztówce z 1914 roku widoczny jest północno-wschodni narożnik ówczesnego rynku z hotelem Pod Zielonym Drzewem.

Ratusz

Pocztówka z końca lat 60., ale jak widać – lubiński rynek jest już zabudowany i zza nowych budynków wystaje tylko dach dzwonnicy.

Swój obecny kształt lubiński rynek zawdzięcza realizacji koncepcji architektonicznej z 1959 roku. Autorami zrealizowanego projektu byli inżynierowie R. Jędrek i T. Kościuk.

Ulica Odrodzenia – Bahnhofstrasse

Pocztówka z obecną ulicą Odrodzenia widzianą w kierunku rynku. Przykuwa w niej uwagę to, że narożna kamienica południowej pierzei jeszcze w 1911 roku nie istniała. Trudno za kamienicę uznać niewielki parterowy domek. W latach późniejszych powstała w tym miejscu kamienica, w której siedzibę miał jeden z legnickich banków.

Natomiast w istniejącej do dzisiaj kamienicy za pocztą patrząc w kierunku rynku, mieszkali obywatele szczególnie zasłużeni dla miasta.

Park im. Józefa Piłsudskiego

Ujęcie znanego lubińskiego parku im. Piłsudskiego przy obecnej ul. Niepodległości. Park założono na terenie położonym między starymi murami miejskimi, które dyskretnie ukryły się w bujnej zieleni, a byłą Wasserpromenade nad ukrytą obecnie pod ziemią rzeczką Zimnicą.

Jego założycielem był Hermann Marks, z którym w 1901 roku podpisano pierwszy kontrakt. Marks był wówczas głównym ogrodnikiem u hrabiego von Schmettow w jego posiadłości w Chróstniku. Pierwszym zrealizowanym projektem Marksa był park Schillera (Schiller Park), na którego terenie wybudowano w latach 70. ubiegłego wieku obecny szpital im. Jana Jonstona. Marks był autorem wielu założeń ogrodowych i skwerów w przedwojennym Lubinie.

W mieście sadzono także dużo różnych gatunków drzew, szczególnie kasztanowców i lip. Z tego też względu, w pewnym okresie Lubin nazywano miastem lip, a kasztanowa aleja (Kastanien Promenade) koło Wzgórza Zamkowego, zachowała się do dzisiaj. Pod koniec lat trzydziestych park ten nazwano parkiem Hitlera (raczej wiadomo, z jakich względów).


POWIĄZANE ARTYKUŁY