Tak kiedyś wyglądał Lubin

349

Tym razem pokazujemy nie tylko budynki i panoramy miasta, ale zaglądamy też do wnętrz. Zapraszamy do obejrzenia kolejnej porcji pocztówek z Lubina sprzed lat.

Wszystkie cztery pocztówki, które dziś publikujemy, pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich ponownie przygotował Henryk Rusewicz.

Sąd Rejonowy w Lubinie

Ten budynek już pokazywaliśmy, ale z innej perspektywy. Na pocztówce Sąd Rejonowy w Lubinie, który został oddany do użytku w 1905 roku. Z prawej strony widoczny jest pomnik Cesarza Wilhelma I, którego uroczystego odsłonięcia dokonano w 1901 roku.

Budynek sądu i pomnik cesarza zostały rozebrane po 1945 roku.

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej (duży kościół)

Podwieszony ganek łękowy łączący tzw. duży kościół z kampanilą (dzwonnicą) to miejsca pełne uroku. Identyczne zdjęcie można by zrobić i dzisiaj. W Lubinie jest takich miejsc niewiele, biorąc pod uwagę skalę destrukcji starej miejskiej zabudowy.

Park im. Józefa Piłsudskiego

Ujęcie z lubińskiego parku, który w drugiej połowie lat trzydziestych nazwano parkiem Hitlera (raczej wiadomo z jakich względów). Na uwagę zasługują liczne oczka wodne, które powstały w wyniku prac melioracyjnych na rzece Zimnicy. Wzrok przyciąga także porządek i czystość parkowych alejek.

Dom Kultury Zagłębia Miedziowego – kawiarnia Muza

Na koniec pocztówka prezentująca dla odmiany wnętrze jednego z lubińskich budynków. Widokówka jest nieco młodsza od pozostałych dziś prezentowanych, ale to też już kawał historii, którą zapewne pamięta wielu starszych mieszkańców naszego miasta.

Dom Kultury Zagłębia Miedziowego został uroczyście otwarty 1 października 1969 r. Na pierwszym piętrze mieściła się kawiarnia Muza, która szybko stała się nie tylko dla bywalców, ale także wszystkich lubinian lokalem „kultowym”. Mniej więcej w tym samym czasie rywalizowała z nią o palmę pierwszeństwa kawiarnia MPiKU.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY