Szukają zdjęć sprzed lat

190

Centrum Edukacji Przyrodniczej poszukuje starych zdjęć z parku Wrocławskiego, zachęcając lubinian, by sięgnęli do swych prywatnych archiwów. Stworzona z nich zostanie wystawa plenerowa. Już w tej chwili w parku można obejrzeć pierwszą część ekspozycji poświęconej temu niezwykłemu miejscu.

Fot. CEP

– Ciekawe miejsce ten nasz park. Zagłębiliśmy się w jego historię i wciąż poszukujemy o nim informacji – mówi Agata Bończak, dyrektor Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie, które sprawuje pieczę nad lubińskim zoo i parkiem Wrocławskim.

CEP zwrócił się do lubinian, by pomogli odtworzyć historię parku. Poszukiwane są zdjęcia zrobione w tym miejscu w latach 70.-90. lub nowsze fotografie, ale wykonane przed rewitalizacją w 2014 roku.

– Prosimy o przesłanie skanów na adres: ceplubin@gmail.com lub przyniesienie do sekretariatu Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie przy ul. Mikołaja Pruzi 9 (Wzgórze Zamkowe) – dodaje Bończak.

Z zebranych materiałów stworzona zostanie wystawa. Pierwszą część ekspozycji „Historia i magia – park Wrocławski w Lubinie” można już oglądać w miejscu dawnego amfiteatru w parku Wrocławskim. Powstała ona na podstawie wspomnień spisane przez Zoe Droysen (1884-1975), prawnuczki poczmistrza lubińskiego, który zapoczątkował dzieje tego terenu. Uzupełniają ją również dostępne materiały graficzne.

Znajdziemy tu informacje o lubińskim pałacu, często określanym również zamkiem, który stał w dzisiejszym parku Wrocławskim. Wokół niego krąży wiele legend. Żaden istniejący dokument nie określa jednoznacznie jego dokładnej lokalizacji. W dostępnych materiałach historycznych nie można odnaleźć także szczegółowego opisu. Jedyną skarbnicą wiedzy na temat samego pałacu, jak i jego losów są wspomnienia Zoe Droysen.

Nie jest to jedyna wystawa plenerowa, która stoi obecnie w parku Wrocławskim. Wzdłuż alei głównej, w pobliżu woliery żurawi mandżurskich i budynku edukacyjnego można obejrzeć ekspozycję „Kalendarz – Polska 1918-2018”.

Fot. CEP


POWIĄZANE ARTYKUŁY