Szukają talentów w każdej rodzinie

57

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie od lat promuje ideę rodzicielstwa zastępczego i wspiera tych, którzy już podjęli się tej roli. To dla nich zorganizowano w tym roku Świąteczną Akademię Talentów. 

W restauracji Ranczo na rodziny zastępcze i wychowanków czekał szereg atrakcji – od występów utalentowanych podopiecznych i wspólnego kolędowania po rodzinne dekorowanie pierniczków i tworzenie ozdób choinkowych. Frekwencja dopisała, na zaproszenie odpowiedziało około 100 rodzin. Na wszystkie dzieci czekały upominki od starosty lubińskiego, który objął imprezę honorowym patronatem.

– Na co dzień nie jest łatwo wyjść z dziećmi do ludzi i po prostu posiedzieć razem. Albo brakuje czasu, albo pieniędzy, albo zwyczajnie sił. Więc to miłe, że nas tu zaproszono – mówi jedna z zastępczych mam.

Takie spotkania to też okazja, żeby we własnym gronie porozmawiać o problemach, z jakimi rodziny borykają się na co dzień.

– Wszystkie dzieci są kochane, chociaż czasami nie jest łatwo. Wiele problemów jest takich samych jak w „normalnych” rodzinach. Ale są też specyficzne, np. zdarza się często, że dziecko wraca ze szkoły zapłakane i złe, bo inni uczniowie wytykają mu, że jest z domu dziecka albo w rodzinie zastępczej. Gdyby nie ta presja ze strony środowiska, na pewno byłoby im łatwiej – mówią rodzice i pokazują, że mają też problem z naszym językiem, w którym brakuje słów, którymi można by opisać relacje w zastępczych rodzinach. – Jak nazwać ciocię albo babcię, która została jednocześnie rodzicem zastępczym? My, dorośli, nie mamy na to słowa, tym bardziej dzieciom jest trudno zrozumieć naszą i ich rolę. Często słyszymy od dzieci, że jako rodzice zastępczy nie mamy prawa czegoś od nich wymagać czy zabraniać, bo nie jesteśmy „prawdziwymi” rodzicami – mówią i zaznaczają, że choć rodzicielstwo zastępcze to rola trudna, to jednak nie można pozwolić, żeby dzieci wychowywały się w placówkach.

Walka ze szkolnym hejtem to jedno z poważniejszych wyzwań. Ale przed PCPR stoją też inne, równie ważne zadania.

– Coraz więcej wychowanków dąży do szybkiego usamodzielnienia się, dlatego priorytetem w przyszłym roku będzie stworzenie mieszkania chronionego dla naszych podopiecznych. Cały czas też szukamy osób, które chciałyby się podjąć opieki nad potrzebującymi dziećmi. Organizujemy szkolenia, grupy wsparcia, imprezy integracyjne. Jeśli ktoś rozważa zostanie rodziną zastępczą, zapraszamy do PCPR, nasi pracownicy pomogą podjąć decyzję – mówi Alina Tarczyńska, dyrektor PCPR w Lubinie.

Punkt konsultacyjny dla osób zainteresowanych tematem działa w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie, na ul. Składowej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY