Sztuka okiem niepełnosprawnych

474

– Każda praca wskazuje nam, co drzemie w człowieku. Pięknie jest to odkrywać. To jak podróż w głąb człowieka – mówiła Elżbieta Miklis, kierownik Domu Dziennego Pobytu ,,Senior” podczas uroczystego rozstrzygnięcia Lubińskiego Konkursu Artystycznego Akademia Sztuki.

To już czwarta edycja konkursu, który z roku na rok zwiększa zasięg. – W tym roku, w konkursie wzięło udział około 100 osób, to o 20 osób więcej niż w roku ubiegłym. Cieszymy się, że zainteresowanie rośnie – mówi Sandra Uściła, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej „Akademia Życia”. – Konkurs jest skierowany do osób niepełnosprawnych. To wartościowy i cenny projekt, pokazujący odwagę, wytrwałość i dążenie do celu – dodaje.

Konkurs nie ma narzuconego żadnego tematu, panuje całkowita dowolność. Określone są jedynie kategorie. W tym roku, tak jak w poprzednim, wyszczególniono cztery: malarstwo i rysunek, tkaniny, rzeźbę i płaskorzeźbę oraz poezję. – Najliczniejszą kategorię stanowią zawsze rysunki. Najmniej napływa wierszy, ale to zrozumiałe – nie każdy uczestnik potrafi i chce się dzielić swoją twórczością. Najczęściej emocje dostajemy na obrazach – opowiada Uściła.

W tej edycji nadesłano 94 prace od około 100 uczestników. Niektóre dzieła tworzone są przez kilka osób. Prace oceniane są również z podziałem na wiek – jedną grupę stanowi młodzież do 16. roku życia, druga grupa to 17 lat wzwyż.

Chociaż wybrano laureatów konkursu, wszyscy uczestnicy dostali upominki. – Jako, że zbliża się lato, postawiliśmy na praktyczne gadżety. Mamy torby, maty, kubki – wylicza kierownik WTZ „Akademii Życia”.

Podczas dzisiejszego wernisażu wręczono nagrody i wyróżnienia. Zwycięzcy w kategorii poezja odczytywali swoje wiersze, przy których nie brakowało wzruszeń. Wszyscy zebrani goście mogli posłuchać śpiewu oraz utworów Fryderyka Chopina, wykonywanych przez 15-letnią Natalię Witwicką. – Dla osób niepełnosprawnych to bardzo ważne, że ich dzieła wiszą w Galerii Zamkowej. To podbudowuje ich poczucie własnej wartości, nie czują się wykluczeni ani odsunięci od społeczności – tłumaczy Uściła.

Dzieła niepełnosprawnych artystów można oglądać w Galerii Zamkowej do 15 czerwca.


POWIĄZANE ARTYKUŁY