Świętujemy 11 listopada. Sprawdzamy, co się będzie działo

212

Pod halą widowiskowo-sportową staną między innymi transportery opancerzone, a na rynku odbędzie się parada wojskowa, ponadto mieszkańcy wspólnie zaśpiewają hymn, a także będą mogli wziąć udział w niezwykłej akcji – w ten sposób Lubin obchodzić będzie 11 listopada 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Również okoliczne gminy będą tego dnia świętować. Sprawdziliśmy, co będzie się działo w niedzielę w naszym powiecie.

LUBIN

Nieodłącznym elementem obchodów Święta Niepodległości w naszym mieście zawsze jest piknik wojskowy. Co roku uroczystości podzielone są na dwie części: tę oficjalną pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i mniej oficjalną, czyli spotkanie z żołnierzami Czarnej Dywizji, czyli 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Nie inaczej będzie i tym razem, choć wprowadzono też kilka istotnych zmian.

Uroczystości 11 listopada wyjątkowo rozpoczną się złożeniem kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego o godzinie 11.15. O godz. 11.30 odbędzie się msza w intencji ojczyzny, która jak zwykle odprawiona zostanie w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Później odbędzie się przemarsz – tym razem jednak nie pod pomnik Piłsudskiego, ale na rynek.

– Zachęcamy mieszkańców, by przyszli prosto na rynek, by obejrzeć wojskową paradę – mówi Marcelina Falkiewicz z Urzędu Miejskiego w Lubinie.

W ubiegłych latach mieszkańcy nie mieli okazji, by obserwować paradę, ponieważ szli za żołnierzami i orkiestrą. Tym razem ma być inaczej.

Na lubińskim rynku wszyscy między innymi zaśpiewają wspólnie polski hymn, przyłączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu” – choć nie w samo południe, a nieco później.

Na rynku rozpocznie się też inna – tym razem już tylko lubińska – inicjatywa. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, postawiona zostanie tu ścianka z orłem nawiązującym do polskiego godła, dobrze znanym lubinianom, który pojawia się między innymi przy każdej rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Będzie ona stanowić tło dla zdjęć mieszkańców Lubina. Później, o godzinie 16.30, ta sama ścianka zostanie umieszczona w hali widowiskowo-sportowej.

Przyjść i dać się sfotografować może każdy. Nie trzeba za to płacić. Później ze wszystkich zdjęć utworzony zostanie orzeł. Gotową mozaikę będzie można podziwiać po jakimś czasie w rynku. Zostanie też umieszczona w internecie, tak aby każdy, kto wziął udział w naszej akcji, mógł się odnaleźć na zdjęciu.

Piknik wojskowy zaplanowano na godzinę 14. Po raz drugi odbędzie się on pod halą widowiskowo-sportową przy ulicy Odrodzenia. Właśnie tu staną maszyny wojskowe.

Jak zwykle lubinianie będą mogli spróbować wojskowej grochówki i bigosu. Będzie również koncert zespołu Postanowiłem Zmądrzeć, a dzieci będą mogły skorzystać z dmuchańców czy eurobangee.

Po raz trzeci lubinianie będą mogli też wziąć udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, które rozpocznie się o godzinie 16.30 w hali widowiskowo-sportowej. Tę część obchodów będzie można śledzić na żywo w TV Regionalna.pl.

ŚCINAWA

W Ścinawie świętowanie rozpocznie się już w piątek, 9 listopada, Konkursem Piosenki Patriotycznej, Harcerskiej i Żołnierskiej.

W sobotę, 10 listopada, o godzinie 16 w CTiK odbędzie się wernisaż połączony z wręczeniem nagród za udział w konkursie plastycznym „Nie zapomnij skąd pochodzisz”. A w niedzielę, 11 listopada główne uroczystości.

Obchody rozpoczną się o godzinie 11 mszą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Później pod pomnikiem w parku miejskim złożone zostaną kwiaty. Zaplanowano również część mniej oficjalną. Będzie okazja, by spotkać się z marszałkiem Józefem Piłsudskim, a także spróbować grochówki.

Zaś o godzinie 14 w sali widowiskowej ścinawskiego CTiK rozpocznie się Dyktando Niepodległościowe. Jego tekst przeczyta Marek Piekarczyk – wokalista i rockman, znany przede wszystkim z występów w zespole TSA, a także jako juror telewizyjnego show „The Voice of Poland”.

Na zakończenie dnia zaplanowano koncert Piekarczyka. Artysta zaprezentuje przygotowany specjalnie na ten wyjątkowy dzień autorski projekt „Marek Piekarczyk – akustycznie”. Będzie można posłuchać piosenek Tadeusza Nalepy, Krzysztofa Klenczona, Andrzeja Zauchy i innych artystów, którzy zapisali się na kartach historii muzycznej naszego kraju.

GMINA WIEJSKA LUBIN

Tutaj świętowanie rozpocznie się już w piątek, 9 listopada, o godzinie 17 interaktywnym testem historycznym w świetlicy w Osieku. Wytypowane drużyny zmierzą się z pytaniami dotyczącymi wielu dziedzin: historii, sportu, kultury, życia codziennego oraz postaci Józefa Piłsudskiego. Ale to nie wszystko, bo zaplanowano także między innymi pokazy multimedialne oraz występ zespołu Lejdis.

Natomiast w niedzielę, 11 listopada, mieszkańcy gminy świętować będą w Szklarach Górnych. Tutaj o godzinie 10 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się msza w intencji ojczyzny. Następnie, o godzinie 11 odbędzie się korowód historyczny Stowarzyszenia Kwiaty Obory i przemarsz pod Obelisk Niepodległości, który zostanie odsłonięty około godziny 11.20. Na godzinę 11.50 zaplanowano wspólne śpiewanie podczas widowiska muzyczno-multimedialnego. Wystąpią: uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych, zespoły Leśne Echo i Rozśpiewane Pastuszki, Kamil Lis oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim. Koncert poprowadzi Dariusz Bereski, aktor, poeta i Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi.

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada rozegrany zostanie także Gminny Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Lubin w Szkole Podstawowej w Siedlcach. Zapisy rozpoczną się o godzinie 14.00, a sam turniej pół godziny później.

W niedzielę uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości zaplanowano również w Siedlcach o godz. 12.30, Składowicach o godz. 10.15 i Chróstniku.

RUDNA

Mieszkańcy gminy Rudna 11 listopada świętować będą w: Chobieni, Gwizdanowie, Rynarcicach, a także samej Rudnej.

W Chobieni uroczystości rozpocznie msza o godzinie 11 w kościele pw. św. Piotra i Pawła. O godzinie 12.15 złożone zostaną kwiaty pod Obeliskiem Poświęconym Bohaterom Ojczyzny, a także zasadzony dąb, który ma upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zaś o godzinie 12.30 odbędzie się przestawienie Teatru na Końcu Świata, zatytułowane „Polskie serca i umysły dla ciebie Ojczyzno”.

Później w Centrum Kultury w Rudnej o godzinie 16 zaplanowano koncert pieśni patriotycznych.

100-lecie niepodległości będzie też świętowane w świetlicach w Gwizdanowie oraz Rynarcicach. Szczegóły można znaleźć na plakatach poniżej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY