Święto patrona szkoły

Bardzo uroczyste i jednocześnie barwne obchody święta Orła Białego, który jest od czterech lat patronem Szkoły Podstawowej w Raszówce, wprowadziły wszystkich w nastrój majowego świętowania. 

Maj to szczególny miesiąc w historii Polski, ze względu na trzy ważne święta, a w tym roku jest wyjątkowy w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Międzynarodowe Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz rocznica Konstytucji 3 Maja wpisują się doskonale w obchody patrona Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce, do których wyjątkowo przygotowują się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.

– Polski patriotyzm ma wiele wymiarów, każdy obywatel ma też pełne prawo do jego osobistego przeżywania. Jest to bardzo ważne szczególnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości – mówiła do zebranych Lucyna Szudrowicz, dyrektor szkoły. – Patriotyzm to myślenie i troska o państwo, poszanowanie jego instytucji i osób wypełniających zadania państwowe, to w pewnym sensie szacunek dla samych siebie.

Uroczystości rozpoczął tradycyjny polonez w pięknym wykonaniu uczniów klas III i IV. Naszą drogę do wolności  pokazano w specjalnej prezentacji poetycko-historycznej w wykonaniu uczniów klasy IV b i I b oraz Eweliny Uszyńskiej z przedszkola w Wiercieniu. Teatr Trzydziestu Aktorów oraz uczniowie z koła muzycznego przygotowali przedstawienie opowiadające legendę o Lechu, Czechu i Rusie, czyli o powstaniu państwa Polskiego.

Zaproszeni goście i licznie zgromadzeni rodzice byli zachwyceni prezentacjami. Wszyscy gratulowali dyrektor szkoły, życząc, by jak największa liczba orłów, z rozpostartymi skrzydłami wyruszała z niej w świat. W imieniu wójta gminy Lubin życzenia składała Barbara Tórz, kierownik referatu oświaty wraz z Marcinem Nyklewiczem, wiceprzewodniczącym rady gminy i Zofią Marcinkiewicz, przewodniczącą komisji oświaty rady gminy.

– Orzeł biały w koronie, przez wieki łączący Polaków niech rozsławia waszą szkołę i łączy całą brać szkolną w działaniach na rzecz jak najlepszych wyników nauczania i wychowania. Bądźcie wzorem dla innych – mówiła Barbara Tórz.

Uroczystość zakończył występ zespołu Leśne Echo, pod kierownictwem Witolda Klocka. 

AUTOR i FOT. SR/ug.lubin.pl

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
wpDiscuz