Święto chleba po lubińsku

19

Okoliczni rolnicy mają dożynki, zaś lubińscy seniorzy zamiast święta plonów przygotowują święto chleba. Tym razem jednak postanowili podzielić się chlebem również z młodszymi mieszkańcami Lubina. Zapraszają wszystkich w niedzielę, 16 września, na rynek. – Będziemy dzielić się chlebem, rozdawać małe bochenki, a także przypomnimy sobie i będziemy kultywować piękną polską tradycję. Oczywiście nie zabraknie też zabawy – uśmiecha się Elżbieta Miklis, kierownik Domu Dziennego Senior, jednego z organizatorów imprezy.

Swoje święto chleba lubińscy seniorzy organizują od wielu lat. Do tej pory świętowali jednak raczej w węższym gronie. – Tym razem wychodzimy w miasto. Mamy nadzieję, że na stałe wpiszemy się w kalendarz lubińskich imprez. Chcemy, żeby w naszym spotkaniu wzięły udział wszystkie pokolenia. Nie chcemy zamykać się w tym swoim słoiku, tylko osób starszych – mówi Elżbieta Miklis.

Świętowanie rozpocznie się od podzielenia się chlebem. Będzie też okazja, by poznać staropolskie tradycje wytwarzania chleba, pokosztować chleba ze smalcem czy kwasu chlebowego.

– Będziemy też częstować chlebem, mamy 500 bochenków. Wszystkie wypieki otrzymamy od pana Tomasza Górzyńskiego – dodaje Miklis.

Oprócz tego w rynku stanie scena, na której występować będą młodsi i starsi. Zaprezentują się między innymi: zespół Trójeczki ze Szkoły Podstawowej nr 3, dzieci z przedszkoli nr 3 i 5, Dominika Biały oraz Hosadyna od Lubina. Szczegółowy program imprezy można znaleźć na plakacie, który zamieszczamy poniżej.

– Będzie również stoisko, na którym będzie można kupić przetwory w słoikach, a do tego rozstrzygniemy konkurs „Ogrodowe pyszności w słoiku”. Jurorzy będą próbować przetworów przygotowanych przez uczestników i wybiorą te najpyszniejsze w dwóch kategoriach: Owocowy Raj – mus, dżem, powidła oraz Warzywne Rozmaitości – sałatki, warzywa konserwowe i kiszone – wylicza Elżbieta Miklis.

Będą też atrakcje dla najmłodszych. Specjalnie dla nich powstanie strefa, gdzie będą mogły się bawić, rysować i tworzyć, przy okazji poznając tradycje związane z chlebem.

Święto chleba rozpocznie się o godzinie 15 i potrwa do 18.

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość