Święto chleba po lubińsku

Okoliczni rolnicy mają dożynki, zaś lubińscy seniorzy zamiast święta plonów przygotowują święto chleba. Tym razem jednak postanowili podzielić się chlebem również z młodszymi mieszkańcami Lubina. Zapraszają wszystkich w niedzielę, 16 września, na rynek. – Będziemy dzielić się chlebem, rozdawać małe bochenki, a także przypomnimy sobie i będziemy kultywować piękną polską tradycję. Oczywiście nie zabraknie też zabawy – uśmiecha się Elżbieta Miklis, kierownik Domu Dziennego Senior, jednego z organizatorów imprezy.

Swoje święto chleba lubińscy seniorzy organizują od wielu lat. Do tej pory świętowali jednak raczej w węższym gronie. – Tym razem wychodzimy w miasto. Mamy nadzieję, że na stałe wpiszemy się w kalendarz lubińskich imprez. Chcemy, żeby w naszym spotkaniu wzięły udział wszystkie pokolenia. Nie chcemy zamykać się w tym swoim słoiku, tylko osób starszych – mówi Elżbieta Miklis.

Świętowanie rozpocznie się od podzielenia się chlebem. Będzie też okazja, by poznać staropolskie tradycje wytwarzania chleba, pokosztować chleba ze smalcem czy kwasu chlebowego.

– Będziemy też częstować chlebem, mamy 500 bochenków. Wszystkie wypieki otrzymamy od pana Tomasza Górzyńskiego – dodaje Miklis.

Oprócz tego w rynku stanie scena, na której występować będą młodsi i starsi. Zaprezentują się między innymi: zespół Trójeczki ze Szkoły Podstawowej nr 3, dzieci z przedszkoli nr 3 i 5, Dominika Biały oraz Hosadyna od Lubina. Szczegółowy program imprezy można znaleźć na plakacie, który zamieszczamy poniżej.

– Będzie również stoisko, na którym będzie można kupić przetwory w słoikach, a do tego rozstrzygniemy konkurs „Ogrodowe pyszności w słoiku”. Jurorzy będą próbować przetworów przygotowanych przez uczestników i wybiorą te najpyszniejsze w dwóch kategoriach: Owocowy Raj – mus, dżem, powidła oraz Warzywne Rozmaitości – sałatki, warzywa konserwowe i kiszone – wylicza Elżbieta Miklis.

Będą też atrakcje dla najmłodszych. Specjalnie dla nich powstanie strefa, gdzie będą mogły się bawić, rysować i tworzyć, przy okazji poznając tradycje związane z chlebem.

Święto chleba rozpocznie się o godzinie 15 i potrwa do 18.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Pala
Pala
5 miesięcy 6 dni temu

Całe szczęście, że będzie scena. Będzie więc głośno – tak jak lubimy; będzie hucznie – na rympał, będzie świątecznie, chlebowo ze smalcem – wieś Lubin Zdrój tańczy i śpiewa…

Rocky
Rocky
5 miesięcy 6 dni temu

Kiedyś powszedni dzisiaj rożnorodny często na składnikach- wzmacniaczach zagranicznych – takiej wartości jak dawniej już nie ma to nie znaczy że ma się walać po śmietnikach,,,,ob tylko za ten grzech kara nas nie spotkała.11 lat temu zesłano na nas Obcych i niewiele brakowało a wyglądalibyśmy jak kurczak do rosołu,,, POnoć tacy sami wylądowali na Marsie i rządzili trzy kadencje i jak tu nie mówić o cudzie.Pamiętajcie o biedzie na świecie i że marnować chleba nie można

Ktoś
Ktoś
5 miesięcy 6 dni temu

HENIEK ty matołku wolisz kampanie wyborczą w postaci wojny bilboardowej ? pis na po , po na pis i tak w kółko , to jest żenada !

Antonii
Antonii
5 miesięcy 6 dni temu

Ja np. wolę, żeby atrakcje dla mieszkańców rządzący robili całą kadencję, a nie tylko na 2-3 miesiące przed wyborami, bo to obraża moją inteligencję 🙂 Bo ja rozumiem, że chcą wygrać i chwytaja sie przysłowiowej brzytwy, ale szanujmy tych wyborców i nie róbmy z nich ciemnej masy!

Pomysłowy Dobromir
Pomysłowy Dobromir
5 miesięcy 6 dni temu

Pani Marcelinie podsuwam kilka innych, równie „fantastycznych” pomysłów na święto w Lubinie skopiowane z pozostałych części regionu. Po co małpować tylko od Jawora, można pójść dalej:
– święto miodu i wina
– święto ceramiki
– święto jagody.
A wszystko to pod wybory. No bo tradycji w pieczeniu chleba poza piekarnią kolegi prezydenta to w mieście nie mamy raczej żadnych?

Heniek
Heniek
5 miesięcy 6 dni temu

A kampania wyborcza trwa na dobre.Jak nie koncerty i inne pierdoły to teraz kupowanie wyborców przez chlebek.Żenada !!

Wawa
Wawa
5 miesięcy 6 dni temu

Acha, Górzyński chleb dostarczy, seniorzy rozdadzą i już wielka impreza na placu defilad… Znów propaganda wyborcza…i udawadnianie na siłę jaki mamy fajny plac …

Pyzdra
Pyzdra
5 miesięcy 6 dni temu

Gratuluję pomysłu. Powinniśmy wszyscy pamiętać jak to, że tego chleba nam nie brakuje jest ważne.
Piękne słowa psalmu ,,Bóg pobłogosławił, Ziemi plon wydała”.

wpDiscuz